Przywidz (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przywidzgmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

Stara Huta (kaszb. Starô Hëta) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz. Wieś jest siedzibą sołectwa Stara Huta w którego skład wchodzi również wieś Czarna Huta.Kierzkowo (kaszb. Kiérzkòwò lub Gduńsczé Kiérzkòwò) - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz przy drodze wojewódzkiej nr 233. Wieś jest siedzibą sołectwa Kierzkowo w którego skład wchodzi również wieś Blizny.

W skład gminy wchodzi 18 sołectw : Przywidz, Borowina, Częstocin, Huta Dolna, Jodłowno, Kierzkowo, Kozia Góra, Marszewska Góra, Marszewska Kolonia, Michalin, Miłowo, Nowa Wieś Przywidzka, Olszanka, Piekło Górne, Pomlewo, Stara Huta, Sucha Huta, Trzepowo

Siedziba gminy to Przywidz.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 5061 osób, 31 grudnia 2010 – 5311 osób, w końcu 2011 – 5334 osoby, a w końcu 2015 - 5653.

Gmina Somonino (do 1954 gmina Goręczyno) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

Gmina współpracuje z Gminą Burghaslach Frankonia.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gmina Przywidz ma obszar 129,62 km², w tym:

 • użytki rolne: 50%
 • użytki leśne: 42%
 • Gmina stanowi 16,34% powierzchni powiatu.

  Jodłowno (dawniej Sztęgwałd, kaszb. Sztãgwôłd, niem. Stangenwalde) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz przy drodze wojewódzkiej 221.Marszewska Góra (kaszb. Marszéwskô Gòra) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz. Wieś jest siedzibą sołectwa Marszewska Góra w którego skład wchodzą również Marszewo, Ząbrsko Górne i Ząbrsko Dolne.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Skarszewy – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Powiat Danzig (niem. Landkreis Danzig, Kreis Danzig; pol. powiat gdański) – powiat istniejący w latach 1818-1887 oraz 1939-1945. W okresie od 1818 do 1887 należał do rejencji gdańskiej, wchodzącej w skład pruskiej prowincji Prusy Zachodnie. Utworzony ponownie w 1939, funkcjonował do 1945 w składzie rejencji gdańskiej Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Od 1845 siedzibą powiatu było miasto Gdańsk, które jednak do powiatu nie należało będąc powiatem miejskim (Stadtkreis). Teren powiatu leży obecnie w województwie pomorskim.
  Kozia Góra (Kozia Górka) (kaszb. Kòziô Góra) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz. Wieś jest siedzibą sołectwa Kozia Góra w którego skład wchodzi również miejscowość Szklana Góra.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.
  Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Przywidzkim – krajobrazowy rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim utworzony w 1954 r., o powierzchni 4,55 ha. Rezerwat obejmuje porośniętą lasem bukowo-dębowym wyspę na Jeziorze Przywidzkim Wielkim. Najbliższe miejscowości to Przywidz i Gromadzin.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Huta Dolna (kaszb. Dolnô Hëta) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz na turystycznym szlaku Wzgórz Szymbarskich. Wieś jest siedzibą sołectwa Huta Dolna w którego skład wchodzi również wieś Huta Górna.

  Reklama