Przyjaciele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
FriendsLogo.jpg
Na zdjęciu trójka aktorów grających w serialu : Matthew Perry, Courteney Cox, Matt LeBlanc

Przyjaciele (ang. Friends) – amerykański serial komediowy o grupie przyjaciół mieszkających na Manhattanie, w Nowym Jorku, emitowany przez amerykańską stację telewizyjną NBC w latach 1994–2004.

Matthew LeBlanc (ur. 25 lipca 1967 w Newton) – amerykański aktor, komediant i producent, najbardziej znany z roli Joeya Tribbianiego w sitcomie NBC - Przyjaciele (1994-2004) i jego spin-offu Joey (2004-2006).Mirosława Krajewska (ur. 11 września 1940 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. W 1962 ukończyła PWST w Warszawie.

Serial wyświetlano w ponad 100 krajach. Ostatni odcinek w Stanach Zjednoczonych obejrzało 51,1 mln widzów. Przez dziesięć lat produkcji otrzymał 6 nagród Emmy, w tym dla najlepszego serialu komediowego, a także Złoty Glob, dwie nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych oraz 56 innych nagród i 152 nominacje. Po 25 latach od premiery zaplanowano nakręcenie odcinka specjalnego. Jego realizacja miała się odbyć w roku 2020, ale ze względów pandemicznych została przełożona. Wstępna data premiery to początek marca 2021 roku. Premiera Friends: Reunion przypadła na 27 maja 2021 roku na platformie HBO MAX, w Polsce dostępna na HBO GO.

Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.

W Polsce serial po raz pierwszy emitowany był na antenie Canal+. Później reemitowały go między innymi: Polsat, TVN, TVN 7, Metro, Comedy Central Polska. W latach 2018–2020 produkcję udostępniała także platforma internetowa Netflix. Obecnie wszystkie odcinki dostępne są na platformie HBO GO.

Produkcja[ | edytuj kod]

Serial został stworzony w 1993 r. przez Martę Kauffman i Davida Crane’a, do produkcji dołączył później Kevin S. Bright (Warner Bros.). Skierowany był do młodych ludzi, którzy na początku lat 90. identyfikowali się ze stylem nowoczesnej niezależności. Po wielu zmianach tytułu (Across the Hall, Six of One, Once Upon a Time in the West Village, Insomnia Café, Friends Like Us) serial zadebiutował na antenie amerykańskiej stacji NBC 22 września 1994 r.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Matthew Langford Perry (ur. 19 sierpnia 1969 w Williamstown) – amerykańsko-kanadyjski aktor, najbardziej znany dzięki roli Chandlera Binga w serialu telewizyjnym Przyjaciele (1994–2004).

Po zakończeniu emisji w 2004 r. powstał spin-off Joey. Wielu fanów krytykowało NBC za stworzenie serialu o jednej z postaci Przyjaciół, co odbiło się w oglądalności, która wyraźnie spadała. Pierwszy odcinek zgromadził 18,6 milionów widzów, podczas gdy ostatni tylko 4 miliony. Czterdzieści sześć odcinków zostało nakręconych, ale tylko trzydzieści osiem zostało wyemitowanych w Stanach Zjednoczonych. Jego nadawanie zakończono 15 maja 2006 roku.

Lisa Valerie Kudrow-Stern (ur. 30 lipca 1963 w Encino w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.Phoebe Buffay (czyt. fibi bufe) (w ostatnich odcinkach Buffay-Hannigan) (ur. 16 lutego 1967 r.) – fikcyjna postać z serialu Przyjaciele (Friends, 1994-2004). Postać była odtwarzana przez aktorkę komediową Lisę Kudrow. Czasem używa swojego alter ego Regina Phalange.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Paleontologia (od gr. palaios – stary + on – byt + logos – nauka) – dziedzina biologii zajmująca się organizmami kopalnymi, wyprowadzająca na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości geologicznej. Ściśle związana z geologią, posługuje się często fizyką i chemią.
Margaret Emily "Maggie" Wheeler (z domu Jakobson; ur. jako Margaret Emily Jakobson 7 sierpnia 1961 r.) – amerykańska aktorka.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
David Lawrence Schwimmer (ur. 2 listopada 1966 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, producent i reżyser telewizyjny i filmowy pochodzenia żydowskiego.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Elżbieta Kopocińska, właściwie Elżbieta Kopocińska-Bednarek (ur. 11 maja 1970) – polska aktorka głosowa i reżyser dubbingu. Ma dwóch synów: Krzysztofa i Adama.
Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.

Reklama