Pseudonim ringowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pięściarz Nicky Cook z pseudonimem ringowym Cookie umieszczonym na spodenkach

Imię ringowe, pseudonim ringowypseudonim używany m.in. przez zawodowych zapaśników, a także pięściarzy, kick-boxerów oraz innych zawodników sportów walki w celu autopromocji. W wrestlingu imię ringowe używane jest jako „znak towarowy” do promowania tej dyscypliny.

Broń jądrowa – rodzaj broni masowego rażenia wykorzystującej wewnątrzjądrową energię wydzielaną podczas niekontrolowanej łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu – broń atomowa) lub reakcji termojądrowej syntezy lekkich pierwiastków z wodoru – bomba wodorowa – o sile wybuchu znacznie większej od broni atomowej. Podobnie do każdego innego rodzaju broni, broń jądrowa jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Według jednak amerykańskiego Departamentu Obrony, bronią jądrową jest kompletne urządzenie w jego zamierzonej ostatecznej konfiguracji, które po zakończeniu procedur i procesów uzbrojenia, fuzji oraz sekwencji odpalenia, zdolne jest do produkcji zamierzonej reakcji nuklearnej oraz uwolnienia energii.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

W wrestlingu pseudonimy ringowe mają na celu nie tylko promocję zawodnika lub wskazanie jego gimmicku podczas prezentowanego show (np. Adam Bomb będący nawiązaniem do broni nuklearnej i energii atomowej czy The Undertaker odgrywający rolę „umarlakagrabarza”), ale często również ma na względzie ukrycie jego prawdziwej tożsamości przed fanami wrestlingu, a tym samym zachowania kayfabe w stanie nienaruszonym lub dlatego, że dany wrestler lub federacja wrestlingu może uważać prawdziwe imię zawodnika za nieatrakcyjne, nudne lub trudne do wymówienia podczas zapowiadania (np. Michael Shawn Hickenbottom).

Nicky Cook (ur. 13 września 1979 w Londynie) – angielski bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji WBO w kategorii junior lekkiej (do 130 funtów).Kick-boxing – dyscyplina sportowa (sport walki), w której walczy się stosując zarówno bokserskie ciosy pięścią, jak i kopnięcia.

Użycie na świecie[ | edytuj kod]

 • W Japonii zapaśnicy sumo używają tzw. shikony (四股名 lub 醜名).
 • W Meksyku luchadorzy używają imion ringowych, zakładając maski.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • pseudonim artystyczny
 • nick
 • pseudonim
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wrestlers Real Names, deadwrestlers.net [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-20].
  2. [1]
  3. What's In A Ring Name? A Look At WWE's Evolving Approach To Superstars' Names, wrestlinginc.com, [dostęp: 2020-12-15].
  Sporty walki to ogólne określenie sportowych wersji technik walki, w odróżnieniu od sztuk walki − które są nieusportowionymi systemami samoobrony, niekiedy połączonymi z dążeniem do psychofizycznego samodoskonalenia. Niektóre sztuki walki zostały przystosowane do celów rywalizacji sportowej i są uznawane również za sporty walki (np. judo czy savate).Michael Shawn Hickenbottom, znany jako Shawn Michaels (ur. 22 lipca 1965 w Chandler) – amerykański były profesjonalny wrestler. Należał do federacji World Wrestling Entertainment (WWE).
  Warto wiedzieć że... beta

  Shikona (jap. しこな Shikona, w kanji także 四股名 Shiko-mei lub 醜名 Shūmei) – słowo oznaczające pseudonim ringowy zapaśnika, używane w stosunku do zapaśników sumo.
  Kayfabe – żargonowy termin stosowany w wrestlingu oznaczający udawanie, granie tak jakby rzeczy działy się naprawdę.
  Energia jądrowa to energia wydzielana podczas przemian jądrowych. Uwalnianie się energii podczas tych przemian związane jest z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych.
  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Gimmick – w wrestlingu wcielenie, postać odgrywana przez wrestlera. Składają się na niego zbiór cech charakterystycznych dla zawodnika, jego ubiór oraz historia w kayfabe. Ma on swoje przełożenie na zachowanie zawodnika w czasie pojedynków i w segmentach promocyjnych. W zależności od swojego gimmicku wrestler może być face’em, czyli bohaterem pozytywnym, któremu kibicuje publiczność, lub heelem – czarnym charakterem znielubionym przez publiczność. Wrestler, który nie jest ani face’em, ani heelem, nazywany jest tweenerem.
  Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.
  Sumo (jap. 相撲, sumō) – japoński sport narodowy znany od początku VIII wieku. Stylem walki przypomina zapasy. W dosłownym tłumaczeniu "sumo" oznacza szybkie przeciwdziałanie uderzeniom przeciwnika.

  Reklama