Pol’and’Rock Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Przystanek Woodstock)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pol’and’Rock Festival (w latach 1995–2017 Przystanek Woodstock) – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów, sprzedaży gadżetów oraz darowizn celowych.

Subwoofer (głośnik superniskotonowy) - dodatkowy głośnik w systemach stereo lub w wielokanałowych, najczęściej w zestawach kina domowego, służący do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach (w granicach 20-250 Hz). Stosowanie subwoofera podyktowane jest względami ekonomicznymi (efektywne odtwarzanie drgań wymaga głośników o bardzo dużej średnicy membrany i dużych mocy wzmacniacza) i uzasadnione właściwościami słuchu (w zakresie bardzo małych częstotliwości słyszenie kierunkowe jest ograniczone).SWAT (Special Weapons and Tactics, pol. Specjalne Wyposażenie i Taktyka, czytaj słot) – wyspecjalizowana jednostka policji, działająca w obrębie ważniejszych departamentów policji amerykańskiej. Stworzona do przeprowadzania działań o wysokim poziomie niebezpieczeństwa. Tworzą ją doskonale wyszkoleni funkcjonariusze, którzy przygotowani są na sytuacje wymagające szybkiej, skoordynowanej i profesjonalnie przygotowanej akcji. Wyposażeni są w wyspecjalizowaną broń i ekwipunek, dostosowaną do działań, które przeprowadzają.

Do występu na festiwalu zapraszane są zespoły z całego świata. Festiwal w całości jest bezpłatny dla widzów, ponieważ w założeniu jest podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W trakcie festiwalu również udzielają się wolontariusze, nazywany „Pokojowym Patrolem”, co jest nawiązaniem do festiwalu w Woodstock.

Wojciech Michał Lemański (ur. 22 września 1960 w Legionowie) – polski prezbiter rzymskokatolicki diecezji warszawsko-praskiej, publicysta, bloger, działacz na rzecz upamiętnienia historii Żydów polskich. W latach 2006-2013 proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. W lipcu 2013 został przeniesiony na wcześniejszą emeryturę.Krzysztof Skiba (ur. 7 lipca 1964 w Gdańsku) – polski muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy.

Festiwal przyciąga również wielu obcokrajowców, w większości z Niemiec. Niemieccy strażacy, policjanci i służby medyczne współpracowały z polskimi służbami przy zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa, jednakże w 2017 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wypowiedziało współpracę niemieckim służbom argumentując to „względami bezpieczeństwa”. Został także ograniczony udział Ochotniczej Straży Pożarnej na rzecz przejęcia całego zabezpieczenia festiwalu przez Państwową Straż Pożarną.

Łąki Łan – polski zespół, grający według samych muzyków "Łąki Funk", a według recenzentów połączenie muzyki punk oraz funk. Debiutancka płyta Łąki Łan ukazała się we wrześniu 2005 (wyd. Offmusic). Koncerty zespołu określa się jako energetyczne i pełne humoru.Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (ang. International Society for Krishna Consciousness, w skrócie ISKCON), powszechnie znane jako Hare Kryszna – to hinduistyczna tradycja religijna określana jako gaudija wisznuizm wywodząca się z Bengalu Zachodniego i nauk Ćajtanji Mahaprabhu. Na Zachodzie nurt został spopularyzowany przez Bhaktivedantę Swamiego Prabhupadę, pierwszy ośrodek misyjny poza Indiami założony został przez Bhaktivedantę Swamiego w Nowym Jorku w roku 1966 . W Polsce MTŚK zostało oficjalnie zarejestrowane i wpisane pod numerem 30 do "Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dnia 31 stycznia 1990.

Nazwa „Przystanek Woodstock”, jak o niej mówił Jerzy Owsiak, wyrosła z legendy festiwalu w Woodstock i atmosfery epoki dzieci kwiatów. Natomiast słowo „przystanek” nawiązywało do popularnego serialu telewizyjnego Przystanek Alaska. 8 marca 2018 podczas prezentacji kwoty zebranej w czasie XXVI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował, że ze względów prawnych nazwa „Przystanek Woodstock” nie może być dalej używana, a festiwal zmieni nazwę na „Pol’and’Rock Festival”.

Graffiti – nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu, jak np. graffiti „Łobez – plan miasta” wykonany przez miejscowych twórców.Grzegorz Miecugow (ur. 22 listopada 1955 w Krakowie) – polski dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, twórca i prezenter Faktów w TVN, felietonista „Dziennika Polskiego” i publicysta „Przekroju”.

Spis treści

 • 1 Historia imprezy
 • 1.1 I Przystanek Woodstock (Czymanowo, 1995)
 • 1.2 II Przystanek Woodstock (Szczecin, 1996)
 • 1.3 III Przystanek Woodstock (Żary, 1997)
 • 1.4 IV Przystanek Woodstock (Żary, 1998)
 • 1.5 V Przystanek Woodstock (Żary, 1999)
 • 1.6 Dziki przystanek Woodstock (Lębork, 2000)
 • 1.7 VII Przystanek Woodstock (Żary, 2001)
 • 1.7.1 Nagłośnienie
 • 1.8 VIII Przystanek Woodstock (Żary, 2002)
 • 1.9 IX Przystanek Woodstock (Żary, 2003)
 • 1.10 X Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2004)
 • 1.11 XI Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2005)
 • 1.12 XII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2006)
 • 1.13 XIII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2007)
 • 1.14 XIV Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2008)
 • 1.15 XV Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2009)
 • 1.16 XVI Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2010)
 • 1.17 XVII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2011)
 • 1.18 XVIII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2012)
 • 1.19 XIX Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2013)
 • 1.20 XX Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2014)
 • 1.21 XXI Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2015)
 • 1.22 XXII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2016)
 • 1.23 XXIII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2017)
 • 1.24 XXIV Pol’and’Rock Festival (Kostrzyn nad Odrą, 2018)
 • 1.25 XXV Pol’and’Rock Festival (Kostrzyn nad Odrą, 2019)
 • 1.26 XXVI Pol'and'Rock Festival (Internet, 2020)
 • 1.27 XXVII Pol'and'Rock Festival (lotnisko Makowice-Płoty, 2021)
 • 2 Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej
 • 3 Organizacja festiwalu
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia imprezy[ | edytuj kod]

  Pomysł na zorganizowanie festiwalu pojawił się w 1994, gdy w USA po 25 latach odbył się ponownie festiwal w Woodstock. Od 2004 Pol’and’Rock Festival odbywa się w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim, poprzednie edycje odbywały się w Czymanowie (1995), Szczecinie (1996), Żarach (1997–1999, 2001–2003) oraz Lęborku (2000, tzw. Dziki Przystanek Woodstock).

  Maleo Reggae Rockers – polski zespół wykonujący reggae. Zespół został założony w 1997 roku przez Dariusza "Maleo" Malejonka. W 1998 roku wydał on swoją pierwszą Za-Zu-Zi, a 21 listopada 2006 roku ukazała się druga studyjna płyta zespołu pt. Reggaemova. Trzecia studyjna płyta Addis Abeba ukazała się 3 sierpnia 2009 roku. Maleo Reggae Rockers wystąpił podczas czterech Przystanków Woodstock - w 2002 i 2003 roku w Żarach oraz w 2006 i 2010 roku w Kostrzynie nad Odrą. 12 lipca 2012 roku, zespół wystąpił w Dębowcu, na XXV Międzynarodowym Saletyńskim Spotkaniu Młodych.Chemia – polski rockowy zespół, założony w 2007 roku w Warszawie przez Wojciecha Balczuna. W 2010 roku zespół rozpoczął koncertowanie, a także wydał swój pierwszy album pt. Dobra Chemia. Rok później grupę opuścił wokalista Marcin Koczot, który został zastąpiony przez Łukasza Drapałę. W tym samym roku Chemia wydała reedycję swojej pierwszej płyty pt. O2, na której utwory z Dobrej Chemii znalazły się w wersjach polskiej oraz angielskiej i zaśpiewane zostały przez Drapałę. Wiosną 2012 roku w Vancouver grupa nagrała swój pierwszy mini-album zatytułowany In the Eye. Krótko po tym z zespołu odchodzi Zbigniew Krebs, w której miejsce zatrudniony zostaje Maciej Mąka. Jesienią 2012 roku Chemia wyjeżdża do kanadyjskiego The Warehouse Studio, by rozpocząć nagrywanie trzeciego albumu studyjnego. W 2013 roku nowym agentem grupy zostaje Ralph James, który ma za sobą współpracę z takimi artystami jak Nickelback czy Billy Talent.

  I Przystanek Woodstock (Czymanowo, 1995)[ | edytuj kod]

  Pierwsza edycja Przystanku Woodstock została zorganizowana 15–16 lipca 1995 w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Przyjechało wówczas ok. 25–30 tys. osób. Hasłem przewodnim pierwszej edycji Przystanku był slogan: Miłość Przyjaźń Muzyka. Na scenie zagościła czołówka polskiej estrady rozrywkowej: Myslovitz, IRA, Urszula, Closterkeller, Dezerter, Vader i illusion, a także duża liczba mniej znanych zespołów, w tym Skankan, Yo, Green Grass, Obstawa Prezydenta, Hurt, SWAT, Piotruś Pan, Fire Band, Zdrowa Woda, Swawolny Dyzio, Pabieda, Blues Rock Guitar Workshop, Ankh, Nocna Zmiana Bluesa, Gang Olsena, Orkiestra Na Zdrowie, Ahimsa, Tortilla Flat, Żuki, Lubomski Na Reszcie, Quo Vadis, Background, MAYDAY oraz Pan Witek – gość z Atlantydy.

  Ziggie Piggie – polski zespół muzyczny powstały w 2006 roku w Sosnowcu z inicjatywy Sebastiana (Stecyka) Stecia, zaprosił on do współpracy Tomasza (Rudiego) Fabrycznego i Bartosza (Paździocha) Mizerę. Zespół ewoluował w większą grupę. W składzie znalazło się wielu artystów związanych z muzyką ska i reggae w Polsce. Przykładem jest trasa koncertowa zespołu promująca album "Old Songs" przebiegła z gościnnym udziałem Roberta Brylewskiego, Karoliny Krawczyk (Banda de Chicas), Andrzeja Mikulskiego, Janusza Rutkowskiego oraz Mikołaja Tabaki (The Bartenders) i Skadyktatora. Zespół Ziggie Piggie zagrał około 50 koncertów w Polsce i za granicą, które zostały świetnie przyjęte przez publiczność – m.in. trasa koncertowa po Słowacji i Czechach z gwiazdą czeskiego ska grupą Tleskač czy wspólne koncerty z Agrolites, Yardee Sound System, Dr. Love, Bas Tajpanem, Mikaelem, Dr. Ring Dingiem i Mr Zoobem .Michał Listkiewicz (ur. 20 maja 1953 w Warszawie) – polski sędzia piłkarski, działacz sportowy, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

  Pierwsza edycja festiwalu została udokumentowana na kasecie Czymanowo ’95. Przystanek Woodstock Live vol. I.

  II Przystanek Woodstock (Szczecin, 1996)[ | edytuj kod]

  Druga edycja przystanku odbyła się 12–14 lipca 1996 w Szczecinie Dąbiu na terenie lotniska Aeroklubu Szczecińskiego. Dla przybyłej, ponad dwudziestotysięcznej publiczności zagrały następujące zespoły: Quo Vadis, Free Blues Band, Gush, Bogusław Wyderka, Tuff Enuff, Jak Wolność To Wolność, Ahimsa, Skankan, Swawolny Dyzio, Ankh, Farben Lehre, Funny Hippos, Myslovitz, Orkiestra Na Zdrowie, Open Folk, Gang Olsena, Houk, Sexbomba, Urszula, Hunter, Stage Of Unity, Closterkeller, Trebunie-Tutki, Obstawa Prezydenta. Po raz pierwszy na Przystanku stanęła Pokojowa Wioska Kryszny. Chcąc wyeliminować niepodlegający żadnej kontroli handel czarnorynkowy, od drugiej edycji dopuszczono oficjalnie do sprzedaży piwa na terenie Przystanku.

  De Press – norweska grupa muzyczna założona w roku 1980 przez Polaka - Andrzeja Dziubka (znanego jako Andrej Nebb) oraz Norwegów Jørna Kristensena i Ole Snortheima.Dagadana - polsko-ukraińska grupa muzyczna. W muzyce zespołu pojawiają się różne style, takie jak jazz, folk i elektronika.

  Druga edycja festiwalu została zarejestrowana na trzypłytowym albumie „Przystanek Woodstock '96”.

  III Przystanek Woodstock (Żary, 1997)[ | edytuj kod]

  Trzecia edycja festiwalu odbyła się w Żarach-Lotnisko, na dawnym lądowisku. Początkowo impreza miała się odbyć w lipcu, ale z powodu powodzi z 1997 została przesunięta na sierpień. Przystanek odbył się 16 i 17 sierpnia 1997, przyświecało mu hasło „Stop przemocy”. Pierwszego dnia odbyła się projekcja filmu Marka Piwowskiego Rejs. Przed liczącą ok. 50 tys. widzów publicznością wystąpili m.in. Ankh, Pivo, Surprise, Open Folk, Jeszcze Raz, Tuff Enuff, Swawolny Dyzio, Obstawa Prezydenta, Closterkeller, Easy Rider, Yoka-Shin, Skankan, Trebunie-Tutki i Słoma, Quo Vadis, Róże Europy, Urszula, Gang Olsena, Orkiestra Dni Naszych, Monkey Business, Moonlight, Nocna Zmiana Bluesa, Jafia Namuel i Dżem.

  Lipali - polski zespół muzyczny założony przez Tomasza Lipnickiego w 2000 roku, po rozwiązaniu grupy Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album Li-pa-li (2000) z udziałem muzyków sesyjnych.Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.

  IV Przystanek Woodstock (Żary, 1998)[ | edytuj kod]

  Czwarty Przystanek ściągnął do Żar ponad 150 tys. ludzi. Impreza odbyła się od 7 do 9 sierpnia 1998 pod hasłem „Stop narkotykom, stop przemocy”. Do udziału w zostali zaproszeni następujący wykonawcy: Bambi, Bandog, Cree, Akurat, Harlem, Błękitny Nosorożec, Trebunie-Tutki, Closterkeller, Houk, Oddział Zamknięty, Izotop, Jaad, Night Come, Alligators, Testor, Swawolny Dyzio, Gang Olsena, Graffiti, Tilt, Obstawa Prezydenta, Dżem, Żuki, Festiwal Hare Kryszna, Urszula, Zdrowa Woda, Lotyń, Proletaryat, Kobranocka, Pomidory, Huckelberry. Słoma i Acid Drinkers. Imprezę urozmaiciły pokaz sztucznych ogni, polowe kino oraz rosnące w pobliżu pola namiotowego ogromne pole słoneczników.

  Lessdress – polski zespół rockowy, specjalizujący się w muzyce softmetalowej. Aktywny w latach 1984–1994 i od 2007.Tomasz Franciszek Zimoch (ur. 30 października 1957 w Łodzi) – polski dziennikarz i komentator sportowy, z wykształcenia prawnik.

  Nagrania z tej edycji Przystanku trafiły na płytę pt. Wakacyjne zagranie, czyli Przystanek Woodstock, dołączoną do pisma „XL”.

  V Przystanek Woodstock (Żary, 1999)[ | edytuj kod]

  Piąta edycja Przystanku odbyła się w dniach 6–8 sierpnia 1999, ponownie w Żarach. Na Przystanek przybyło 250 tys. ludzi. Po raz pierwszy festiwal był emitowany na żywo w Internecie i w telewizji, na polu po raz pierwszy pojawił się również bankomat. Wystąpili: Swawolny Dyzio, Nowa Kultura, Plebania, Shire, Nowy Świat, Lotyń, Orkiestra Na Zdrowie, Jak Wolność To Wolność, Raz, Dwa, Trzy, Gang Olsena, Quo Vadis, Proletaryat, Acid Drinkers, Qbek, Kontra, Gift, Bad Moon, Easy Riders, Tom Cake, Pidżama Porno, Pivo, Testor, Ziyo, Cree, Blenders, Akurat, Partia, Village Of Peace, Słoma i Bębnoludy, Rzepczyno Folk Band, Solidarity, Kapela, Quidam, Sezamkova, Maanam, Surprise, Dżem i Voo Voo. Przystankowi Woodstock 1999 towarzyszyły m.in. zorganizowany przez kościół rzymskokatolicki Przystanek Jezus (z udziałem m.in. 2Tm2,3), skierowana przeciwko narkotykom akcja grupy Familia oraz zbiórka podpisów przeciwko wysyłaniu polskich koni na rzeź do Włoch zorganizowana przez klub Gaja. Tradycyjnie działała również Pokojowa Wioska Krishny.

  Ludwik Wiśniewski OP, właśc. Marian Wiśniewski (ur. 25 października 1936 w Skierbieszowie k. Zamościa) – polski dominikanin, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, działacz opozycji antykomunistycznej.Piotr Rogucki (ur. 5 maja 1978 w Łodzi) – wokalista i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Po zakończeniu Przystanku w mediach pojawiały się informacje, jakoby Polskie Koleje Państwowe poniosły wielomilionowe straty w wyniku zniszczeń w pociągach, którymi młodzież jechała na festiwal. 2 września 1999 rzecznik prasowy PKP zdementował te informacje w nadawanej przez Program III Polskiego Radia audycji Się Kręci.

  Co z tą Polską? – program publicystyczny w telewizji Polsat, prowadzony przez Tomasza Lisa, emitowany od 30 września 2004 do 20 września 2007. Był realizowany na żywo z udziałem publiczności; prowadzący zapraszał do niego najczęściej polityków, poruszane tematy to zwykle ważne wydarzenia dla Polski. Emitowany był w czwartki około godziny 22:30.Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.

  Dziki przystanek Woodstock (Lębork, 2000)[ | edytuj kod]

  Edycja szósta miała odbyć się w dniach 4–6 sierpnia 2000 roku w Lęborku, którego władze zaprosiły WOŚP do zorganizowania Przystanku właśnie w ich mieście. Opór części (ok. 3600) mieszkańców tworzących tzw. Komitet Obrony Moralności, spowodował, że organizatorzy zdecydowali się odwołać Przystanek. Mimo to około tysiąca osób przyjechało na imprezę bez występów profesjonalnych zespołów, będącą w istocie rockandrollowym piknikiem, a określoną później jako Dziki Przystanek Woodstock.

  Machine Head – amerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 roku w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.Arka Noego (hebr. תֵבָה tebah, łac. arca – skrzynia) – mityczna pływająca drewniana konstrukcja, która zgodnie z przekazami religii abrahamowych zbudowana została na polecenie Jahwe przez Noego, by mógł on ocalić własną osobę, swoją rodzinę (w sumie 8 osób) i przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt przed Potopem. Najbardziej znany opis arki znajduje się w biblijnej Księdze Rodzaju (6,14 – 8,19).

  VII Przystanek Woodstock (Żary, 2001)[ | edytuj kod]

  Siódma edycja Przystanku (11–12 sierpnia 2001) ponownie odbyła się w Żarach. Zagrali m.in. Nocna Zmiana Bluesa, Gang Olsena, Słoma, Acid Drinkers, Houk, Hey, Zbigniew Hołdys, Akurat, Agressiva 69, Raggatack, Pidżama Porno, Porter Band, Raz, Dwa, Trzy, Voo Voo, Desorient, Habakuk, Shelter, Rima. Po raz pierwszy zorganizowano występy folkowe na oddzielnej, małej scenie.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Olga Tokarczuk (ur. 29 stycznia 1962 w Sulechowie) – polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog, laureatka Nagrody Literackiej Nike (2008).

  Według szacunków w imprezie wzięło udział ponad 120 tysięcy osób.

  Nagłośnienie[ | edytuj kod]

  Jako nagłośnienie główne zastosowano system aktywnych zestawów głośnikowych firmy Meyer Sound Laboratories. Strona lewa i prawa składały się z 16 kolumn MSL-4 (pasmo 65 Hz–18 kHz), 8 kolumn DS-4 (60–160 Hz) oraz 18 subwooferów 650P (28–100 Hz). Dodatkowo, aby zwiększyć kąt pokrycia dźwiękiem w płaszczyźnie horyzontalnej, zawieszono pionowo w lewym i prawym rogu sceny po 5 kolumn MSL-4 (zasilanych sygnałem mono). Obszar bezpośrednio przed sceną był nagłaśniany przez 6 kolumn CQ-2 (40 Hz–18 kHz). Za stanowiskiem miksera głównego zainstalowana została druga strefa nagłośnienia, w skład której wchodziły 3 wieże z umieszczonymi na nich kolumnami Martin Audio.

  Realizator dźwięku – osoba zajmująca się realizacją strony elektroakustycznej lub postprodukcją przedsięwzięcia związanego z dźwiękiem, zapewniająca właściwe jego parametry techniczne i estetyczne, czyli np. miksowaniem dźwięków w całość, nagrywaniem, obróbką i rekonstrukcją dźwięku, masteringiem, montażem, nagłaśnianiem itp.Woodstock – nazwa festiwalu muzycznego, który odbył się w dniach 15, 16, 17 i 18 sierpnia 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tys. ludzi. Ten zaplanowany na trzy dni festiwal stał się pierwszym z wielkich zlotów młodzieżowych w latach 70.

  Główną konsoletą mikserską był Midas XL-200 (46 kanałów mono i 2 stereo). Nagłośnienie było zarządzane przez 2 procesory XTA 226, które przygotowały sygnał do dalszej dystrybucji pomiędzy zespołami głośników. Zastosowano także tercjowe korektory graficzne Klark Teknik DN-360.

  System monitorowy oparto na mikserze Soundcraft SM-20. Wykorzystano 14 torów aux – 10 niezależnych miksów mono, jeden stereo przeznaczony do współpracy z osobistym bezprzewodowym odsłuchem Wojciecha Waglewskiego oraz trzy do wysyłki efektów.

  Within Temptation – holenderski zespół grający metal symfoniczny, istniejący od 1996 roku. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), a ostatnie do metalu symfonicznego.Wolna Grupa Bukowina – polski zespół muzyczny z nurtu folk rocka i poezji śpiewanej, założony przez Wojciecha Belona w 1970.

  Za całość realizacji dźwięku odpowiadał Dieter „Rubi” Rubach, drugim realizatorem był Tomek Łuksza.

  Dodatkowo na życzenie organizatorów zostało zainstalowane mobilne studio nagraniowe, wyposażone w konsoletę mikserską Soundcraft Saphire, urządzenia peryferyjne firm Drawmer, Lexicon, Focusrite i Aphex oraz cyfrowe rejestratory wielośladowe Fostex. Nagrywaniem zajmował się Piotr „Dziki” Hancewicz.

  VIII Przystanek Woodstock (Żary, 2002)[ | edytuj kod]

  Edycja ósma także odbyła się w Żarach 2 i 3 sierpnia 2002. Wśród wykonawców znaleźli się T.Love, Hey, Dzioło, Ewelina Flinta, Raz, Dwa, Trzy, Kangaroz, Sweet Noise, Blade Loki, Maleo Reggae Rockers, Hunter, De Press, 3Siostry, Pidżama Porno, Shelter, Die Toten Hosen, Buzu Squat oraz Pan Witek. Wystąpiła także orkiestra symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej, z Bolerem Ravela. Na scenie folkowej wystąpiły, m.in., Trebunie-Tutki, Orkiestra Dni Naszych oraz Rzepczyno Folk Band. W czasie ósmego Przystanku zrealizowano film Przystanek Woodstock 2002 – Najgłośniejszy Film Polski.

  Lacuna Coil – włoska grupa muzyczna grająca gothic metal, utworzona w 1994 roku w Mediolanie. Dawniej znana była jako Sleep of Right i Ethereal.Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.
  Żary 2003: Zmierzch nad polem namiotowym

  IX Przystanek Woodstock (Żary, 2003)[ | edytuj kod]

  W dniach 1 i 2 sierpnia 2003 odbyła się dziewiąta edycja Przystanku, po raz ostatni w Żarach. W przystanku uczestniczyło prawie 400 tys. widzów, na dużej scenie wystąpili m.in. Killing Joke, Acid Drinkers, Carrantuohill, Sweet Noise, Cała Góra Barwinków, Vader, Hunter, Dżem, Ratatam, Koniec Świata, Bakshish i Maleo. Tak jak poprzednio działała scena folkowa (na której wystąpiły, m.in., Orkiestra Dni Naszych, Bakshish, Ratatam oraz Dikanda), koncerty na niej (co stało się tradycją) prowadził zespół Carrantuohill. W czasie dziewiątego Przystanku miał miejsce incydent, związany ze zniszczeniem przez Jurka Owsiaka stoisk z okularami przeciwsłonecznymi. Na prośbę Owsiaka przez okres imprezy panować miał w mieście zakaz handlu ulicznego poza terenem Przystanku, zaś aby uzyskać zgodę na handel na terenie wioski należało uiścić odpowiednią opłatę. Za zniszczenie trzech stoisk Jerzy Owsiak skazany został na zapłacenie 1600 zł grzywny.

  Czymanowo (kaszb. Czëmónowò, niem. Czimmanau) - wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Gniewino. Wieś jest siedzibą sołectwa Czymanowo w którego skład wchodzi również miejscowość Opalino.Maria Peszek (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.

  X Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2004)[ | edytuj kod]

  Jubileuszowy – dziesiąty Przystanek Woodstock 2004 odbył się już w Kostrzynie nad Odrą 30 i 31 lipca 2004. Miejscem festiwalu stał się były poligon wojskowy we wschodniej części miasta. Na festiwal przyjechało blisko 400 tys. ludzi, by bawić się na koncertach, m.in. Heya, SPN-X, Huntera, Farben Lehre, Voo Voo, T.Love, Dezertera, Carrantuohilla, Grabaża i Strachów na Lachy; Armii i Dżemu. Tradycyjnie działała także mała scena folkowa na której wystąpiły, m.in., Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach, Percival Schuttenbach, Dee Facto, Ratatam oraz Cocotier. W Kostrzynie nie przygotowywano jednak peronu polowego, przyjmując specjalne pociągi na dobrze przygotowanej stacji kolejowej.

  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Jacek Ostaszewski (ur. 1944 w Krakowie) – polski muzyk (kontrabasista i flecista), kompozytor, reżyser teatralny. Współzałożyciel (wraz z Markiem Jackowskim) i lider powstałej na początku lat 70. XX wieku grupy Osjan określanej mianem prekursora world music.
  Kostrzyn 2005: Kąpiele w błocie

  Po zakończeniu festiwalu, we wrześniu, przygotowano dla mieszkańców Kostrzyna nad Odrą referendum, w którym aż 95% głosujących opowiedziało się za ponowną organizacja Przystanku właśnie w tym mieście.

  XI Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2005)[ | edytuj kod]

  Po raz jedenasty Przystanek Woodstock także zorganizowano w Kostrzynie nad Odrą. Festiwal odbył się 5 i 6 sierpnia 2005. W koncertach uczestniczyło około 300 tys. osób. Zagrały m.in., Die Toten Hosen, Raz, Dwa, Trzy, KSU, Carrantuohill, Zdob și Zdub, Krzysztof „Jary” Jaryczewski, Without End, Lao Che,100 Tvarzy Grzybiarzy, Moskwa, AmetriA, The Car Is On Fire, Knorkator, Beatsteaks, Nocna Zmiana Bluesa, Pogodno, Dubska i Frontside. Specjalny, piętnastominutowy koncert na scenie głównej dał również jednoosobowy zespół Brudne Dzieci Sida. Scenę folkową swoją obecnością zaszczyciły, m.in., zespoły Konopians, Orkiestra św. Mikołaja, Ratatam oraz Beltaine.

  The Bumpers – jeden z pierwszych polskich zespołów grających muzykę folk rockową, założony w 1991 roku w Białymstoku. Początkowo zespół sięgał po repertuar o silnych korzeniach irlandzkich, z czasem zaczął tworzyć własne aranżacje polskich utworów tradycyjnych. Inspiracją były takie zespoły jak The Pogues, The Waterboys czy The Ukrainians. The Bumpers z powodzeniem koncertują po dziś dzień. w 2016 roku obchodzili 25-cio lecie istnienia na scenie muzycznej. Adam Bodnar (ur. 6 stycznia 1977 r. w Trzebiatowie) – polski prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, doktor nauk prawnych.

  XII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2006)[ | edytuj kod]

  Kostrzyn 2006: Scena główna

  Dwunasty Przystanek Woodstock zorganizowany, tak jak poprzednie dwa, w Kostrzynie nad Odrą odbył się w dniach 28–29 lipca 2006. Około 150 tys. osób bawiło się, słuchając zespołów, takich jak Farben Lehre, KSU, Indios Bravos, Bohema, Big Cyc, Wolna Grupa Bukowina, Vavamuffin, Coma, Lao Che, 2Tm2,3, Maleo Reggae Rockers, Babylon circus, Baobab, Flapjack, Koniec Świata czy The Krays. Niespodzianką był owacyjnie przyjęty występ Justyny Steczkowskiej z zespołem Gravitations. Podobnie jak w poprzednich latach działała także mała scena folkowa na której zagrały, m.in. Psio Crew, Ratatam, Percival Schuttenbach oraz Atmasfera.

  Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.Andrzej Grabowski (ur. 15 marca 1952 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, stand-uper oraz wokalista.

  Dużym sukcesem było utworzenie na woodstockowym polu Akademii Sztuk Przepięknych, będącej miejscem spotkań uczestników festiwalu z przedstawicielami świata kultury i życia publicznego. Wówczas wystąpili Wojciech Morawski, Janusz Głowacki, Piotr Łazarkiewicz, Kazimiera Szczuka i Monika Olejnik, a warsztaty gitarowe z grupą młodzieży poprowadził Zbigniew Hołdys, który ponadto napisał niełatwy do zagrania utwór „Brookliński Most”, a następnie wykonał go na Scenie Głównej Przystanku Woodstock wraz z wybranymi osobami z pola namiotowego.

  L.U.C., właściwie Łukasz Rostkowski (ur. 16 września 1981 w Zielonej Górze) – polski raper, beatbokser i producent muzyczny, a także reżyser teledysków, związany z Wrocławiem. Założyciel, frontman i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Kabanos to polska grupa rockowo-metalowa założona w 1997 roku w Piasecznie przez Zenona Danona (obecnie Kupatasę) i Zbyszka Szajbnera.

  W czasie Przystanku odnotowano dwa wypadki śmiertelne, zginęła też jedna osoba, wypadając z pociągu jadącego na Przystanek.

  XIII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2007)[ | edytuj kod]

  Trzynasta edycja Przystanku Woodstock odbyła się w Kostrzynie nad Odrą w dniach 3–4 sierpnia 2007. Był to już czwarty z rzędu Przystanek zorganizowany w tym miejscu. Nowym elementem festiwalowego krajobrazu były, pojawiające się odtąd corocznie, autokary do poboru krwi. Na scenie głównej wystąpili m.in. zespoły Type O Negative, Dubska & Jah Division, Gang Olsena, Natural Dread Killaz, Pudelsi, Coma, Habakuk, Kobranocka, Smoke Blow, Tymon & The Transistors, Acid Drinkers, Indios Bravos (w towarzystwie Alicji Janosz), Alians, Zielone Żabki, Hurt oraz Martyna Jakubowicz. Organizacją sceny folkowej, na której wystąpiły, m.in., zespoły Drumstein, Atmasfera, Sari Ska Band, Chutir oraz Motema Africa, po raz kolejny zajął się zespół Carrantuohill. Akademię Sztuk Przepięknych poprowadził, już po raz drugi, Zbigniew Hołdys. Odbyły się także spotkania z osobistościami ze świata mediów, polityki, religii i kultury, m.in.:

  Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie) – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.Tuff Enuff – polska grupa muzyczna założona w 1992 roku w Chorzowie, wykonująca szeroko rozumiany thrash metal z naciskiem na groove metal.
 • abp Józef Życiński – metropolita lubelski
 • Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski
 • imam Ali Abi Issa – przedstawiciel polskich muzułmanów
 • Tomasz Lis – dziennikarz, autor programu Co z tą Polską?
 • Tomasz Sekielski – dziennikarz, współautor programu Teraz my!
 • prof. Jerzy Bralczyk – językoznawca
 • Anna Dymna – aktorka, założycielka i prezes fundacji Mimo Wszystko
 • Kostrzyn 2008: Scena folkowa
  Kostrzyn 2008: Złoty Bączek sceny folkowej przyznany zespołowi Drumstein

  XIV Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2008)[ | edytuj kod]

  Wbrew zapowiedziom sugerującym koniec Przystanków, czternasty Przystanek Woodstock odbył się w dniach 1–3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. W poważny sposób zmieniła się formuła imprezy: festiwal trwał trzy dni (zamiast dotychczasowych dwóch – w organizacji koncertów z ostatniego dnia finansowo pomogli prywatni sponsorzy), na scenach wystąpiło mniej wykonawców, za to ich koncerty były dłuższe i bardziej rozbudowane. Podczas samego festiwalu odbyły się Woodstockowe Igrzyska Olimpijskie oraz konkurs esemesowy w czasie którego wygrać było można samochód. Obsada festiwalu była bardziej międzynarodowa: przed liczącą ok. 300 tys. widzów publicznością zaprezentowali się m.in. wykonawcy z Wielkiej Brytanii (The Stranglers), Niemiec (Kreator), Indii (Anuradha Pal), Chorwacji (Cinkusi), RPA (Tribe After Tribe) i Meksyku (Panteón Rococó). Prócz tego na scenie wystąpili również m.in. Daab, Lipali, Świetliki, Thee Flanders, Lao Che, Wojciech Waglewski z Fiszem oraz Emade, Vader, Closterkeller oraz Clawfinger. Złote Bączki odebrały zespoły Acid Drinkers oraz Drumstein. Specjalnymi wydarzeniami były występy grupy artystycznej Karbido oraz koncert Wiesława Ochmana w towarzystwie siedmiu tenorów i orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka – muzycy zaprezentowali m.in. piosenki pochodzące z repertuaru Jana Kiepury. Gośćmi sceny folkowej, organizowanej przez zespół Carrantuohill, byli między innymi zespoły Żywiołak, Ratatam, Drumstein, Radio Bagdad, Drymba Da Dzyga oraz Rzepczyno i Polkaholix.

  Frontside – polski zespół metalowy utworzony w 1993 w Sosnowcu. Twórczość grupy określa się jako metalcore łączony z death metalem. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak wojna, problemy społeczne czy miłość. Przez krótki okres działalności zespołu w tekstach dominowała tematyka biblijna.T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.

  Urozmaiceniem Przystanku była również prezentacja Indie – Klejnot Orientu – w jej ramach można było zapoznać się z hinduską kulturą oraz religią, gościem specjalnym imprezy był C.M. Bhandari, ambasador Indii w Polsce. Po raz kolejny odbyła się również prowadzona przez Zbigniewa Hołdysa Akademia Sztuk Przepięknych. Jej gośćmi byli w tym roku m.in. Leszek Balcerowicz, Kamil Durczok, Jan Tomaszewski, Tomasz Raczek, Jacek Żakowski, Wiesław Ochman i Manuela Gretkowska. Gościem specjalnym była Kesang Takla – minister (kalon) informacji i stosunków międzynarodowych w rządzie Dalajlamy.

  Zdob şi Zdub - mołdawska grupa muzyczna, założona w 1994 w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie, która w swoich utworach łączy muzykę rockową, hip-hopową, folk bałkański oraz ethnic dance.Easy Rider - polski zespół blues-rockowy założony w kwietniu 1980 roku we Wrocławiu. Pierwszy skład zespołu stanowili:

  Przed rozpoczęciem przystanku zanotowano jedną ofiarę śmiertelną – z pociągu jadącego na Woodstock wypadł dwudziestoletni mieszkaniec Krakowa.

  Kostrzyn 2009: Kolejka po posiłek w wiosce Hare Kryszna
  Kostrzyn 2009: Uczestniczka festiwalu

  XV Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2009)[ | edytuj kod]

  Jubileuszowy – XV Przystanek Woodstock odbył się w dniach 31 lipca – 2 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą, motywem przewodnim imprezy była przypadająca w tym roku czterdziesta, okrągła, rocznica festiwalu Woodstock. Wśród wykonawców, którzy wystąpili na dużej scenie, byli m.in. Dub FX, Tomasz Budzyński, Juliette Lewis, Don Carlos, Leszek Możdżer (wspólnie z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco), Michał Jelonek oraz zespoły Blenders, Caliban, The Subways, Easy Star All-Stars, Dżem, Korpiklaani, Kroke, Sham 69, Volbeat, The Futureheads, Voo Voo, Big Fat Mama, Infernalia i Chico (jako laureaci konkursu WOŚP i Fabryki Zespołów), a także Guano Apes. Specjalnym wydarzeniem był Koncert Jubileuszowy – 40 lat Woodstock, z udziałem, orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka oraz gości wśród których znaleźli się, m.in.: Ewelina Flinta, Kasia Kowalska, Wojciech Waglewski, Robert Friedrich, Adam Burzyński, Adam Nowak, Jorgos Skolias, Eldis La Rosa, Piotr i Wojciech Cugowscy, Martin Woess, Dariusz Kozakiewicz, Mateusz Pospieszalski, Lora Szafran, Leszek Cichoński, Piotr Chancewicz, Atma Anur, Sylwia Wiśniewska, Antar Jackson, Karim Martusewicz, Ricky Lion, Maciej Januszko i Artur Gadowski. Gwiazdami sceny folkowej, prócz zespołu Carrantuohill, były m.in. zespoły TABU, Fanfara Kalashnikov, The Bumpers, Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni (jako laureat konkursu Pokaż swój teledysk) oraz Grupa Furmana. Złote Bączki odebrały zespoły Clawfinger oraz AtmAsfera. Uczestnicy festiwalu mogli ponownie wziąć udział w warsztatach, pokazach, wystawach i spotkaniach odbywających się w ramach Akademii Sztuk Przepięknych – wśród gości znajdowali się: dr Janusz Kochanowski, Tadeusz Mazowiecki, Bohdan Łazuka, Lech Wałęsa, Leszek Możdżer oraz Stanisław Tym. Wszystkie rozmowy na ASP poprowadził dziennikarz Piotr Najsztub. Widzowie festiwalu mieli możliwość wysłuchania, w ramach ASP, opery Wesoła wdówka w wykonaniu orkiestry teatru Operetka i solistów (m.in. Bogdana Łazuki i Krzysztofa Tyńca) oraz obejrzenia galerii sztuki zorganizowanej we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. W czasie trwania festiwalu działało również, zorganizowane we współpracy z łódzkim kinem Cytryna, kino letnie Łódź-Stock, którego specjalnym gościem był reżyser Robert Gliński. Gościem Przystanku był również Michael Lang – pomysłodawca i organizator pierwszego Woodstocku 1969.

  Quidam - polski zespół muzyczny wykonujący rock progresywny i art rock. Założony na początku lat 90. w Inowrocławiu. Oprócz autorskiej działalności ma na swym koncie nagrania i koncerty z takimi sławami gatunku jak Colin Bass z grupy Camel czy polskim SBB.Oberschlesien – polska grupa muzyczna wykonująca industrial metal. Powstała w 2008 roku w Piekarach Śląskich z inicjatywy Marcela Różanki i Michała Stawińskiego. W swej twórczości formacja posługuje się gwarą śląską.
  Lech Wałęsa podczas festiwalu (2009)

  Jubileuszowy Przystanek Woodstock 2009 zgromadził ok. 400 tys. – 450 tys. osób (Jurek Owsiak wołał ze sceny w trakcie sobotniego koncertu: „Jest nas tutaj tyle, że kolejnym chętnym muszę powiedzieć: nie przyjeżdżajcie już”). Podczas trwania Przystanku zanotowano jedną ofiarę śmiertelną: 31 lipca zmarł trzydziestopięcioletni mężczyzna. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa.

  Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.Piotr Pustelnik (ur. 12 lipca 1951 w Łodzi) – polski inżynier chemik, alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.
  Kostrzyn 2010: Piotr Bukartyk
  Kostrzyn 2010: Pole namiotowe
  Andrzej Wajda wraz z Krystyną Zachwatowicz na festiwalu (2010)

  XVI Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2010)[ | edytuj kod]

  Szesnasty Przystanek Woodstock odbył się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Na scenie głównej, przed liczącą ok. 350 tys. widzów publicznością, wystąpiły zespoły: Papa Roach, Nigel Kennedy Quintet, Armia, Life of Agony, Peyoti for President, Tonic, Panic Cell, Orphan Hate, Morgan´s Heritage Peetah & Gramps, Girl in a coma, Ziggie Piggie (w towarzystwie Roberta Brylewskiego), Maleo Reggae Rockers (w towarzystwie gości, m.in. Antoniny Krzysztoń i Gutka), Lao Che, Łąki Łan oraz Ewelina Flinta, Tomasz „Titus” Pukacki z zespołem Titus’ Tommy Gunn i Justyna Steczkowska w towarzystwie zespołu Mimofony. Specjalną atrakcją był stworzony z okazji przypadającego w 2010 roku Roku Chopinowskiego Projekt Chopin stworzony przez zespół Leszek Możdżer & Tymon Tymański Polish Brass Ensemble. Ponadto koncerty dali laureaci konkursu Fabryki Zespołów: zespoły Enej, Sen Zu, Lessdress oraz Pampeluna oraz Złotego Bączka: Michał Jelonek oraz zespół Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni.

  Tomasz Sekielski (ur. 24 stycznia 1974 w Bydgoszczy) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, prozaik. Wesoła wdówka (niem. Die lustige Witwe, węg. A víg özvegy) – operetka Franciszka Lehára w trzech aktach z 1905 roku. Premiera miała miejsce w Wiedniu w Theater an der Wien 30 grudnia 1905 roku. Libretto zostało napisane przez Victora Léon i Leo Steina.

  Gośćmi sceny folkowej organizowanej, tradycyjnie, przez zespół Carrantuohill, były, m.in., zespoły The Dreadnoughts, Skriabin, Faso Djigui, COORP, Słoma i Przedwietrze, Awariat Nato, Wolna Grupa Bukowina, Beltaine, Dagadana, Mordewind, Arka Noego, Iowa Super Soccer (jako laureat konkursu Pokaż swój teledysk), Orkiestra Na Zdrowie w towarzystwie Jacka Kleyffa, Kapela Drewutnia oraz Piotr Bukartyk, Witek Łukaszewski (twórca projektu Fortepian Chopina) i Jorgos Skolias. Swoją scenę posiadała również, podobnie jak w poprzednich latach, wioska Hare Kryszna – wystąpili na niej stali goście, m.in. zespoły Yelram, Ga-Ga/Zielone Żabki, Bez Jahzgh oraz Village of Peace.

  Piotr Najsztub (ur. 1962 w Żninie) – polski dziennikarz i publicysta. Absolwent LO w Żninie (1981), PWSSP w Poznaniu – grafiki (1988). Dwukrotnie żonaty, ma dwie córki z pierwszego małżeństwa, miłośnik psów oraz zdeklarowany ateista.Jan Nowicki (ur. 5 listopada 1939 w Kowalu) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog, także felietonista, pisarz i poeta.

  Działała również Akademia Sztuk Przepięknych. Jej gośćmi byli tym razem m.in. Marek Kondrat, Tomasz Zimoch, Marek Niedźwiecki, Alicja Chybicka, Andrzej Wajda, Jerzy Buzek oraz Marek Piwowski i Michał Ogórek. Prócz tego uczestnicy ASP mogli skorzystać m.in. z warsztatów gitarowych (Piotr Bukartyk i Krzysztof Kawałko), cyrkowych (Grupa Etenity), kabaretowych (Kajetan Suder i Michał Malinowski) i poetyckich (Zbigniew Rossa), wziąć udział w specjalnym pokazie projektu 39/89 – Zrozumieć Polskę autorstwa L.U.C.-a oraz obejrzeć filmy: Beats of Freedom – Zew wolności oraz Katyń. Działało również, podobnie jak w ubiegłym roku, letnie kino polowe Łódź-Stock zorganizowane we współpracy z łódzkim kinem Cytryna oraz Urzędem Miasta Łodzi.

  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.Stanisław Tym pseud. Andrzej Kill (ur. 17 lipca 1937 w Małkini Górnej) – polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonista.

  XVII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2011)[ | edytuj kod]

  Koncert zespołu Helloween
  Andrzej Kaczkowski unoszony na wózku inwalidzkim przez tłum w czasie koncertu
  Marek Belka odpowiadający na pytania publiczności podczas spotkania w ASP

  Siedemnasty Przystanek Woodstock odbył się w dniach 4–6 sierpnia, czyli od czwartku do soboty w Kostrzynie nad Odrą. Ponieważ Jurek Owsiak stwierdził, że dużo ludzi musi już wyjeżdżać w niedzielę i nie może zostać w ostatni dzień Woodstocku. Był to do tej pory rekordowy przystanek, zgromadził około 700 tysięcy uczestników. Swój występ na scenie głównej prezentowały zespoły: The Prodigy, Dog Eat Dog, Helloween, Airbourne, H-Blockx, Donots, Riverside, Zebrahead, Kumka Olik, Heaven Shall Burn, Kontrust, Skindred, Arka Noego (zdobywca Złotego Bączka sceny folk), Buldog, Apteka oraz Łąki Łan, a także Gentleman wraz z zespołem The Evolution, Piotr Bukartyk oraz Jahcoustix którzy wystąpili w towarzystwie The Yard Vibes Crew. Specjalnymi wydarzeniami były Projekt Grechuta stworzony przez członków zespołu Plateau (z gościnnym udziałem, m.in.: Ani Wyszkoni, Tomasza „Titusa” Pukackiego, Martyny Jakubowicz oraz Jacka Ostaszewskiego) oraz poświęcony pamięci Grzegorza Ciechowskiego Przystanek Republika, podczas którego na scenie wystąpili byli członkowie zespołu Republika: Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański i Sławomir Ciesielski, a także zaproszeni goście: Jacek Bończyk, Ania Dąbrowska, Maciej Silski, Piotr „Glaca” Mohamed, Tomasz Lipnicki, Tomasz Makowiecki, Kasia Kowalska, Andrzej „Kobra” Kraiński i Tomasz „Titus” Pukacki.

  Nigel Kennedy (ur. 28 grudnia 1956 w Brighton) – angielski skrzypek, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku.Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.

  Wyjątkowo na głównej scenie nie zagrał zdobywca Złotego Bączka. Laureat nagrody, zespół Papa Roach, odebrał statuetkę 30 czerwca podczas koncertu w warszawskim Klubie Stodoła. Na Przystanku zagrał więc zdobywca drugiego miejsca, zespół Enej. Prócz tego wystąpili laureaci konkursu Fabryki Zespołów: Materia, Raggafaya, Luxtorpeda, BlackJack oraz Chilli.

  Anna Dymna z domu Dziadyk (ur. 20 lipca 1951 w Legnicy) – polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.Dąbie (niem. Vadam, Altdamm) – część Szczecina, do 1948 r. stanowiąca osobne miasto. Obecnie stanowi osiedle administracyjne, będące jednostką pomocniczą miasta.

  Organizatorami sceny folkowej, jak co roku, był zespół Carrantuohill. Wystąpili na niej, między innymi, zespoły: Shannon, Talco, Balkan Sevdah, Ratatam (w towarzystwie Eweliny Flinty), Mikromusic, Świnka Halinka oraz Dikanda, a także Tadeusz Woźniak oraz Włodzimierz „Kinior” Kiniorski w towarzystwie zespołu Sky Orchestra. Prócz tego gośćmi sceny folkowej byli również laureaci konkursu Fabryki Zespołów, zespoły Łydka Grubasa, Blue Machine, Bethel oraz Natural Mystic. Gośćmi sceny w Pokojowej Wiosce Kryszny byli między innymi, Ga-Ga/Zielone Żabki, Moskwa, Zmaza, Farben Lehre, Pull The Wire, Yelram i Cosmo Squad.

  Adam "Burza" Burzyński (ur. 3 czerwca 1969) – polski gitarzysta. Współtworzył zespoły Kazik na Żywo, Kobranocka. Uczestniczył również w solowych projektach Kazika.Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Sorau, dolnołużycki Żarow) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba powiatu żarskiego. Położone na południowym skraju Wału Trzebnickiego.

  Jak co roku działała również Akademia Sztuk Przepięknych. Jej gośćmi byli Marek Belka, Jan Ołdakowski, Jan Nowicki, Andrzej Grabowski, Tomasz „Titus” Pukacki, Marek Koterski, Piotr Pustelnik oraz Piotr „Glaca” Mohamed który w ostatniej chwili zastąpił nieobecnego z powodów osobistych Wojciecha Manna. Tradycyjnie działało również letnie kino polowe Łódź-Stock zorganizowane we współpracy z łódzkim kinem Cytryna oraz Uniwersytetem Łódzkim.

  Prong – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal z wpływami industrialu. Powstała 1986 roku w Nowym Jorku.Agressiva 69 – polski zespół muzyczny, jeden z pierwszych przedstawicieli rocka industrialnego, założony w 1989 w Krakowie.

  XVIII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2012)[ | edytuj kod]

  Osiemnasty Przystanek Woodstock odbył się w dniach 2–4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Różne są szacunki co do frekwencji podczas tej edycji festiwalu: według organizatorów liczba widzów sięgnęła około 550 tys., natomiast według policji liczba uczestników wyniosła około 350 tys. Na dużej scenie zagrały zespoły takie jak: Machine Head, The Darkness, Ministry, Asian Dub Foundation, Damian Marley, Sabaton, Anti-Flag, Hardcore Superstar, The Qemists, Dubioza kolektiv, In Extremo, Elektryczne Gitary, Vavamuffin, happysad, The Analogs, Carrantuohill, Shantel & Bucovina Club Orkestar oraz My Riot. Prócz nich na scenie zaprezentowali się również Gooral, Piotr Bukartyk oraz beatboxer THePetebox, a także znany poznański raper Peja (gościnnie w trakcie występu zespołu My Riot). Na scenie wystąpili też tradycyjnie zdobywcy Złotych Bączków, którymi tym razem okazały się zespoły Luxtorpeda oraz Bethel. Po raz kolejny miały miejsce także eliminacje do Przystanku Woodstock, wyłoniły takie zespoły jak Plan, Poparzeni Kawą Trzy, występujący na scenie w towarzystwie Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Hope, Deriglasoff czy Eris Is My Homegirl, zapewniając im występ na dużej scenie festiwalu. Nagrodzone występem na scenie folkowej zostały zespoły Lemko Tower, Kabanos, Back To The Ocean, Ludzie Mili, Rust, Zgredybillies, Papa Musta oraz Marika & Spokoarmia. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych gośćmi festiwalu byli: Roman Paszke, Jacek Bożek, bp.Tadeusz Pieronek, Bogusław Wołoszański, Andrzej Strejlau, Krzysztof Hołowczyc, gen. Sławomir Kałuziński, Tadeusz Wrona, gen. Waldemar Skrzypczak oraz Janina Paradowska. Poza tym festiwalu pojawili się także Bronisław Komorowski oraz Joachim Gauck, którzy dokonali otwarcia tej edycji Przystanku Woodstock.

  Roman Paszke (ur. 25 maja 1951 w Gdańsku) – polski żeglarz, kapitan jachtowy, konstruktor. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  XIX Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2013)[ | edytuj kod]

  2013 Woodstock 123.jpg

  Dziewiętnasty Przystanek Woodstock odbył się w dniach 1–3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Na dużej scenie zagrał amerykański zespół Anthrax, który miał pojawić się na osiemnastej edycji festiwalu, jednak nie przybył z powodu zmiany trasy koncertowej. Zagrali również artyści tacy jak: Kaiser Chiefs, Enter Shikari, Ugly Kid Joe, Atari Teenage Riot, Danko Jones, Hunter, Farben Lehre, Emir Kusturica & No Smoking Orchestra, Third World, Mech, Gooral & Mazowsze, These Reigning Days, Leningrad, Soldiers of Jah Army, Kamil Bednarek, Big Cyc, Ja Mmm Chyba Ściebie, Death by Chocolate, Maria Peszek, Kiril Dzajkovski, Ga-Ga/Zielone Żabki i Carrantuohill. W pierwszym dniu festiwalu wystąpił także zespół happysad, laureat Złotego Bączka. Jako laureaci eliminacji do Przystanku Woodstock, na dużej scenie zaprezentowali się zespoły: Chassis, Clock Machine, Offensywa, The Toobes oraz AmetriA; na małej: Labirytm, Cała Góra Barwinków, Skowyt i Chemia. Laureatem Złotego Bączka Małej Sceny został Kabanos. Natomiast na scenie ASP wystąpił zespół Audiofeels. Gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych byli m.in. Krzysztof Skiba, Kabaret Limo, Roman Polko, Peter Jenner, Artur Andrus, ksiądz Adam Boniecki oraz dziennikarz Kuba Wojewódzki. Podczas spotkania z Grzegorzem Miecugowem doszło do incydentu, w którym Oskar Wądołowski, działacz polityczny, wkroczył na scenę i uderzył redaktora w twarz. Napastnik został zabrany przez Niebieski Patrol, a rozmowa z Miecugowem nie została przerwana.

  Jah Division (Джа Дивижн)– rosyjska grupa reggae, powstała w 1989 roku z inicjatywy Saszy Delfina i charyzmatycznego wokalisty Gerberta Moralesa – syna rosyjskiej arystokratki i kubańskiego partyzanta, który zginął w Boliwii walcząc u boku Che Guevary.Porter Band – zespół założony w 1979 we Wrocławiu przez walijczyka mieszkającego od 1976 roku w Polsce Johna Portera. Wraz z nim pierwszy skład tworzyli znani, wrocławscy muzycy (wywodzący się z grup: Freedom, Nurt, MSA1111, Spisek): Aleksander Mrożek – gitara, Kazimierz Cwynar – gitara basowa i Leszek Chalimoniuk – perkusja. Porter Band jest zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej.

  Organizatorzy szacują, że na Przystanku Woodstock 2013 bawiło się około 500 tys. ludzi.

  XX Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2014)[ | edytuj kod]

  Według szacunków organizatorów w XX przystanku Woodstock wzięło udział około 750 tysięcy uczestników

  Dwudziesty Przystanek Woodstock odbył się w dniach 31 lipca – 2 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Na festiwalu zagrali Coma, Budka Suflera, Ga-Ga/Zielone Żabki, KZP, Accept, Hatebreed, Carrantuohill, T.Love, Skid Row, Lao Che, The Brew, Volbeat, The Bill, Ska-P, Manu Chao, be.my, Acid Drinkers, Michał Jelonek, Ky-Mani Marley, Protoje, Skindred, Kapela ze Wsi Warszawa, Piersi, Tabu, Ukeje, Włochaty, The Bastard, Zmaza, Łzy, Ania Rusowicz, Kasia Kowalska, Enclose oraz Dr Misio. Gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych byli Bogusław Linda, Włodek Pawlik, Maria Czubaszek, Magdalena Środa, Wojciech Lemański, Agnieszka Holland, Piotr Rogucki, Aktorzy Teatru 6.Piętro. Szacunkowo festiwal odwiedziło około 750 tysięcy osób, co stanowi rekord frekwencji.

  Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach – polski, alternatywny rockowy zespół muzyczny pochodzący z Nowego Dworku – miejscowości położonej niedaleko Świebodzina, założony w 2001 roku.Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.

  Od lat 90. w trakcie Przystanku Woodstock wolontariusze Stowarzyszenia Nigdy Więcej propagują idee antyrasizmu i wielokulturowości. W 2014 roku antyrasistowskie działania podczas festiwalu miały na celu upamiętnienie Marcina Kornaka (1968-2014), założyciela i prezesa Stowarzyszenia.

  Josh Friend, wokalista zespołu Modestep, na tle ponad 700-tysięcznego tłumu, na kilka sekund przed rozpoczęciem koncertu podczas festiwalu Woodstock 2015

  XXI Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2015)[ | edytuj kod]

  Diabelski młyn

  Dwudziesty Pierwszy Przystanek Woodstock odbył się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Na festiwalu zagrali m.in.: Within Temptation, Dream Theater, Modestep, Black Label Society, Shaggy, Urszula, Voo Voo, Coma, Decapitated, Proletaryat, Eluveitie.

  Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (PZLPiT „Mazowsze”) – jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.Leniwiec – punkrockowa grupa muzyczna z Jeleniej Góry. Zespół tworzy piosenki o przesłaniu antyrasistowskim oraz piosenki o zabarwieniu humorystycznym. W sześć lat po powstaniu Leniwiec nagrał swój debiutancki album Z tarczą lub na tarczy. Po jego wysłuchaniu przez Jurka Owsiaka zespół został zaproszony na Woodstock. Zagrali oni również na największym fińskim festiwalu punkowym Puntalla. Kolejne albumy (Uprzedzenia i Crazy Bros) zostały wydane w latach 2003 i 2004 przez wydawnictwo Pasażer, znanego z wydawnictw punkowych.

  W ramach Akademii Sztuk Przepięknych gośćmi byli: ks. Jan Kaczkowski, Teatr 6. piętro, Aleksander Doba, Rafał Sonik, Kasia Kowalska, Anna Czerwińska, Marcin Iwiński, Maria Rotkiel, Irena Eris.

  W kwietniu 2016 reportaż „Ludzie Woodstocku” realizowany podczas XXI Przystanku Woodstock został laureatem konkursu BZ WBK Press Foto 2016 w kategorii „Człowiek”. Jego autor, Rafał Krasa ukazał serię portretów ludzi tworzących festiwal Przystanek Woodstock 2015, uczestników festiwalu oraz artystów przed lub po występach. Na przystanku bawiło się 210 tys. ludzi.

  Jan Adam Kaczkowski (ur. 19 lipca 1977 w Gdyni, zm. 28 marca 2016 w Sopocie) – polski duchowny rzymskokatolicki, prezbiter, doktor nauk teologicznych, bioetyk, organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Tabu (zapis stylizowany: TABU) - polski zespół grający muzykę reggae, powstał w 2003 roku, muzycy pochodzą z kilku miejscowości powiatu wodzisławskiego. Wydane trzy oficjalne płyty. Twórcy Najcieplejszego Miejsca na Ziemi - Gorzyce, później Wodzisław Śląski. Współpracują z Mania Studio, Clipontheroad oraz Vulgar.

  XXII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2016)[ | edytuj kod]

  Dwudziesty drugi Przystanek Woodstock odbył się w dniach 14–16 lipca 2016 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na festiwalu zagrali m.in.: Tarja Turunen, Luxtorpeda, Hey, Inner Circle, Grubson, Decapitated, DragonForce, Lacuna Coil, Corruption, Enej, Oberschlesien, Poparzeni Kawą Trzy, Łzy, Sexbomba, Molotov, Apocalyptica, The Hives, Bring Me The Horizon i Vintage Trouble.

  Don Carlos, właściwie Euvin Spencer (ur. 29 czerwca 1952 w Kingston) – jamajski wykonawca muzyki reggae, współzałożyciel legendarnej grupy roots reggae Black Uhuru.Pandemia (gr. pan „wszyscy”, demos „lud”) – nazwa epidemii o szczególnie dużych rozmiarach, na dużym obszarze, obejmującej kraje, a nawet kontynenty.

  W ramach Akademii Sztuk Przepięknych gośćmi byli: Jerzy Stuhr, Janina Ochojska, Zbigniew Buczkowski, Maciej Stuhr, Karolina Korwin Piotrowska, Małgorzata Chmielewska, Tomasz Michniewicz.

  XXIII Przystanek Woodstock (Kostrzyn nad Odrą, 2017)[ | edytuj kod]

  Duża Scena
  Przystanek Woodstock 2017

  Dwudziesty trzeci Przystanek Woodstock odbył się w dniach 3–5 sierpnia 2017 roku w Kostrzynie nad Odrą.

  Na "Dużej Scenie" zagrali: Łąki Łan, Materia, The Kyle Gass Band, Trivium, Urbanator, Wilki, The Dead Daisies z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, Mando Diao, Projekt Parabelum, Orange Goblin, House of Pain, New Model Army, Hey, Amon Amarth, Archive, The Bloody Beetroots, Nocny Kochanek, Dub INC., Nine Treasures, Slaves, The Qemists, Nothing But Thieves, Domowe Melodie, Frank Turner & The Sleeping Souls, a na zakończeniu zagrał Piotr Bukartyk.

  Ewa Anna Łętowska (ur. 22 marca 1940 w Warszawie) – polska prawniczka, profesor doktor habilitowany nauk prawnych; pierwszy polski rzecznik praw obywatelskich (1987–1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999–2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002–2011).Bohema - zespół rockowy założony w 2000 roku w Warszawie. Wcześniej istniał pod nazwą The Necks. W 2003 roku Polskie Radio wydało ich debiutancki album Bohema. W lipcu 2005 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią EMI Music Poland. W maju 2006 roku pojawił się ich najnowszy album Santi Subito.

  "Mała Scena" gościła zespoły: Yankee, Mesajah, Oddział Zamknięty, Speaker First, Prong, Clock Machine, Fangclub, Hengelo, Fishface, Zdrowa Woda, RSC, Annisokay, Tabu, Counterfeit, LemON, Eleanor Gray, Kolory, Cox & Vox, Roan & Da Shu, Chorzy, Dr Misio, The Sixpounder, Piotr Bukartyk.

  Na Akademii Sztuk Przepięknych zagościli: O. Paweł Gużyński, Filip Chajzer, gen. Mirosław Różański, Jarosław Gwizdak i dr Adam Bodnar, Maciej Orłoś, Robert Biedroń, Przemysław Kossakowski, Bartłomiej Topa i Łukasz Kościuczuk, artyści Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. A podczas nocnych koncertów wystąpili: Kabaret Młodych Panów, Skicki-Skiuk, Eabs, Wojtek Mazolewski Quintet, Pawbeats Orchestra oraz artyści Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskm, ze sztuką "Stopklatka".

  Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che ("Starego Che"), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.Aleksander Doba (ur. 1946) – polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Brązowy medalista mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

  Na scenie "Viva Kultura" wystąpili: Holden Avenue, Valery Mess, Rootzmans, Johny Rockers, Diversity, Exlibris, Jelonek, Sielska, Radykalna Wieś, Dret, Podwórkowi Chuligani, Romantycy Lekkich Obyczajów, Prawda, Booze & Glory, 747, Przed Wchodem Słońca, Carrion, Zacier, Sexbomba, The Bill, Koniec Świata, Troty, Zwłoki, Krambabula, Jacek Stęszewski, Bethel, Leniwiec, Ga-Ga Zielone Żabki.

  Marek Henryk Safjan (ur. 28 sierpnia 1949 w Warszawie) – polski prawnik, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998–2006, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (od 2009). Syn Zbigniewa Safjana, mąż Doroty Safjan.Tomasz Raczek (ur. 15 czerwca 1957 w Warszawie) – polski krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych (TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2) i radiowych (Polskie Radio, TOK FM, RMF FM, Radio Klasyka). Od września 2012 do czerwca 2013 ostatni redaktor naczelny miesięcznika „Film”.

  Według minimalnych szacunków policji, na imprezie pojawiło się 250 tys. osób, natomiast w złożonym wniosku o organizację imprezy masowej wskazano liczbę 300–400 tys. osób. Na żądanie rządu zrezygnowano z pomocy niemieckiej straży pożarnej i Technisches Hilfswerk. Formalnie w ramach festiwalu wyodrębnione zostały 4 imprezy masowe: Duża Scena, Mała Scena, Akademia Sztuk Przepięknych oraz Pokojowa Wioska Kryszny, z czego dwie pierwsze miały status imprezy o podwyższonym ryzyku. Ochronę zapewniało 4300 osób, w tym 1546 policjantów, 153 strażaków, 104 funkcjonariuszy SOK, 55 strażników granicznych, a z ramienia organizatora – 970 członków służb informacyjnych, 790 – porządkowych i 390 medycznych. Liczba zorganizowanych imprez towarzyszących sięgnęła 850.

  Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.Damian Marley, ps. Junior Gong (ur. 21 lipca 1978 w Kingston) - muzyk reggae, dancehall i ragga, trzykrotny zdobywca Nagrody Grammy.

  W czasie imprezy na terenie całego miasta odnotowano 153 przestępstwa, w tym 97 narkotykowych, 34 kradzieże dokumentów, telefonów i innego mienia, jeden gwałt, jedno ciężkie uszkodzenie ciała, jeden rozbój i jeden fałszywy alarm bombowy, którego sprawcą okazał się mieszkaniec miasta. Wśród 367 wykroczeń odnotowano: picie alkoholu w miejscu zabronionym (127), złamanie przepisów ruchu drogowego (80), śmiecenie, używanie słów obelżywych i drobne kradzieże. W związku ze złamaniem przepisów prawa zatrzymano łącznie 118 osób. Zanotowano 1300 interwencji medycznych i 53 hospitalizacje.

  Lordi – fińska grupa muzyczna założona w 1996 roku, zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Hard Rock Hallelujah".Talco - włoski zespół grający muzykę ska-punk. Założony został w 2001 roku w mieście Marghera. Muzyka, którą wykonują, jest określana jako skrzyżowanie stylu The Clash z włoskim folkiem miejskim oraz Manu Chao, a sami muzycy mówią o wykonywanym przez siebie gatunku "Combat Ska Folk Punk". Popularność Talco przyniosły zwłaszcza dwa nagrania: "Bella Ciao", punkowa wersja antyfaszystowskiej pieśni z II wojny światowej, oraz "St. Pauli", utwór, który stał się oficjalnym hymnem niemieckiej drużyny piłkarskiej FC St. Pauli Hamburg.

  XXIV Pol’and’Rock Festival (Kostrzyn nad Odrą, 2018)[ | edytuj kod]

  Mała Scena

  Dwudziesty czwarty Pol’and’Rock Festival odbył się w dniach 2–4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą, był to pierwszy festiwal już ze zmienioną nazwą. Zagrali tam m.in. Big Cyc, Judas Priest, Arch Enemy, Goo Goo Dolls, In Flames, Gojira, Soulfly, Dubioza kolektiv, Alestorm, You Me at Six, Nocny Kochanek, Hunter, Lao Che. Według szacunków organizatorów w festiwalu wzięło udział od 500-700 tysięcy osób.

  Paweł Gużyński (ur. 21 czerwca 1968) – duchowny rzymskokatolicki, dominikanin – kaznodzieja, rekolekcjonista i liturgista. Prophets of Rage - amerykańska supergrupa rap-rockowa. W skład grupy założonej w 2016 roku wchodzi trzech członków Rage Against the Machine i Audioslave (basista i wokalista pomocniczy Tim Commerford, gitarzysta Tom Morello i perkusista Brad Wilk), dwóch członków Public Enemy (DJ Lord i raper Chuck D) oraz raper B-Real z Cypress Hill.

  W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbyły się spotkania z gośćmi festiwalu: Jackiem Fedorowiczem, Dorotą Wellman, Chrisem Niedenthalem, Arturem Barcisiem, Katarzyną Puzyńską, Katarzyną Sokołowską, Bogusławem Wołoszańskim, gen. Mirosławem Różańskim, gen. Jarosławem Stróżykiem, gen. Tomaszem Drewniakiem, płk. Piotrem Gąstałą oraz Jerzym Górskim, Dariuszem Załuskim, Krzysztofem Wielickim, Andrzejem Bargielem, Januszem Gołębiem i Piotrem Tomalą.

  Ky-Mani Marley (ur. 26 lutego 1976, w Falmouth na Jamajce) – jamajski aktor i muzyk grający muzykę reggae. Jest on synem piosenkarza Boba Marleya i mistrzyni tenisa stołowego Anity Belnavis.Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess.

  Według oficjalnych danych policji doszło do 623 interwencji policyjnych.

  XXV Pol’and’Rock Festival (Kostrzyn nad Odrą, 2019)[ | edytuj kod]

  Interwencja Medycznego Patrolu podczas XXV Pol’and’Rock Festival

  Dwudziesty piąty Pol’and’Rock Festival odbył się w dniach 1–3 sierpnia 2019 roku w Kostrzynie nad Odrą. W tej edycji festiwalu wystąpili m.in. Hurrockaine, Dub FX, Ziggy Marley, Lordi, Skunk Anansie, Avatar, Acid Drinkers, Testament, Black Stone Cherry, Decapitated, Parkway Drive, Happysad, Kult, Prophets of Rage, Perturbator, Agnieszka Chylińska, Majka Jeżowska, Krzysztof Zalewski, The Adicts. W festiwalu według szacunków organizatora wzięło udział 750 tysięcy ludzi. Policja oszacowała frekwencję uczestników na 285 tysięcy.

  Modestep – czteroosobowa grupa muzyczna, która uformowała się w 2010 roku w Londynie. Wykonuje muzykę z gatunku Dubstep. Założyła ją dwójka braci działających jako DJ-e już od 2001 roku, razem ze współlokatorem jednego z nich oraz grafikiem poznanym na Reading Festival.Gojira – francuska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza death, thrash i groove metalu. Zespół powstał w 1996 roku w Ondres we Francji z inicjatywy braci Josepha i Mario Duplantier oraz Christiana Andreu.

  W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbyły się spotkania z gośćmi festiwalu: Olgą Tokarczuk, Zbigniewem Zamachowskim, Wojciechem Smarzowskim, Januszem Kondratiukiem, Krzysztofem Skibą, o. Ludwikiem Wiśniewskim, Adamem Bodnarem, Katarzyną Nosowską, Markiem Safjanem, prof. Ewą Łętowską, Bożeną Stachurą, Wojciechem Pszoniakiem, Mariuszem Szczygłem, Filipem Springerem, Igorem Tuleyą, Justyną Kopińską, zespołem Kwiat Jabłoni, Franciszkiem Sterczewskim, Bogusławem Stanisławskim, Martą Frej, Przemysławem Staroniem, Piotrem Bukartykiem i Szymonem Hołownią.

  Jakub Władysław Wojewódzki znany jako Kuba Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny i radiowy, publicysta, perkusista, showman, satyryk i felietonista. Związany z telewizją TVN, radiem Eska Rock i tygodnikiem Polityka.Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.

  Według oficjalnych danych policji zanotowano ponad 540 interwencji, zatrzymanych zostało 105 osób. W trakcie trwania festiwalu dwie osoby zmarły, a łączna liczba przestępstw to 131.

  XXVI Pol'and'Rock Festival (Internet, 2020)[ | edytuj kod]

  Dwudziesty szósty Pol'and'Rock Festival odbył się od 30 lipca do 1 sierpnia. 27 kwietnia 2020 Jerzy Owsiak ogłosił na antenie Antyradia, że ze względu na pandemię koronawirusa XXVI Pol'and'Rock Festival będzie miał formę online. Będzie to internetowe spotkanie z gośćmi festiwalu, wypełnione muzyką z archiwalnych nagrań, jak i z przewidywanych występów na żywo w studiu. Jak zapowiedział Jerzy Owsiak specjalnie w tym celu przygotowano studio i scenografię.

  Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.Lora Szafran (ur. 24 lipca 1960 w Krośnie) – polska wokalistka jazzowa. W październiku 2015 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Podczas festiwalu koncerty na żywo zagrali: Majka Jeżowska, Zenek, Michał Jelonek, Przybył, Bokka, Renata Przemyk, Acid Drinkers, Raz, Dwa, Trzy, Romantycy Lekkich Obyczajów, Enej, Bethel, Elektryczne Gitary, Black River, Poparzeni Kawą Trzy, Piotr Bukartyk, Happysad, Big Cyc, Dr Misio, Łydka Grubasa, Farben Lehre, Sidney Polak, Urszula, Ja Mmm Ściebie, Kwiat Jabłoni, Cyrk Deriglasoff, Hunter, Ania Rusowicz, Nocny Kochanek, Tabu i Gravity Off.

  Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny.Izotopy – odmiany pierwiastka chemicznego różniące się liczbą neutronów w jądrze atomu (z definicji atomy tego samego pierwiastka mają tę samą liczbę protonów w jądrze). Izotopy tego samego pierwiastka różnią się liczbą masową (łączną liczbą neutronów i protonów w jądrze), ale mają tę samą liczbę atomową (liczbę protonów w jądrze).

  W ramach Akademii Sztuk Przepięknych gośćmi festiwalu byli: Majka Jeżowska, Ewa Ewart, Joanna Kulig, Andrzej Depko, Dorota Wellman, Marta Klepka, Tomasz Sekielski, Ewa Zgrabczyńska, Andrzej Mleczko, Wojciech Mann i Janusz Gajos

  XXVII Pol'and'Rock Festival (lotnisko Makowice-Płoty, 2021)[ | edytuj kod]

  Dwudziesty siódmy Pol'and'Rock Festival odbędzie się w dniach od 29 lipca do 31 lipca. Tym razem ze względu na epidemię koronawirusa festiwal zostanie zorganizowany na lotnisku Makowice-Płoty w województwie zachodniopomorskim. Warunkiem wstępu osób dorosłych na Pol'and'Rock Festival będzie komplet szczepień przeciwko COVID-19 dowolną szczepionką zatwierdzoną warunkowo przez EMA. Wymagane będzie przedstawienie dowodu szczepienia. Jak zapowiedział Jerzy Owsiak podczas audycji na antenie Antyradia, na festiwalu ma zagrać zespół Limp Bizkit, który miał zagrać podczas XXVI edycji festiwalu.

  David Nesta "Ziggy" Marley (ur. 17 października 1968 w Kingston) - jamajski muzyk roots reggae, lider zespołu Ziggy Marley and the Melody Makers, najstarszy syn Boba Marleya. Zainteresowanie muzyką przejawiał od dzieciństwa, a swoje przybrane imię zawdzięcza słynnemu hitowi Davida Bowiego, "Ziggy Stardust". W wieku 10 lat, wraz z siostrami Cedelią i Sharon oraz bratem Stephenem, wziął udział w nagraniu piosenki ojca "Children Playing In The Streets", co jest uznawane za początek zespołu The Melody Makers, w której występował wraz z przyrodnim rodzeństwem. Następny ich wspólny występ odbył się na pogrzebie Boba Marleya w 1981 roku. Cztery lata później światło dzienne ujrzała debiutancka płyta The Melody Makers Play The Game Right, która przynosiła porcję muzyki reggae mocno inspirowanej dokonaniami Króla. Album nie zyskał jednak planowanego sukcesu komercyjnego.Arch Enemy - szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana "Liiva" Axelssona. Liiva występował w zespole do 2000 roku. Zastąpiła go niemiecka wokalistka Angela Gossow.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama