Pro Dance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pro Dance – polska wytwórnia fonograficzna z Warszawy, powstała w 1995 roku. Wydawała kasety i płyty takich wykonawców, jak Top One, Shazza, Mister Dex, Lonstar, Cezary Makiewicz & Koltersi, Krywań, Calabash, Rommy Cover, K. Martin, 2D Space, Robby O., MC KGB, D. Bomb, F/X. Zakończyła działalność w 2000 roku wskutek nieporozumień właścicieli.

25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni. Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.

Historia[ | edytuj kod]

Wytwórnia powstała w 1995 roku w wyniku zmian personalnych w zespole Top One; po odejściu managera Macieja Jamroza, pozostali członkowie zespołu, czyli Paweł Kucharski, Dariusz Królak i Dariusz Zwierzchowski, założyli własną firmę fonograficzną Pro Dance. Miała ona nie tylko zajmować się interesami Top One, ale także umożliwić start wielu utalentowanym muzykom grającym muzykę disco dance, nagrywając i promując ich twórczość. Czwartym wspólnikiem firmy został biznesmen spoza branży muzycznej – Wacław Wróbel, który poparł pomysł stworzenia takiej firmy i wniósł niezbędny kapitał, potrzebny do uruchomienia całego przedsięwzięcia.

Shazza, właściwie Magdalena Pańkowska (ur. 29 maja 1967 w Pruszkowie) – polska piosenkarka, niegdyś przedstawicielka nurtu disco polo, a obecnie dance, kompozytorka i aktorka. Znana z takich przebojów jak "Baiao Bongo", "Bierz co chcesz", "Egipskie noce" i "Tak bardzo zakochani". Zdobywczyni czterech złotych płyt i dwóch platynowych, sprzedała w Polsce ponad pół miliona albumów.Freedom – dziesiąty album zespołu Top One wydany przez wytwórnię Pro Dance w 1995 roku. Album zawiera 11 utworów.

Pierwszym wydawnictwem Pro Dance był album zespołu Top One Freedom, wydany w 1995 roku na kasecie i płycie. Pomimo loga wytwórni na okładce (Top One Pro Dance), z tyłu widniał napis: Wydawnictwo Muzyczne CASTON (numer kat. DJC-010), a obok: Licencja Top One Pro Dance. Poprzednikiem firmy Pro Dance była właśnie firma Caston.

Najlepsze z najlepszych. Przeboje 1993 - 1999 – kompilacyjny album Shazzy z 1999 roku wydany nakładem Pro Dance. Album zawierał największe przeboje piosenkarki w nowych wersjach. Książeczka albumu została bogato ilustrowana ponad trzydziestoma prywatnymi zdjęciami Shazzy.Cezary Makiewicz (ur. 28 kwietnia 1963 roku w Węgorzewie) – jeden z twórców i wykonawców muzyki americana w Polsce. Znany jako autor tekstu i muzyki utworu „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, która jest nieoficjalnym hymnem pikniku. Mieszka w Olsztynie.Honorowy obywatel miasta Mrągowo.

W 1997 r. z wytwórni odszedł Paweł Kucharski, który nie mógł pogodzić roli biznesmena z funkcją kompozytora i wokalisty zespołu Top One. Pomimo podobnego problemu, Dariusz Zwierzchowski nie zrezygnował z współprowadzenia firmy. Dołączył on jednak do Pawła Kucharskiego nad pracą przy nowym materiale. W tym czasie Dariusz Królak odizolował się od zespołu, stawiając wszystkie swoje siły na wytwórnię.

Historia pewnej miłości– siódmy studyjny album Shazzy wydanej w 1998 roku. Płyta była zwrotem ku stylistyce dance.Michał Lonstar, właściwie Michał Łuszczyński (ur. 21 listopada 1948 w Warszawie) – jeden z najpopularniejszych w Polsce piosenkarzy muzyki country, gitarzysta, kompozytor, filmoznawca, tłumacz symultaniczny oraz tłumacz list dialogowych, autor polskojęzycznych i anglojęzycznych tekstów piosenek, producent własnych projektów muzycznych, projektant okładek płyt i plakatów o tematyce muzycznej, także grafik, akwarelista, publicysta, a z wykształcenia architekt.

W 1999 r. w wyniku odmienności zdań na temat prowadzenia firmy, odszedł z niej Dariusz Zwierzchowski, a Dariusz Królak został wykluczony z zespołu Top One.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Marcin Kiljan, pseud. K. Martin, Anthony Moon (ur. 21 stycznia 1970) – polski wokalista i kompozytor, producent muzyki dance.
Mister Dex – (dawniej Ex Problem) zespół muzyczny z gatunku disco polo, powstały w 1994 roku. Jego skład stanowią: Piotr Bechcicki, Tomasz Ptasiński (byli członkowie zespołu Ex Problem) oraz Mariusz Sobieraj. W latach 90. XX wieku był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego gatunku muzyki.
Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
Disco Dance – taniec dyskotekowy, modny w latach 70. Aktualnie taniec zalicza się jako jedną z kategorii tańca sportowego. Taniec charakteryzuje się szybkim tempem oraz wymachami nóg, szpagatami jak i figurami akrobatycznymi.
Daniel Osafo Oware (19 kwietnia 1965 – 25 sierpnia 2015), pseud. Attagoe Calabash i Spike Dog – pochodzący z Ghany, mieszkający i występujący w Polsce przez 30 lat muzyk, raper, aktor i showman. Współpracował z zespołami Big Cyc i Top One, z którym nagrał w 1995 piosenkę Ole Olek! w ramach kampanii wyborczej Aleksandra Kwaśniewskiego.
Top One – polski zespół muzyczny wykonujący muzykę disco polo. Początki zespołu sięgają późnych lat 80, kiedy to czterech młodych muzyków (Paweł Kucharski, Sylwester Raciborski, Mariusz Lubowiecki, Maciej Jamroz) postanowiło przenieść na polski rynek muzyczny popularną w całej Europie (również w Polsce) włoską odmianę muzyki dyskotekowej, zwanej italo disco. Pierwszym przebojem grupy Top One była nagrana w 1989 roku przy udziale znanego realizatora nagrań Rafała Paczkowskiego i Polskiego Radia piosenka pt. „Ciao Italia”. Za sprawą tego utworu grupa zyskała popularność w całej Polsce. Współtwórcą słów do tego utworu był Janusz Kondratowicz, z którym wówczas zespół nawiązał współpracę. Zaowocowała ona tym, że autor ten – pod pseudonimem Jan Krynicz – zadbał o warstwę tekstową na kilku albumach zespołu w całości, a na paru innych płytach można znaleźć po kilka piosenek z jego słowami. 29 lutego 1992 roku zespół wystąpił na Gali Piosenki Popularnej i Chodnikowej w Sali Kongresowej, gdzie wykonali utwory „Coraz wyżej”, „Granica” oraz „Santa Maria”. W tym samym roku, pomimo sprzeciwu części polskiego środowiska muzycznego, zespół ten wystąpił na festiwalu piosenki polskiej w Opolu wraz z kilkoma innymi wykonawcami tego nurtu muzyki. W 1995 roku grupa zaangażowana została w kampanię prezydencką Aleksandra Kwaśniewskiego. Zespół wykonywał wówczas piosenkę pt. „Ole Olek!”. Kilka lat później – w zakamuflowany sposób – zespół zamieścił przeprosiny za udział w tej kampanii. W wydanym na albumie „Ye, O!” utworze „Intro (listen from back)”, odtwarzanym od tyłu, można usłyszeć wyznanie: „Przepraszamy cię, Polsko, za to cośmy tobie uczynili. Nieświadomi, zmieniliśmy losy twoje. Nas samych nędznie okłamali, za co nawet srebrników garści nie dali.”
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Reklama