Proces samorzutny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Proces samorzutny w termodynamice nazywany też czasem naturalnym to proces, który można zrealizować bez konieczności wykonywania pracy nad układem.

Termodynamika – nauka o energii, dział fizyki zajmujący się badaniem energetycznych efektów wszelkich przemian fizycznych i chemicznych, które wpływają na zmiany energii wewnętrznej analizowanych układów. Wbrew rozpowszechnionym sądom termodynamika nie zajmuje się wyłącznie przemianami cieplnymi, lecz także efektami energetycznymi reakcji chemicznych, przemian z udziałem jonów, przemianami fazowymi, a nawet przemianami jądrowymi i energią elektryczną.Praca – skalarna wielkość fizyczna, miara ilości energii przekazywanej między układami fizycznymi w procesach mechanicznych, elektrycznych, termodynamicznych i innych.

Procesom samorzutnym towarzyszy zawsze zwiększenie entropii. Procesy, w których entropia się zmniejsza, nigdy nie są samorzutne. Wynikiem procesu samorzutnego jest zawsze wykonanie przez układ pewnej pracy. Procesy niesamorzutne nie mogą wykonać pracy – wręcz przeciwnie – do ich zajścia potrzebne jest wykonanie na nich pewnej pracy.

Kinetyka chemiczna – dział chemii fizycznej zajmujący się badaniem przebiegu reakcji chemicznej w czasie. Twórcą kinetyki chemicznej był Ludwig Ferdinand Wilhelmy.

To, że proces jest samorzutny, nie oznacza, że zawsze musi zajść. Większość procesów samorzutnych musi najpierw pokonać, wynikającą z ich przebiegu kinetycznego, barierę potencjału energetycznego. Procesy te wymagają więc do zajścia impulsu energetycznego, ale impuls ten jest zawsze mniejszy niż energia wyzwalana na skutek zajścia procesu, na skutek czego bilans pracy procesu jest dodatni. Można więc powiedzieć, że samorzutność procesu jest termodynamicznym wyrazem tendencji do jego zajścia, nie zaś absolutną koniecznością jego zajścia.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Kryteria samorzutności procesów fizyko-chemicznych, wykład z chemii fizycznej, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Katedra Chemii Fizycznej (materiały dydaktyczne online), kierownik katedry: prof. Piotr Cysewski)
  • Reklama