Prequel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prequel – utwór literacki lub filmowy opowiadający wydarzenia wcześniejsze niż opisane w pierwowzorze. Prequele powstają zazwyczaj później niż oryginalne dzieła i często wyjaśniają wątki oraz zdarzenia, o których opowiadała główna część.

Prometeusz (tytuł oryg. Prometheus) − amerykańsko-angielski horror science fiction z 2012 roku w reżyserii Ridleya Scotta, ze scenariuszem Damona Lindelofa i Jona Spaihtsa. Muzykę do filmu skomponował Marc Streitenfeld, natomiast autorem zdjęć jest Dariusz Wolski. Producentami filmu są reżyser, Ridley Scott oraz Walter Hill i David Giler. W głównych rolach występują Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Guy Pearce oraz Idris Elba.James Benjamin Blish (ur. 23 maja 1921 w East Orange w stanie New Jersey, zm. 30 lipca 1975 w Henley-on-Thames) – amerykański pisarz fantasy i science fiction. Pisał też teksty krytyczne pod pseudonimem William Atheling Jr..

Termin „prequel” to neologizm złożony z przedrostka „pre-” (łac. „przed”) i „sequel”. Sequel to kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze.

Historia[ | edytuj kod]

Uważa się, że słowo „prequel” pierwszy ukazało się drukiem w 1958 w artykule Anthony'ego Bouchera w The Magazine of Fantasy & Science Fiction, gdzie autor określił tak powieść Jamesa Blisha Będą im świecić gwiazdy (1956) w odniesieniu do wcześniejszego utworu Gdzie jest twój dom, Ziemianinie? (1955). Niemniej prequele pojawiały się w literaturze już wcześniej, co najmniej w pierwszej połowie XX w. Jednym z najwcześniejszych jest Złoto z Porto Bello autorstwa A.D. Howdena Smitha z 1924, prequel powieści Roberta Louisa Stevensona Wyspa skarbów (1882).

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (ang. Fantastic Beasts and Where to Find Them) – książka napisana przez Joanne Kathleen Rowling po stworzeniu przez nią czwartej części Harry’ego Pottera, Czary Ognia. Książka ma być jakoby kopią egzemplarza należącego do Harry’ego Pottera i napisanego przez Newta Skamandera.Bates Motel (od 2013) – amerykański serial grozy stworzony przez Roberta Blocha. Wyprodukowany przez American Genre, Carlton Cuse Productions, Kenny Ehrin Productions i Universal Television.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Resident Evil, w Japonii znana pod tytułem Biohazard (jap. バイオハザード, Baiohazādo) – seria popularnych japońskich gier komputerowych z gatunku survival horror zapoczątkowana w 1996 roku, wydawana przez firmę Capcom. Na podstawie gier powstało dotychczas m.in. siedem filmów (pięć amerykańskich filmów aktorskich i dwa anime), kilka nowelizacji oraz seria komiksów. Gry z serii sprzedały się w liczbie ponad 50 mln egzemplarzy.
Versus (łac. kontra) w skrócie vs, vs. lub v. – określenie konfrontacji dwóch bohaterów; słowo zapożyczone z sądownictwa, obecnie używane jest w sporcie, szczególnie w boksie, jak również w sztuce - literaturze i spopularyzowane przede wszystkim w komiksie oraz filmowych ekranizacjach i komputerowych grach opartych na fabule. Słowo jest używane jako marketingowy klucz do przeprowadzenia swoistej "kontynuacji" lub historii pobocznej towarzyszącej utworom (najczęściej dwóm popularnym w danym czasie) polegającej na skonfrontowaniu bohaterów (czasami nawet z zupełnie różnych czasów) różnych historii – np. Obcy kontra Predator, Freddy kontra Jason.
S.T.A.L.K.E.R. – seria trzech gier komputerowych z gatunku first-person shooterów z elementami gier fabularnych stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World i wydana na systemy Microsoft Windows. Pierwsza gra serii – S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla z 2007 roku – do września 2008 roku sprzedała się w dwóch milionach egzemplarzy. Polskimi dystrybutorami serii są CD Projekt (dwie pierwsze części) oraz Cenega Poland (Zew Prypeci). Seria została spolszczona w oryginalny sposób: Mirosław Utta udzielił głosu jako lektor do wszystkich trzech części, podczas gdy w tle zachowano głosy rosyjskie. Na podstawie serii wydano także kilkadziesiąt powieści.
Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.
Arthur Douglas Howden Smith, podpisywał się także jako Arthur D. Howden Smith i A.D. Howden Smith (ur. 29 grudnia 1887 w Nowym Jorku, zm. 18 grudnia 1945) – amerykański historyk, pisarz i dziennikarz.
Złoto z Porto Bello – prequel powieści Wyspa skarbów, napisany za zgodą spadkobiercy Roberta Louisa Stevensona, Lloyda Osbournea. Wyjaśnia, w jaki sposób piraci zgromadzili na wyspie skarby.
Interquel – dzieło (książka, film, serial, gra komputerowa itp.) przedstawiające wydarzenia, które wydarzyły się pomiędzy poprzednimi kompletnymi dziełami.

Reklama