Przystanek tramwajowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski przystanek tramwajowy (D17)
Przystanek tramwajowy na ul. Słomińskiego w Warszawie
Przystanek tramwajowy w Nagasaki
Przystanek tramwajowy "Aleje Solidarności" na trasie PST w Poznaniu

Przystanek tramwajowy – element infrastruktury punktowej systemu komunikacji miejskiej. Jest to wyznaczone miejsce zatrzymania i postoju tramwaju w celu umożliwienia pasażerom wejścia/opuszczenia pojazdu.

Aleje Solidarności – główna ulica Winograd, w dzielnicy Stare Miasto w Poznaniu, odcinek tzw. II ramy komunikacyjnej. Wytyczona pod koniec lat 70. XX w. przy okazji budowy osiedli: Przyjaźni, Zwycięstwa i Kraju Rad.Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.

Przystanki tramwajowe mogą posiadać wiaty chroniące oczekujących pasażerów przed warunkami atmosferycznymi oraz barierki zabezpieczające przed wejściem na jezdnię. Mogą posiadać również elementy ułatwiające dostęp osobom niepełnosprawnym. Przystanki tramwajowe zazwyczaj są również odpowiednio oznakowane oraz posiadają informacje o rozkładzie jazdy linii zatrzymujących się na danym przystanku.

Pętla (pętlica) – element infrastruktury służący do zmiany kierunku ruchu pojazdu, w postaci odcinka trasy (toru, jezdni), zakrzywionego w planie o 180°.Ulica Zygmunta Słomińskiego w Warszawie – ulica w dzielnicy Śródmieście łącząca Most Gdański z Rondem Zgrupowania AK "Radosław".

W przypadku, gdy jezdnia tramwajowa jest wspólna z jezdnią samochodową przystanki te mogą pełnić też funkcję przystanków autobusowych.

Przystanki, na których jest możliwość przesiadki do tramwajów innych linii, nazywane są przystankami węzłowymi lub przesiadkowymi.

Rodzaje przystanków tramwajowych[ | edytuj kod]

Wyróżnić można kilka typów przystanków. Podany poniżej podział dotyczy przypadku, gdy droga tramwajowa pokrywa się z drogą kołową.

Chodnik (trotuar) - utwardzony pas terenu służący do poruszania się pieszych, zazwyczaj fragment pobocza drogi. Najczęściej wyłożony płytami betonowymi, kostką betonową lub kamiennym brukiem.Przystanek trolejbusowy – element infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego. Jest to wyznaczone miejsce zatrzymania i postoju trolejbusu w celu umożliwienia pasażerom wejścia do/opuszczenia pojazdu.
 • Przystanki bez wydzielonej wysepki – dostęp do tramwaju odbywa się z jezdni samochodowej (Kerbside Stop). Specyficzną odmianą takich przystanków są przystanki wiedeńskie (Easy Access Stop), w których dostęp odbywa się z jezdni samochodowej, której poziom na długości przystanku jest podniesiony tworząc wysepkę. W przypadku, gdy jezdnia tramwajowa znajduje się bezpośrednio przy chodniku, dostęp jest zapewniony bezpośrednio z niego
 • Przystanki tramwajowe z wysepkami
 • Wysepka jest bezpośrednio połączona z chodnikiem kosztem jezdni drogowej (Kerb Access Tram Stop)
 • Wysepka nie jest bezpośrednio połączona z chodnikiem (Centre Platform Stop). Dostęp do chodnika jest zapewniony przez obecność przejścia dla pieszych albo tunelu lub kładki (Superstops)
 • Tunel – budowla komunikacyjna w postaci długiego korytarza, podziemna lub podwodna, wykonana metodą odkrywkową lub drążenia, umiejscowiona pod przeszkodą. Tunele to najczęściej budowle geotechniczne mające swoje wyloty na powierzchni ziemi.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Niepełnosprawność – długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.
  Rozkład jazdy – opis ruchu metra, pociągów, tramwajów, trolejbusów lub autobusów wraz ze wszystkimi warunkami i informacjami istotnymi dla jego organizacji i prowadzenia. Rozkład jazdy przeznaczony do wykorzystania przez pracowników przewoźnika nazywamy służbowym rozkładem jazdy.
  Przystanek wiedeński – rodzaj przystanku tramwajowego, który po raz pierwszy zrealizowano w Wiedniu. Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych.
  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  System transportowy – pojęcie odnoszące się do wyposażenia i organizacji transportu na danym obszarze (np. system transportowy państwa, regionu czy miasta). Jest złożonym układem podsystemów technicznych (gałęziowych, funkcjonalnych), organizacyjnych, finansowych i regulacyjnych. Główny jego szkielet stanowi układ infrastruktury decydujący o dostępności transportowej obszaru. O efektach użytkowych systemu decyduje dostępność i jakość oferowanych usług transportowych.
  Przystanek autobusowy – element infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego. Jest to wyznaczone miejsce oczekiwania przez pasażerów oraz zatrzymania i postoju autobusu w celu umożliwienia pasażerom wejścia/opuszczenia pojazdu.

  Reklama