• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Preprint

  Przeczytaj także...
  Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.arXiv (duże X w nazwie reprezentuje grecką literę χ (chi), nazwę należy więc czytać ‘archiv’) – elektroniczne archiwum naukowych preprintów. Gromadzi artykuły z następujących dziedzin: fizyki z astronomią, matematyki, informatyki, statystyki i biologii (quantitative biology) i matematyki finansowej. Archiwum powstało w roku 1991 w Los Alamos National Laboratory, początkowo dostępne było pod adresem xxx.lanl.gov. Obecnie funkcjonuje przy Uniwersytecie Cornella.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

  Preprint – wstępna wersja publikacji naukowej (zazwyczaj artykułu), która nie została jeszcze opublikowana w czasopiśmie naukowym.

  Publikacja w tradycyjnym czasopiśmie naukowym często zajmuje miesiące, a nawet lata od chwili zgłoszenia artykułu, podczas gdy rozwój nauki następuje w ostatnim czasie znacznie szybciej. Umieszczenie w Internecie preprintów artykułów pozwala na udostępnienie wyników badań naukowych innym badaczom bez konieczności długiego oczekiwania na cykl wydawniczy czasopisma, a tym samym nie opóźnia rozwoju nauki, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wydawnictw.

  Publikacja naukowa – artykuł w czasopiśmie naukowym lub w formie książki, spełniający określone, ostre kryteria poprawności, opisujący oryginalne badania naukowe i wynikające z nich wnioski, lub zbierający w formie przeglądu wnioski z wcześniej opublikowanych prac. Publikacje naukowe są zazwyczaj naukowym źródłem pierwotnym.

  Głównymi serwisami do publikowania preprintów są arXiv i bioRxiv. Magazyn Science wyróżnił w kategorii przełomów roku 2017 spopularyzowanie się preprintów w biologii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stevan Harnad: Electronic Preprints and Postprints. W: Arcel Dekker: Encyclopedia of Library and Information Science.
  2. Breakthrough of the year

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Eysenbach G., The impact of preprint servers and electronic publishing on biomedical research. Curr Opin Immunol. 2000 Oct;12(5):499-503, (język angielski)
 • Eysenbach G., Challenges and changing roles for medical journals in the cyberspace age: Electronic pre-prints and e-papers, J Med Internet Res 1999;1(2):e9 (język angielski)
 • Self-Archiving FAQ (ang.). Eprints.org. [dostęp 2015-03-03].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.622 sek.