Przygodzice (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarnymlesie (wybudowany w latach 18441850)
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jankowie Przygodzkim
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Chynowej (wybudowany w latach 19361937)

Przygodzicegmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim z siedzibą w Przygodzicach.

Czworak – w zespole zabudowań dworskich lub folwarcznych budynek mieszkalny o czterech mieszkaniach, z których każde ma osobne wejście z zewnątrz. Przeznaczony zazwyczaj dla służby.Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" w Antoninie – jeden z dwóch polskich (obok Dusznik-Zdroju) festiwali chopinowskich. Rangę festiwalu podkreśla obecność najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów.

Według danych z 1 stycznia 2019 roku gmina liczyła 12 123 mieszkańców; zamieszkuje ją 7,5% (2018) ludności powiatu ostrowskiego.

Położenie[ | edytuj kod]

Według danych z 1 stycznia 2019 roku powierzchnia gminy Przygodzice wynosiła 163,39 km².

Powiat ostrowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Wielkopolski.Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).

Gmina położona jest w południowo-zachodniej Wielkopolsce w dorzeczu rzeki Barycz.

Gmina graniczy z miastem Ostrów Wielkopolski oraz gminami: Mikstat, Odolanów, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Sieroszewice i Sośnie.

Przynależność administracyjna[ | edytuj kod]

W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie kaliskim. Od 1999 roku w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim.

Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Błotniak stawowy (Circus aeruginosus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Gmina Ostrzeszów – – to gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, położona w centrum powiatu ostrzeszowskiego.
Topola-Osiedle - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, przy południowej granicy Ostrowa Wielkopolskiego (szybka rozbudowa wsi - charakter osiedla podmiejskiego Ostrowa).
Gmina Sośnie (do 1946 gmina Granowiec) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.
Neobarok – nurt w architekturze historyzmu, nawiązujący formalnie do baroku, szczególnie w dekoracji elewacji, rozpowszechniony w końcu XIX wieku (od 1880).
Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
Rybactwo – (gospodarka rybacka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie organizmami wodnymi w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody. Pojęcie to obejmuje: 1. rybołówstwo
Gmina Sieroszewice (1934-1954 gmina Sieroszewice Nowe) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

Reklama