Prowincjonalia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”festiwal filmowy odbywający się we Wrześni (województwo wielkopolskie). Duchowym patronem festiwalu jest Jańcio Wodnik - magiczna postać filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego. Organizatorem festiwalu jest Studio „Media Film” z Poznania.

Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Wrzesiński Ośrodek Kultury – jednostka kulturalna działająca na terenie Gminy Września zwana WOK-iem. Celem jednostki jest prowadzenie i przygotowywanie aktywnego środowiska kulturalnego oraz edukacja i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców lokalnej społeczności. Ośrodek prowadzi również współpracę z innymi placówkami i instytucjami w regionie, w kraju i za granicą.

Historia[ | edytuj kod]

Twórcą festiwalu jest Rafał Górecki. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1994. Festiwal początkowo odbywał się w ówczesnym kinie „Grażyna” w Słupcy, skąd został przeniesiony do Wrześni, gdzie odbywa się w kinie „Trójka”. Mimo oficjalnego przeniesienia festiwalu do Wrześni, w Słupcy kontynuowana była alternatywna impreza filmowa pod tą samą nazwą, która przekształciła się w Europrowincjonalia, a następnie w Imprezje.

Słupca – miasto w województwie wielkopolskim, na Równinie Wrzesińskiej, siedziba gminy Słupca i powiatu słupeckiego.Festiwal filmowy – wydarzenie kulturalne dotyczące filmu. Organizowane zwykle na zasadzie konkursu, podczas którego jury lub publiczność przyznają nagrody w określonych kategoriach.

25. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2018 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Września (niem. Wreschen) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Września. Położone 50 km na wschód od Poznania, nad rzeką Wrześnicą.
Jańcio Wodnik – polski film w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Film ma formę ballady, gdzie realizm miesza się z magią i surrealizmem

Reklama