Prince

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prince, właśc. Prince Rogers Nelson (ur. 7 czerwca 1958 w Minneapolis, zm. 21 kwietnia 2016 w Chanhassen) – amerykański muzyk, piosenkarz, kompozytor i autor tekstów, przedstawiciel wielu stylów, w tym R&B, funk, jazz, soul, rock, disco i pop.

Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie.

Należał do najbardziej nowatorskich i ekscentrycznych postaci na amerykańskiej scenie popowej i rockowej. Nazywany „Księciem Popu”, wpłynął znacząco na rozwój muzyki rozrywkowej i był jedną z głównych postaci sceny muzycznej, zwłaszcza w latach 90. XX wieku. Był postrzegany jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci sceny muzycznej. Jego zachowanie na scenie i ubiór początkowo były uważane za obsceniczne. Uznawany przez prasę także za symbol seksu i artystę, który ukształtował swoją karierę, często walcząc z przyjętymi praktykami muzycznymi. Był uważany za wirtuoza gitary elektrycznej, grał także na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych.

Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.MusicBrainz - projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale największą, semantyczną bazą meta-danych muzycznych.

Od swojego debiutu w 1978 wydał ponad 40 albumów, które szacunkowo rozeszły się w ponad 100 mln egzemplarzy na świecie. Za sprzedaż albumów w USA otrzymał jedną diamentową płytę, jedną poczwórnie platynową, sześć podwójnie platynowych, siedem platynowych i osiem złotych. Do jego największych przebojów należą: „Little Red Corvette”, „When Doves Cry”, „Let’s Go Crazy”, „Purple Rain”, „Raspberry Beret”, „Kiss”, „U Got the Look”, „Batdance”, „Cream” i „The Most Beautiful Girl in the World”.

Purple Rain” – ballada pop rockowa amerykańskiego muzyka Prince’a, pochodząca z albumu, a także filmu o tym samym tytule. Singel został wydany 26 września 1984 roku. Utwór zajął 2. miejsce w amerykańskim zestawieniu Billboard Hot 100, a także stał się znakiem rozpoznawczym artysty. Dzięki sprzedaży przekraczającej milion egzemplarzy, otrzymał on status złotego singla przyznawany przez amerykańską organizację fonograficzną RIAA. Piosenka została nagrana w klubie nocnym First Avenue w stanie Minneapolis.Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu Huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.

Poza działalnością solową współpracował także z innymi artystami. Występował na scenie m.in. z Eryką Badu, Alicią Keys czy Steviem Wonderem. Był producentem albumu Like a Prayer (1989) Madonny oraz współpracował przy tworzeniu płyty Kate Bush pt. The Red Shoes (1993). W swoich repertuarach utwory autorstwa Prince’a mieli m.in. Tom Jones oraz Sinéad O’Connor („Nothing Compares 2 U”).

Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Zdobył siedem nagród Grammy, a w 2004 został włączony do Galerii Sław Rock&Rolla. Zajmował się także produkcją muzyczną i aranżacją swoich utworów.

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Minneapolis, w stanie Minnesota, w rodzinie afroamerykańskiej z Luizjany. jako syn Mattie Shaw, piosenkarki jazzowej i pracownika opieki społecznej, oraz Johna L. Nelsona (zm. w sierpniu 2001), autora tekstów piosenek i pianisty. Jego matka była Amerykanką włoskiego pochodzenia, a ojciec czarnoskórym muzykiem jazzowym, grającym na fortepianie w trio The Prince Rogers Band. Prince miał siostrę Tikę Evene oraz przyrodnie rodzeństwo: brata, Duana Nelsona i siostrę Sharon.

Złote Globy za najlepszą piosenkę – kategoria Złotych Globów, przyznawana po raz pierwszy w 1962, regularnie od 1965 roku, przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Laureatami tej kategorii są kompozytor i autor tekstu. Laureaci są pogrubionym drukiem.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

Zafascynowany jednym z koncertów ojca, na który wybrał się z matką, gdy miał sześć lat, także postanowił związać życie z muzyką. Podjął samodzielną naukę gry na fortepianie, a w wieku siedmiu lat skomponował swój pierwszy utwór – „Funkmachine”. Ojciec miał pewien wpływ na przyszłą twórczość Prince’a, który w swoich piosenkach wykorzystywał używane przez niego sekwencje akordów, a w kilku utworach Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców uznaje go za ich współautora. Jednocześnie ojciec nadużywał przemocy fizycznej wobec syna, co ten potwierdził m.in. w dokumencie Purpurowy deszcz oraz piosence „Papa”.

Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

Rodzice Prince’a rozwiedli się w 1968, a jego matka wkrótce ponownie wyszła za mąż. Niespokojne relacje Prince’a ojczymem, Haywardem Bakerem, doprowadziły do ucieczki chłopaka z domu. Pomieszkiwał u ojca, później u ciotki, Olivii Nelson, ostatecznie wprowadził się do szkolnego przyjaciela, Andrégo Andersona. Uczył się w gimnazjum Bryanta i liceum Centrum High. W tym okresie był prześladowany przez rówieśników ze względu na charakterystyczny sposób ubierania się oraz nieśmiałość.

Nikka Costa (właśc. Domenica Costa, ur. 4 czerwca 1972 roku) – amerykańska piosenkarka śpiewająca muzykę funk, soul, blues. Współpracowała z zespołem Pussycat Dolls. Jest córką legendarnego piosenkarza muzyki pop Don Costa.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Kariera[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Prince był samoukiem: w młodości samodzielnie opanował grę na fortepianie, gitarze i perkusji. Wraz z André Andersonem i Charlesem Smithem w wieku 14 lat założył zespół Grand Central, przemianowym później na Grand Central Corporation, a następnie na Champagne. Brali udział w sesji nagraniowej w studiu Moonsound Chrisa Moona, który wkrótce zaproponował Prince’owi solową współpracę, obejmującą skomponowanie melodii do jego tekstów. W 1976, nagrawszy pierwsze muzyczne demo, odrzucił ofertę nowojorskiej wytwórni Tiffany Entertainment, która zaproponowała mu przeniesienie na firmę praw do jego pierwszych autorskich piosenek – „Baby”, „Soft & Wet”, „Love Is Forever” i „Aces”.

UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.Purple Rain – album Prince’a i grupy The Revolution, będący również ścieżką dźwiękową do filmu Purpurowy deszcz.

Po powrocie do Minneapolis nawiązał współpracę z Owenem Husneyem z The Ad Company, który wkrótce powołał do życia firmę American Artists Inc, zajmującą się opieką artystyczną nad Prince’em. W grudniu 1976 rozpoczął nagrania kolejnego, solowego demo w studiu Sound 80. Ponadto do 1978 pracował jako muzyk sesyjny z zespołem 94 East, którego nie był jednak oficjalnym członkiem.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Sala królestwa – miejsce zebrań i lokalny ośrodek życia religijnego członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy, obiekt służący biblijnej działalności edukacyjnej prowadzonej przez ten związek wyznaniowy oraz wielbieniu Boga (Jehowy). Chociaż pierwsze takie miejsca zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku, nazwę tę nadał im w roku 1935 Joseph Franklin Rutherford, drugi prezes Towarzystwa Strażnica.

Lata 1977–1979[ | edytuj kod]

W czerwcu 1977 podpisał kontrakt z Warner Bros., a trzy miesiące później rozpoczął nagrania debiutanckiej płyty w studiu Sound 80 w Minneapolis oraz Record Plant w Sausalito. 7 kwietnia 1978 wydał album pt. For You, na który sam skomponował, zaaranżował i wyprodukował właściwie cały materiał, mimo że do nagrania użyto 23 instrumentów. Pierwszy singiel, „Soft & Wet”, który wydał 7 czerwca 1978, trafił na 12. miejsce Hot R&B/Hip-Hop Songs i został po latach wykorzystany w scenie dreszczowca M. Nighta Shyamalana Niezniszczalny (2000) z Robin Wright i Bruce’em Willisem. Sam album dotarł do 21. miejsca billoardowej listy Top R&B/Hip-Hop Albums. W ramach promocji albumu Prince odbył krótką trasę promocyjną po Karolinie Północnej.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Latem 1978 skompletował swój zespół koncertowy, z którym zadebiutował na scenie 5 stycznia 1979 w Capri Theater w Minneapolis. W tym okresie nowym menedżerem Prince’a został Steve Fargnoli. Od kwietnia do maja pracował w studiu Alpha Studio w Los Angeles nad materiałem na swój drugi album. Przy nagraniu płyty, zatytułowanej po prostu Prince, pomógł mu dodatkowy zespół muzyków, co okazało się dobrym pomysłem zarówno pod względem muzycznym, jak i komercyjnym. Album ukazał się 19 października 1979 i dotarł do trzeciego miejsca listy Top R&B/Hip-Hop Albums. Za sprzedaż wydawnictwa uzyskał status platynowej płyty. Album promował dwoma singlami: „I Wanna Be Your Lover” i „Why You Wanna Treat Me So Bad?”, które stały się przebojami i były wysoko plasowane na listach przebojów. Jednocześnie pracował nad pobocznym projektem – rockowym zespołem The Rebels, jednak szybko zawiesił pracę ze względu na niezadowolenie z jakości nagranych dziewięciu piosenek. Wkrótce po wydaniu płyty Prince wyruszył w trasę koncertową, m.in. lutym 1980 występował jako support przed koncertami Ricka Jamesa w ramach jego trasy pt. „Fire It Up”.

Instrument dęty – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drgający wewnątrz instrumentu słup powietrza. Wysokość dźwięku zależy od długości rury, która tworzy instrument. Im dłuższa rura, tym niższy maksymalny dźwięk można uzyskać, natomiast dźwięki wyższe uzyskuje się skracając wysokość słupa powietrza na różne sposoby (w zależności od instrumentu). Barwa dźwięków zależy od konstrukcji instrumentu, rodzaju materiału, z którego jest wykonany, rodzaju wibratora, sposobu zadęcia itd. Wybór dźwięku odbywa się poprzez otwieranie lub zamykanie otworów położonych wzdłuż rury (np. flet, klarnet), przełączanie odcinków rur o różnych długościach za pomocą wentyli (np. trąbka) lub regulowanie długości rury w postaci suwaka (np. puzon). Podział instrumentów dętych na dwie zasadnicze grupy, drewnianych i blaszanych, nie odnosi się do materiału, z którego są wykonane. Niektóre instrumenty z grupy dętych drewnianych wykonane są niemal w całości z metalu, np. saksofon lub flet. Podział odnosi się do elementu wzbudzającego wibrację. W instrumentach dętych drewnianych jest to stroik wykonany z drewna, w instrumentach blaszanych – metalowy ustnik. Ludzki aparat głosowy jest uważany za najdoskonalszy instrument dęty.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Lata 1980–1984[ | edytuj kod]

W październiku 1980 na rynek płytowy trafił trzeci album Dirty Mind. Kompozycje okazały się mieszanką muzyki kreatywnej z rock and rollem, punkiem i ostrzejszymi rockowymi partiami gitarowymi, a teksty bywały kontrowersyjne, np. o seksie oralnym („Head”) czy romansie między rodzeństwem („Sister”). W ramach promocji płyty wyruszył w kolejną trasę, a podczas koncertów zaczął tworzyć bardzo zmysłowe show, stając się dla jednych symbolem seksu, a dla bardziej konserwatywnej publiczności — celem ataków. Ze względu na słabe zainteresowanie koncertami i płytą trasa została zawieszona, jednakże wkrótce ją wznowiono na skutek przychylnych recenzji prasowych. W lutym 1981 po raz pierwszy gościł w Saturday Night Live, gdzie wykonał utwór „Partyup”. Wiosną tego samego roku rozpoczął pracę nad swoim kolejnym albumem oraz zagrał pierwsze koncerty w Europie – w Amsterdamie, Londynie i Paryżu. 14 października 1981 wydał album pt. Controversy, z którego pochodził jego pierwszy światowy przebój o tym samym tytule. Po premierze płyty wyruszył w swoją kolejną trasę koncertową, którą poprzedził występami jako support na kilku koncertach The Rolling Stones w Los Angeles. Występy nie zdobyły przychylności publiczności, a na pierwszym z nich, ubrany w kobiecy strój, został nawet obrzucony śmieciami i zmuszony do zejścia ze sceny. W trakcie trasy kręcił film dokumentalny The Second Coming, uwieczniający fragmenty koncertów, jednak ostatecznie zawiesił prace nad tym projektem.

Around the World in a Day – siódmy album amerykańskiego muzyka Prince’a, wydany 22 kwietnia 1985 roku. Płyta dotarła do szczytu Billboard 200 i do piątego na UK Albums Chart.American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.

Od marca do sierpnia 1982 pracował nad materiałem na kolejny album. Dwupłytowe wydawnictwo 1999 ukazało się 27 października 1982, a wśród piosenek znalazły się m.in. promowane w MTV utwory „1999” i „Little Red Corvette”, który dotarł do siódmego miejsca listy przebojów Billboard Hot 100. Sam album osiągnął sukces komercyjny, docierając do czołówki listy bestsellerów w USA, gdzie ostatecznie pokrył się poczwórnie platynową płytą za sprzedaż w nakładzie przekraczającym 3 mln egzemplarzy. Prince promował album także podczas swojej kolejnej trasy koncertowej, a jego występy poprzedzały krótkie sety zespołów The Time i Vanity 6. 3 sierpnia 1983 zagrał wystąpił z zespołem na imprezie dobroczynnej dla Minneapolis Dance Theater Company, podczas której zebrano 23 tys. dol.. W tym okresie pracował także nad filmem, który był inspirowany jego własną biografią. Purpurowy deszcz w reż. Alberta Magnoliego ukazał się 27 lipca 1984, a Prince zagrał w nim główną rolę utalentowanego i wyobcowanego młodego muzyka Kida, rozpoczynającego swą estradową karierę w klubie muzycznym z formacją The Revolution. Film w zaledwie trzy dni po premierze przyniósł twórcom 7,3 mln dol. wpływów, ostatecznie zarobił na siebie 70 mln dol.. Prince za rolę w filmie NAACP Image Awards w kategorii „wybitny aktor pierwszoplanowy w filmie fabularnym”. Miesiąc przed premierą filmu wydał doń ścieżkę dźwiękową pt. Purple Rain, który okazał się sukcesem sprzedażowym – rozszedł się w ponad 13 mln sztuk w USA, a także przez 24 tygodnie pozostawał na szczycie listy bestsellerów Billboard 200. Przez wielu krytyków album Purple Rain był drugim najlepszym longplayem lat 80., tuż za płytą Thriller Michaela Jacksona. Prince za album Purple Rain otrzymał Oscara za najlepszą muzykę filmową i trzema American Music Awards w kategoriach: najpopularniejszy album popowy, najpopularniejszy „czarny” album i najpopularniejszy singiel („When Doves Cry”). Był także nominowany do Złotego Globu za najlepszą piosenkę („When Doves Cry”), ale też do Złotej Maliny za najgorszą piosenkę („Sex Shooter”). Wielką popularnością cieszył się także tytułowy singiel z płyty. Dzięki albumowi dołączył do grona największych gwiazd amerykańskiej muzyki rozrywkowej i stał się jedną z ikon lat 80. Sukces komercyjny w 1984 sprawił także, że Prince stał się pierwszym artystą od czasu grupy The Beatles, który w jednym roku dotarł do pierwszego miejsca listy sprzedaży płyt, singli i filmów. W ramach promocji albumu Purple Rain odbył ogólnokrajową trasę koncertową, która obejmowała 98 występów w ciągu pół roku. Jeden z koncertów został zarejestrowany i wydany w 1985 na kasecie pt. Prince & The Revolution: Live.

Zespół Pfeiffera (ang. Pfeiffer syndrome) – rzadki, uwarunkowany genetycznie, dziedziczony w sposób autosomalny dominujący zespół wad wrodzonych, charakteryzujący się kraniosynostozą, szerokimi i nieprawidłowo ustawionymi kciukami i paluchami, oraz częściową syndaktylią palców dłoni i stóp. Niekiedy występuje wodogłowie, któremu towarzyszyć może ciężki wytrzeszcz (proptosis), ankyloza łokci, nieprawidłowości narządów wewnętrznych i spowolnienie rozwoju.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

Lata 1985–1989[ | edytuj kod]

Prince (1986)

W tym okresie odmówił udziału w nagraniu charytatywnego singla „We Are the WorldMichaela Jacksona i Lionela Richie, co spotkało się z ostrą krytyką mediów, mimo że Prince przekazał twórcom albumu pt. USA for Africa za darmo swój utwór, „4 the Tears in Your Eyes”. Również w 1985 założył własną wytwórnię muzyczną – Paisley Park Records. 22 kwietnia 1985, zaledwie dwa miesiące po zakończeniu trasy promującej płytę Purple Rain, wydał album pt. Around the World in a Day. Krążek jednak nie powtórzył sukcesu poprzedniego, głównie ze względu na fakt, że Prince długo odmawiał promowania go poprzez wydawanie singli i teledysków oraz reklamowania go w prasie. Mimo to album dotarł do pierwszego miejsca listy Billboard 200, na której szczycie utrzymał się przez trzy tygodnie. Ze względu na słabe wyniki sprzedaży Prince zdecydował się na wydanie singla – „Raspberry Beret”. Po wydaniu albumu oświadczył, że zaprzestaje działalności koncertowej i wydawania teledysków, co związane było z dalszymi kontrowersjami dotyczącymi jego wyglądu i zachowania. W tym okresie pracował także nad kolejnym albumem i filmem. 5 lutego 1986 wydał singel „Kiss”, który stał się jego kolejnym międzynarodowym przebojem i dotarł m.in. do pierwszego miejsca na liście Hot 100. Piosenką promował album Parade, który wydał 31 marca i który osiągnął sukces komercyjny oraz zebrał przychylne recenzje. Jeszcze przed premierą płyty wyruszył w krótką trasę koncertową pod hasłem „Hit N Run”, obejmującą m.in. 10 występów w USA, 15 w krajach Europy i cztery w Japonii. Materiał z albumu stanowił jednocześnie ścieżkę dźwiękową do reżyserowanego przez Prince’a komediodramatu muzycznego Zakazana miłość, w którym wystąpił w głównej roli jako żigolak Christopher Tracy. Produkcja, mająca premierę kinową 1 lipca 1986, okazała się komercyjną i artystyczną klapą, zebrała słabe recenzje krytyków oraz przyniosła twórcom pięć Złotych Malin za rok 1986, w tym trzy bezpośrednio dla Prince’a: dla najgorszego aktora, najgorszego reżysera i za najgorszą piosenkę („Love or Money”). Drugim singlem z albumu Parade został utwór „Girls & Boys”.

Carmen Electra (właśc. Tara Leigh Patrick, ur. 20 kwietnia 1972 r. w Sharonville) – amerykańska aktorka, piosenkarka i modelka. Była członkini The Pussycat Dolls. Wulgaryzm – wyraz, wyrażenie lub zwrot uznawany przez użytkowników danego języka jako nieprzyzwoity, ordynarny. Używanie wulgaryzmów uważane jest za przejaw wywyższania się i świadczy o bardzo niskiej kulturze osobistej.

Jeszcze w trakcie prac nad filmem i albumem Parade nagrał z zespołem The Revolution materiał na dwupłytowe wydawnictwo Dream Factory, które jednak nigdy nie zostało wydane. Porzuciwszy projekt, zaczął pracę nad kolejnym albumem – Camille, na którym planował zaprezentować swoje androgyniczne alter ego, jednak i ten materiał nigdy nie został opublikowany. Ostatecznie nagrał materiał na trzypłytowy album o roboczym tytule Crystal Ball, który za sugestią wytwórni Warner skrócił do dwóch krążków i wydał jako Sign o’ the Times. Na albumie znalazły się m.in. zmodyfikowane wersje kilku piosenek z sesji nagraniowych płyt Dream Factory i Camille. Dwupłytowy album, wydany 30 marca 1987, zdobył przychylne recenzje krytyków i powszechnie uważany jest za najwybitniejsze dokonanie muzyka. Tytułowy singiel dotarł do trzeciego miejsca na liście przebojów Hot 100, jednakże drugi – „If I Was Your Girlfriend” – już nie dorównał sukcesowi, plasując się zaledwie na 67. miejscu notowania. W maju 1987 koncertem w Szwecji rozpoczął serię 34 występów promocyjnych w Europie. Po zakończeniu tej części trasy w czerwcu 1987 odmówił zagrania koncertów w USA, twierdząc, że tamtejsza publiczność go nie docenia. Zamiast tego wydał film dokumentalny Prince na estradzie, będący zapisem z kilku europejskich koncertów, na których zagrał utwory z płyty. Album promował m.in. singlem „U Got the Look”/„Housequake”, który dotarł do drugiego miejsca na liście Hot 100.

UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.

Pod koniec roku nagrał album funkowy album The Black Album, którego wydanie zostało jednak wstrzymane przez artystę na tydzień przed planowaną premierą 8 grudnia 1987. Na rynku krążyły jednak nielegalne kopie płyty. Niedługo później Prince zaczął pracę nad kolejnym albumem — Lovesexy, który ukazał się 10 maja 1988. Płytę promował singlem „Alphabet St”, do którego naprędce zrealizował teledysk. Album poniósł porażkę komercyjną, rozchodząc się w zaledwie 750 tys. egzemplarzy i docierając do 11. miejsca na liście Billboard 200. Lepiej poradził sobie w Europie, dochodząc do pierwszego miejsca na liście UK Albums Chart. W ramach promocji płyty odbył kolejną, europejską trasę promocyjną, a podczas koncertów występował ze specjalnie przygotowaną scenografią wartą ponad 2 mln dol.. Po powrocie z Europy we wrześniu 1988 odbył trasę po USA, która cieszyła się jednak umiarkowanym zainteresowaniem publiczności. Na potrzeby widowisk przybrał pseudonim „Bob George”, którym chciał oddzielić swój poprzedni, kontrowersyjny wizerunek od nowego, bardziej uduchowionego. Również w 1988 otrzymał statuetkę Grammy za najlepsze wykonanie R&B („Kiss”). Po powrocie z Japonii, gdzie odbył trasę koncertową z Lovesexy, w lutym 1989 rozpoczął pracę nad muzyką do filmu Tima Burtona Batman. Ścieżka dźwiękowa z filmu, wydana 20 czerwca 1989, tj. na trzy dni przed premierą filmu, zebrała chłodne recenzje, jednak osiągnęła sukces komercyjny, rozchodząc się w ponad 4 mln nakładzie i zajmując pierwsze miejsce na listach Billboard 200 i UK Albums Chart. Z promującym film singlem „Batdance” dotarł na szczyt listy Hot 100, a za utwór „Partyman” – również pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do Batmana – otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców oraz był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Najlepsza piosenka napisana do filmu kinowego/telewizyjnego lub innych mediów wizualnych. Również w 1989 premierę miał album Madonny Like a Prayer, na którym znalazł się wyprodukowany przez Prince’a duet z piosenkarką – „Love Song”.

Manoj Night Shyamalan, właśc. Manoj Nelliyattu Shyamalan (ur. 6 sierpnia 1970 w Mahé w Puducherry, Indie), hinduski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i aktor. Wychowywał się w USA w stanie Pensylwania, obecnie pracuje w Hollywood.Seks oralny, miłość francuska – zachowanie seksualne polegające na pieszczeniu ciała partnerki lub partnera, a w szczególności narządów płciowych oraz innych stref erogennych, z użyciem języka i ust. Seks oralny występuje we wszystkich orientacjach seksualnych. Rozróżniane jest fellatio (oralne pieszczenie męskich narządów płciowych) oraz cunnilingus (oralne pieszczenie żeńskich narządów płciowych).

Lata 90.[ | edytuj kod]

Prince (1990)

W czerwcu odbył trzymiesięczną trasę koncertową pt. „Nude”, obejmującą występy w krajach Europy (m.in. rekordowe 16 koncertów z rzędu na scenie Wembley Arena) oraz w Japonii. 21 sierpnia 1990 wydał album studyjny pt. Graffiti Bridge, będący ścieżką dźwiękową reżyserowanego przez niego dramatu muzycznego o tym samym tytule, sequela Purpurowego deszczu, nad którym pracował już od września 1987. Film miał ukazać się latem 1990, jednak jego premiera została przesunięta na 2 listopada tego samego roku. Produkcja już na pokazach próbnych zgarniała negatywne recenzje, podobnie jak ostateczna, zaktualizowana wersja filmu. Film przyniósł twórcom zaledwie 4,2 mln dol. zysku. Ścieżka dźwiękowa do produkcji cieszyła się przychylnymi recenzjami, ale okazała się sprzedażową klapą w USA, rozchodząc się w mniej niż 1 mln egzemplarzy, jednocześnie dotarła za to do pierwszego miejsca na liście UK Albums Chart. I choć za piosenkę „Thieves in the Temple” Prince zdobył nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców, był nominowany do Złote Maliny w trzech kategoriach: najgorszy aktor, najgorszy reżyser i najgorszy scenariusz.

Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.
Symbol miłości

Od początku 1991 pracował nad kolejnym albumem, który zwiastował teledyskiem do singla „Gett Off”. Płyta pt. Diamonds and Pearls ukazała się 1 października 1991 i choć został chłodno przyjęta przez recenzentów, osiągnęła ogromny sukces komercyjny, rozchodząc się w nakładzie ponad 6 mln egzemplarzy oraz zajmując trzecie miejsce na liście Billboard 200 i drugie na UK Albums Chart. Płytę promował na swojej kolejnej trasie koncertowej po Europie. 13 października 1992 wydał Love Symbol Album, który nie powtórzył sukces poprzednika, ledwie przekraczając 1 mln sprzedanych egzemplarzy. Słabą popularnością cieszyły się także pierwsze dwa single promujące płytę – „Sexy MF” i „My Name Is Prince”, za to trzeci – „7” – dotarł do siódmego miejsca na liście Hot 100. Sam album dotarł do pierwszego miejsca na liście UK Albums Charts. W marcu 1993 Prince rozpoczął trasę koncertową po USA pod hasłem „Act 1”, a w lipcu wyruszył w europejską część trasy. Jeszcze w czerwcu rozpoczął nagrania filmu koncertowego The Undertaker, którego premiera odbyła się pod koniec 1993. W drugiej połowie roku wystawił przedstawienie muzyczne Glam Slam Ulysses, luźno inspirowane Odyseją Homera, które jednak zeszło z afisza już po dwóch tygodniach wskutek krytycznych opinii recenzentów. We wrześniu 1993 zagrał koncert w Bagley’s Warehouse, a cały występ został zarejestrowany i wydany w marcu 1995 na albumie DVD pt. The Sacrifice of Victor.

Webby Award – nagroda przyznawane corocznie dla najlepszych stron internetowych przez Akademię Sztuki Cyfrowej (International Academy of Digital Arts and Sciences).21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.

Na początku lat 90. narastał jego konflikt z wytwórnią Warner Bros. W tym okresie coraz odważniej opowiadał na koncertach i w wywiadach o kulisach współpracy z firmą, z którą wiązał go wieloletni, niekorzystny finansowo kontrakt. Po tym, jak wytwórnia odmówiła artyście wydania albumu jego zespołu The New Power Generation pt. Goldnigga, tłumacząc się brakiem przebojowości materiału, piosenkarz w ramach buntu wydał płytę pod szyldem swojej nowej firmy – New Power Generation Records (NPG Records). 7 czerwca 1993 ogłosił, że zmienił imię na niewymiawialny znak graficzny – O{+>, nazywany czasem „symbolem miłości”. Prasa pisała o nim także The Artist Formerly Known as Prince (pl. Artysta dawniej znany jako Prince) – „TAFKAP”, on sam skrócił ten przydomek do „The Artist”. Wyrazem protestu Prince’a wobec polityki wyzysku prowadzonej przez wielkie wytwórnie płytowe były także okładki jego płyt oraz wystąpienia publiczne, na których pokazywał się w łańcuchach lub z napisem slave (niewolnik) na policzku, jak też krytyczne wobec nich słowa jego piosenek.

Fentanyl (łac. Fentanylum) – organiczny związek chemiczny, pochodna piperydyny; syntetyczny środek przeciwbólowy i anestezjologiczny (anestetyk) . Jest agonistą receptorów opioidowych. Pobudza wytwarzanie serotoniny, zmniejsza stężenie endorfin w osoczu. Ma bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).

10 września 1993 wytwórnia Warner wydała box pt. The Hits/The B-Sides, składający się z płyt zawierającymi największe przeboje Prince’a oraz piosenki ze stron B singli. 14 lutego 1994 Prince – jako O{+> – wydał singiel „The Most Beautiful Girl in the World”, który osiągnął duży sukces komercyjny, rozchodząc się w ponad 700 tys. egzemplarzy oraz trafiając na trzecie miejsce na liście Hot 100 oraz na pierwsze miejsce w notowaniu UK Singles Chart. 20 lipca 1994 nakładem NPG Records wydał składankę przebojów pt. 1-800-NEW-FUNK, która jednak uzyskała przeciętne wyniki sprzedaży. Niespełna miesiąc później, 16 sierpnia premierę miał wydany przez Warner Bros. album Come, który rozszedł się w nakładzie zaledwie 345 tys. egzemplarzy oraz dotarł do 15. miejsca na liście Billboard 200, ale już do pierwszego miejsca na UK Albums Chart. W listopadzie premierę miał The Black Album, który Prince nagrał siedem lat wcześniej.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.

20 lutego 1995 odebrał nagrodę Brit dla najlepszego wykonawcy zagranicznego. Miesiąc później rozpoczął międzynarodową trasę koncertową pt. „Ultimate Live Experience”. 27 marca wydał pod szyldem NPG Records kolejny album The New Power Generation pt. Exodus, na którym wystąpił jako wokalista i instrumentalista pod pseudonimem „Tora Tora”. Również w marcu wydał ścieżkę dźwiękową do komediodramatu Spike’a Lee Dziewczyna nr 6 (1996), która jednak okazała się komercyjną klapą, rozchodząc się w nakładzie zaledwie 100 tys. egzemplarzy. 26 września premierę miał album pt. The Gold Experience, który został nagrany dwa lata wcześniej. Wydawnictwo rozeszło się w nakładzie 500 tys. egzemplarzy i dotarło do szóstego miejsca na liście Billboard 200. W styczniu 1996 zakończył trasę koncertową po Japonii. W lipcu nakładem Warner Bros. ukazał się jego kolejny album pt. Chaos and Disorder, który zdobył raczej przychylne recenzje krytyków. Płytę promował singiel „Dinner with Dolores”, który dotarł do 36. miejsca na liście UK Singles Chart. W listopadzie wydał własnym sumptem trzypłytowy album pt. Emancipation, który został określony przez dziennikarzy jednym z najlepszych wydawnictw w dorobku Prince’a oraz rozszedł się w nakładzie 450 tys. egzemplarzy.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców, ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers), jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi na rynku utworów muzycznych, działającą na terenie Stanów Zjednoczonych.

7 stycznia 1997 rozpoczął trasę koncertową pt. „Love 4 One Another Charities Tour”, obejmującą 21 występów w USA, z której część wpływów została przekazana na cele dobroczynne. Od lipca 1997 do stycznia 1998 odbył kolejną trasę – „Jam of the Year Tour”, na którą złożyło się 65 koncertów w USA. 13 września 1997 wyemitowany został odcinek programu Muppets Tonight z gościnnym udziałem Prince’a. Kilka miesięcy wcześniej, w maju 1997 za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej i linii telefonicznej zbierał zamówienia na czteropłytowy album pt. Crystal Ball, składający się z trzech krążków z archiwalnym materiałem (m.in. z Dream Factory) oraz jednego z premierowymi piosenkami (pt. The Truth). Z powodu opóźnień w produkcji i dystrybucji pierwsze zamówione w przedsprzedaży egzemplarze albumu, wzbogacone o dodatkowy krążek pt. Kamasutra, trafiły do słuchaczy dopiero 29 stycznia 1998. Miesiąc później czteropłytowe wydawnictwo trafiło do ogólnokrajowej sprzedaży. W czerwcu 1998 pod szyldem The New Power Generation wydał album pt. Newpower Soul, uznany przez krytyków za jedną z najgorszych i najnudniejszych płyt w dorobku artysty. W ramach promocji albumu odbył trasę koncertową po USA i krajach Europy.

Lauren Dyson, dawniej jako Vanity, następnie Lauren (ur. w Londynie) – brytyjska piosenkarka i autorka tekstów. Jest członkinią niemieckiego zespołu muzyki dance Royal Gigolos.Muzyka kreatywna – termin używany dla określenia nowej muzyki związanej z improwizacją i często wykraczającej poza jazz. Terminem muzycznym, który do pewnego czasu był wręcz synonimiczny z muzyką improwizowaną był jazz.

W grudniu 1998 wytwórnia Warner Bros. wydała – bez zgody Prince’a – reedycję jego singla „1999” z 1982. Artysta w odpowiedzi na praktykę firmy nagrał nową wersję piosenki i wydał ją 2 lutego 1999 w formie epki pt. 1999: The New Master. Minialbum okazał się jednak artystyczną i komercyjną klapą, zebrawszy średnie recenzje i docierając zaledwie do 150. miejsca na liście Billboard 200. W maju podpisał kontrakt wydawniczy z wytwórnia Arista Records. Trzy miesiące później nakładem Warner Bros. premierę miał The Vault… Old Friends 4 Sale, ostatni album wydany w ramach współpracy Prince’a z wytwórnią. On sam w listopadzie 1999 wydał kolejny album pt. Rave Un2 the Joy Fantastic, który promował go singlem „The Greatest Romance Ever Sold”. Mimo że i ten album nie spotkał się z przychylnymi ocenami recenzentów, którzy opisywali materiał jako przestarzały, wydawnictwo dotarło do 18. miejsca na liście Billboard 200. W ramach promocji albumu odbył kolejną trasę promocyjną po Europie, a w grudniu nagrał sylwestrowy materiał Rave Un2 the Year 2000.

Wembley Arena - hala w dzielnicy Londynu Wembley w gminie London Borough of Brent. Budynek znajduje się naprzeciwko stadionu Wembley.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Lata 2000–2005[ | edytuj kod]

Po wywiązaniu się ze zobowiązań wobec Warner Bros. od 2000 ponownie zaczął nagrywać jako Prince. Rozczarowany niepowodzeniem komercyjnym ostatniej płyty, za co oskarżał wytwórnię Arista, stworzył zremiksowaną wersję swojego albumu i wydał ją w kwietniu 2000 własnym sumptem jako Rave In2 the Joy Fantastic. W listopadzie wyruszył w amerykańską trasę koncertową pod hasłem „Hit N Run”, której kontynuację inaugurował w kwietniu 2001. Pod koniec trasy wydał singiel „The Work Pt. 1”. W czerwcu 2001 odbył minitrasę „A Celebration”, obejmującą sześć koncertów w USA. W lipcu 2001 Warner Bros. wydał składankę jego przebojów The Very Best of Prince. On sam wystąpił jako Guru w filmie telewizyjnym Hallmark Channel Zaklęty książę (Prince Charming, 2001) wg baśni Braci Grimm. W listopadzie wydał album pt. The Rainbow Children, który miesiąc wcześniej udostępnił fanom zrzeszonym w NPG Music Club. W ramach promocji albumu odbył międzynarodową trasę „One Nite Alone”, obejmującą 64 koncerty w USA, Kanadzie, Japonii i krajach Europy. W maju 2002 wydał album, również zatytułowany One Nite Alone…, zawierający utwory zagrane niemal wyłącznie na fortepianie i udostępniony wyłącznie członkom NPG Music Club, a w grudniu na rynek trafiło trzypłytowe, pierwsze w jego karierze, wydawnictwo koncertowe pt. One Nite Alone… Live!. W tym okresie pracował także nad albumami o roboczych tytułach: The Dawn, Madrid 2 Chicago, High , Last December i Roundhouse Garden, poza tym planował wydanie siedmiopłytowego zestawu pt. The Chocolate Invasion oraz nakręcenie filmu The Rainbow Children, jednak żaden z tych projektów nigdy nie został opublikowany.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Muzyka rozrywkowa - to pojęcie określające wszystkie gatunki muzyczne, które posiadają szeroki odbiór publiczny i są zazwyczaj dystrybuowane oraz promowane w obrębie przemysłu muzycznego. Muzyka rozrywkowa pod względem dostępności i rozpowszechniania stoi w opozycji wobec muzyki poważnej czy ludowej, które z natury rzeczy kierowane są do relatywnie nielicznych społeczności (np. kręgi akademickie, ludność lokalna). Muzyka rozrywkowa często bywa niepoprawnie utożsamiana z muzyką pop; należy zauważyć, że muzyka rozrywkowa to szerokie pojęcie, obejmujące wszelkie gatunki muzyki trafiające w gusta różnorodnej publiczności, zaś określenie "muzyka pop" odnosi się do konkretnego gatunku muzycznego.

W pierwszych dniach stycznia 2003 wydał cyfrowo dwa albumy jazzowe: Xpectation i C-Note, które spotkały się z chłodnym przyjęciem wśród słuchaczy. W maju premierę miała jego kolejna płyta instrumentalna pt. N.E.W.S., która uznawana jest za najlepszy jazzowy album w dorobku Prince’a. Pod koniec roku odbył krótką trasę objazdową pt. World Tour 2003/2004, obejmującą koncert w Hongkongu, pięć w Australii i dwa na Hawajach. Na początku 2004 wyruszył w trasę koncertową pt. Musicology Live 2004ever, którą promował swój kolejny album. Trasa początkowo miała obejmować jedynie 26 koncertów, ostatecznie rozrosła się do 96 występów w USA, a Prince zarobił na niej ponad 87 mln dol.. Poza tym 8 lutego wystąpił z Beyoncé na otwarciu 46. ceremonii wręczenia nagród Grammy, na której zaśpiewali fragmenty jego przebojów oraz piosenkę artystki „Crazy in Love”. W marcu wydał cyfrowo album studyjny pt. Musicology, który miesiąc później ukazał się w sklepach dzięki dystrybucji wytwórni Columbia Records. Album osiągnął sukces komercyjny, uzyskując certyfikat podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w USA oraz docierając do trzeciego miejsca na listach Billboard 200 w USA, gdzie sprzedano 191 tys. egzemplarzy płyty w pierwszym tygodniu po premierze, i UK Albums Chart. Również w 2004 wydał cyfrowo także dwie składanki: The Chocolate Invasion i The Slaughterhouse, został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame oraz otrzymał kilka nagród muzycznych, m.in. tytuł Mistrza Funku Roku od magazynu „GQ” i nagrodę za najlepsze wykorzystanie technologii od „Billboardu”. W 2005 ograniczył działalność artystyczną do zagrania kilku prywatnych koncertów w swoim domu w Los Angeles i wydania singla charytatywnego „S.S.T.”/„Brand New Orleans”, z którego zyski przekazał organizacjom dobroczynnym pomagającym ofiarom huraganu Katrina.

Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

Lata 2006–2010[ | edytuj kod]

W 2006 przy wsparciu wytwórni Universal wydał album pt. 3121, z którym dotarł do pierwszego miejsca listy Billboard 200. Płytę promował singlem „Te amo corazón” oraz występami w programach telewizyjnych, m.in. na gali rozdania Brit Awards 2006. Album uzyskał głównie pozytywne recenzje oraz osiągnął duży sukces komercyjny, debiutując na pierwszym miejscu na liście Billboard 200 z wynikiem 183 tys. sprzedanych egzemplarzy płyt w pierwszym tygodniu po premierze. Również w 2006 premierę miała piosenka „Song of the Heart”, którą napisał na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu animowanego Happy Feet: Tupot małych stóp. Utwór przyniósł mu Złoty Glob za najlepszą piosenkę. Oprócz tego 12 czerwca 2006 otrzymał Webby Award za całokształt dokonań. W sezonie 2006–2007 odbył serię koncertów pod hasłem „3121 Jazz Cuisine” w Las Vegas. 2 lutego 2007 wystąpił w przerwie meczu Super Bowl XLI, prezentując 12-minutową mieszankę swoich przebojów; minikoncert zebrał wiele pochwalnych recenzji. W lipcu wypuścił na rynek linię perfum 3121 oraz wydał album pt. Planet Earth, który ukazał się jako bezpłatny dodatek do niedzielnego wydania brytyjskiego dziennika „Mail on Monday”. W ramach promocji płyty zagrał cieszącą się dużym zainteresowaniem serię 21 koncertów pod hasłem „21 Nights in London” w hali O2 Arena w Londynie. 8 listopada wypuścił cyfrowo utwór „PFUnk” (później przemianowany na „F.U.N.K.”, będący jego odpowiedzią na zawarcie się fanowskiej koalicji „Prince Fans United”, która sprzeciwiała się działaniom artysty wobec prób blokowania wszelkiej działalności jego wielbicieli w sieci, w tym m.in. udostępniania amatorskich zdjęć i nagrań z jego koncertów na forach i dedykowanych muzykowi stronach intetnetowych. W grudniu 2007 podobno zagrał koncert na prywatnym przyjęciu urodzinowym przedsiębiorcy Jeffreya Soffera, za co miał zainkasować 2 mln dol..

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.James Joseph Brown (ur. 3 maja 1933 w Barnwell w Karolinie Południowej, zm. 25 grudnia 2006 w Atlancie) – amerykański wokalista, kompozytor, instrumentalista, osobowość sceniczna.

W pierwszych miesiącach 2008 występował gościnnie wraz z zespołem Blind Boys Of Alabama i grał kameralne koncerty w klubach „77” i „The Green Door”. 25 kwietnia 2008 w programie Tonight Show with Jay Leno zaśpiewał premierowy utwór „Turn Me Loose”, a dzień później zagrał koncert na Coachella Valley Music and Arts Festival, za co miał zarobić 4,8 mln dol.. We wrześniu premierę miała książka pt. 21 Nights, która dokumentowała trasę w O2 Arenie na zdjęciach autorstwa Randee St. Nicholas oraz zawierała dodatkową płytę pt. Indigo Nights z zarejestrowanymi występami Prince’a w sali IndigO2, które dawał po koncertach w O2 Arenie. 17 grudnia 2008 na antenie radia Indie 103 zaprezentował single „Crimson & Clover”, „Colonized Mind” i „Wall of Berlin”, zapowiadającego premierę jego trzypłytowego zestawu – LotusFlow3r/MPLSound/Elixer, który ukazał się na początku 2009 i był dystrybuowany w USA przez ogólnokrajową sieć sklepów Target. Album Lotus Flow3r zadebiutował na drugim miejscu na liście Billboard 200. 24 marca 2009 otworzył nową stronę internetową lotusflow3r.com, którą promował najnowsze wydawnictwo. W ramach promocji albumu zagrał trzy koncerty w Live Nokia Center w Los Angeles, 18 lipca wystąpił na festiwalu Montreux Jazz, 11 października zagrał dwa koncerty w Grand Palais w Paryżu, a 24 października wystąpił w swoim studiu Paisley Park w ramach akcji charytatywnej „Love 4 One Another”. W styczniu 2010 wypuścił utwór „Purple and Gold”, który napisał z myślą o drużynie Minnesota Vikings. Miesiąc później wypuścił utwór „Cause and Effect”, a jego premiera zbiegła się z zawarciem pozasądowej ugody z firmą Promoters MCD, która pozwała artystę za odwołanie koncertu na stadionie Dublin’s Croke Park na 10 dni przed wydarzeniem. W czerwcu wydał utwór „Hot Summer” oraz odebrał nagrodę za całokształt twórczości na gali Black Entertainment Television. Miesiąc później wydał album pt. 20Ten, który był dołączany jako darmowy dodatek do wybranych europejskich gazet. W ramach promocji płyty odbył minitrasę koncertową, obejmującą osiem występów w Europie.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Lata 2011–2019[ | edytuj kod]

19 kwietnia 2018 niewydane wcześniej oryginalne nagranie „Nothing Compares 2 U” z 1984 zostało wydane jako singiel przez Warner Bros. Records.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Oscar za najlepszą muzykę filmową przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1934 roku za oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu.
Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.
Homer (st.gr. Ὅμηρος, Hómēros, nw.gr. Όμηρος) (VIII wiek p.n.e.) – grecki pieśniarz wędrowny (aojda), epik, śpiewak i recytator (rapsod). Uważa się go za ojca poezji epickiej. Najstarszy znany z imienia europejski poeta, który zapewne przejął dziedzictwo długiej i bogatej tradycji ustnej poezji heroicznej. Do jego dzieł zalicza się eposy: Iliadę i Odyseję. Grecka tradycja widziała w nim również autora poematów heroikomicznych Batrachomyomachia i Margites oraz Hymnów homeryckich. Żaden poeta grecki nie przewyższył sławą Homera. Na wyspach Ios i Chios wzniesiono poświęcone mu świątynie, a w Olimpii i Delfach postawiono jego posągi. Pizystrat wprowadził recytacje homeryckich poematów na Panatenaje.
Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Reklama