Przedwzmacniacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykładowy przedwzmacniacz elektroakustyczny "high-end".

Przedwzmacniacz (ang. preamplifier) – w elektroakustyce, wzmacniacz, którego zadaniem jest wzmocnienie wstępne sygnału elektroakustycznego przed jego skierowaniem do kolejnych stopni toru elektroakustycznego.

Przedwzmacniacz mikrofonowy – urządzenie służące do zwiększenia poziomu sygnału mikrofonowego (zazwyczaj rzędu miliwoltów) do wartości zbliżonych do poziomu liniowego. Mimo że w założeniu urządzenia te mają służyć jako wzmacniacz małej czestotliwości (m.cz.), często ich niedoskonałości wykorzystywane są w procesie kreowania brzmienia. Mogą być również elementem większej całości, czyli toru mikrofonowego (samodzielnego lub będącego elementem miksera), zawierającego dodatkowe procesory sygnałowe, takie jak bramki szumów, filtry, kompresor, deesser, korektor parametryczny, limiter.Elektroakustyka - dziedzina techniki i nauki łącząca w sobie elementy akustyki i elektroniki, zajmująca się przetwarzaniem fal akustycznych na prąd elektryczny i na odwrót, za pomocą przetworników elektroakustycznych.

Przedwzmacniacz najczęściej jest zintegrowany wewnątrz większego urządzenia, takiego jak np. wzmacniacz elektroakustyczny, wzmacniacz instrumentalny, mikser, elektrofony.

Przedwzmacniacz może też być niezależnym elementem toru elektroakustycznego, umieszczonym we własnej obudowie z zasilaczem, co jest rozwiązaniem spotykanym najczęściej w segmencie rynkowym high-end sprzętu elektroakustycznego.

Popularne przedwzmacniacze elektroakustyczne to np. przedwzmacniacz mikrofonowy i przedwzmacniacz gramofonowy.

Wzmacniacz elektroakustyczny, wzmacniacz audio – jest to wzmacniacz pracujący w zakresie częstotliwości akustycznych (16 Hz-20 kHz). Wzmacniacz elektroakustyczny służy do wzmacniania sygnałów analogowych pochodzących ze źródeł sygnału elektroakustycznego jak np. gramofon, magnetofon, mikrofon, radioodbiornik, elektrofony, odtwarzacz CD, odtwarzacz MP3. Wzmacniacz taki może być zbudowany z użyciem tranzystorów, lamp elektronowych lub też obu tych rodzajów elementów elektronicznych czynnych. Wyjście wzmacniacza elektroakustycznego obciążone jest zazwyczaj zestawem głośnikowym zwanym często kolumną głośnikową, co ma na celu przetworzenie energii wzmocnionego sygnału elektroakustycznego w fale akustyczne.Przedwzmacniacz antenowy - jest to urządzenie wstępnie wzmacniające sygnał, montowane pomiędzy anteną odbiorczą TV, a odbiornikiem telewizyjnym. Przedwzmacniacze antenowe stosuje się w przypadkach, kiedy wartość natężenia pola elektromagnetycznego w miejscu odbioru jest niedostateczna lub, gdy przewód zasilający jest zbyt długi przez co powstają dodatkowe straty sygnału.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • przedwzmacniacz antenowy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Elektryczne instrumenty muzyczne – grupa instrumentów muzycznych, w których dźwięk wytwarzany jest za pośrednictwem drgań elektrycznych.
  High-end – określenie stosowane przez producentów na ofertę skierowaną do najzamożniejszych odbiorców, najczęściej w odniesieniu do sprzętu technicznego powszechnego użytku: elektroakustycznego, telefonów komórkowych, sprzętu komputerowego (zwłaszcza kart graficznych). Nie jest ono używane w stosunku do sprzętu profesjonalnego. Jest przeciwieństwem oferty low-end. Dla oferty pośredniej spotykane jest określenie middle-range lub middle-end.
  Wzmacniacz – układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego, będącego wzmocnionym sygnałem wejściowym, kosztem zużycia energii pobieranej ze źródła prądu.
  Sygnał foniczny to sygnał reprezentujący dźwięki w różnej formie. Najbardziej typową reprezentacją jest zmienne napięcie lub natężenie prądu elektrycznego, jednak sygnały takie mogą mieć też postać mechaniczną (np. kształt rowka na płycie gramofonowej), magnetyczną (ułożenie domen na taśmie magnetofonowej) lub optyczną (ścieżka optyczna na taśmie filmowej). Sygnał taki może mieć postać odpowiednio ukształtowanej fali elektromagnetycznej.
  Tor foniczny – zestaw połączonych elektrycznie urządzeń do przekazywania i kształtowania sygnałów fonicznych od źródła do końcówek wyjściowych. Tor foniczny w postaci urządzenia do realizacji nagrań nazywany jest stołem mikserskim lub konsoletą.

  Reklama