Promenada (budowla)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Promenada w Atlantic City (2007)

Promenada (fr. promenade – miejsce do spacerowania) – ulica lub trakt pieszy, ciąg komunikacyjny przeznaczony do ruchu pieszego. Promenady lokalizowane są w atrakcyjnych turystycznie częściach miast. Posiadają różne nawierzchnie, w zależności od przeznaczenia – dopuszcza się niewielką wytrzymałość nawierzchni na obciążenia.

Nabrzeże – linia brzegowa mola, pirsu lub kanału portowego wraz z przyległymi terenami portowymi, odpowiednio przystosowane (uzbrojone) do postoju i obsługi jednostek pływających. W żargonie marynarskim używa się też określenia keja.Rega – rzeka w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, płynąca przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie, o długości według różnych publikacji od 167,8 km do 199 km.

Promenady nadmorskie sytuowane są wzdłuż wybrzeża, plaż lub nabrzeży portowych i stanowią miejsce spacerów mieszkańców i osób odwiedzających miejscowości nadmorskie.

Przykładem może być dwustronna promenada w Łobzie wzdłuż rzeki Regi, między dwoma mostami miejskimi, gdzie oprócz dużej ilości zieleni znajduje się szereg rzeźb, tablica pamiątkowa, Szlak Papieski i tablice informacyjne.

Plaża – pas nadbrzeżny pokryty materiałem sypkim: piaskiem, żwirem bądź ich mieszaniną, leżący nad brzegiem zbiorników wodnych.Łobez (niem. Labes) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu łobeskiego i gminy miejsko-wiejskiej Łobez, położone nad rzeką Regą na Wysoczyźnie Łobeskiej. Według danych z 31 grudnia 2012 miasto miało 10 549 mieszkańców Prawa miejskie Łobez otrzymał przed 1295 r.
Reklama