Preinstalowane oprogramowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Preinstalowane oprogramowanie (ang. pre-installed software) – oprogramowanie (system operacyjny, program komputerowy, lub jedno i drugie) zainstalowane na dysku twardym fabrycznie nowego komputera i zlicencjonowany na komputerze oferowanym przez Original Equipment Manufacturer (OEM).

Original Equipment Manufacturer, OEM (dosłownie producent oryginalnego wyposażenia) – przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Termin jest mylący, gdyż OEM nie zawsze jest wytwórcą, a nawet nie jest producentem, lecz czasem tylko sprzedawcą sprzętu dla użytkownika końcowego, choć zdarza się też, że jest jego projektantem.Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (limit uruchomień) za taki program trzeba zapłacić przelewem lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy.

Zalety[ | edytuj kod]

 • Zakup komputera z preinstalowanym oprogramowaniem jest bardziej opłacalny niż oddzielny zakup sprzętu i oprogramowania.
 • Preinstalacja oprogramowania jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż użytkownik nie musi samodzielnie instalować systemu operacyjnego, sterowników i programów użytkowych w nowo zakupionym komputerze.
 • Wady[ | edytuj kod]

  Preinstalowane oprogramowanie posiada co najmniej jedno z wymienionych ograniczeń:

  Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
 • Nabywcy odbierane jest prawo wyboru, jakie oprogramowanie ma on zamiar używać. W ramach umów producentów z dealerami, konsument musi zakupić komputer z preinstalowanym oprogramowaniem, nawet jeśli sobie jego nie życzy. W rezultacie musi zapłacić zarówno za oprogramowanie preinstalowane, jak i inne, które zechce samodzielnie zainstalować.
 • Zgodnie z licencją oprogramowanie takie jest przypisane do urządzenia na którym zostało zainstalowane, i nie może zostać ono przeniesione na inne urządzenie.
 • Oprogramowanie takie może być pozbawione części funkcji, bądź ich użytkowanie może być ograniczone czasowo, w celu zapoznania się z oprogramowaniem i zakupieniem jego pełnej wersji w przyszłości (patrz także: shareware, wersja demonstracyjna).
 • Do oprogramowania nie musi być dołączony nośnik umożliwiający przeinstalowanie z niego oprogramowania. Zamiast tego producenci dołączają pełną kopie systemu na ukrytej przestrzeni dyskowej bądź dołączają oprogramowanie do wykonania samodzielnie kopii bezpieczeństwa z możliwością jej nagrania na nośnik np. płytę DVD.
 • Oprogramowanie może mieć inne domyślne ustawiania systemowe lub przeglądarki internetowej, niż to spotykane w wersji nie preinstalowanej (BOX).
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kopia bezpieczeństwa
 • licencja oprogramowania
 • wolne oprogramowanie
 • Wersja demonstracyjna, demo, wersja pokazowa, próbna zwykle komercyjnego programu komputerowego. Zazwyczaj jest to wersja o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do wersji pełnej lub wersja pełna o ograniczonej czasowo możliwości wykorzystania. W przypadku gier jest to zwykle jeden poziom z finalnej części gry. Firma Novell specjalizująca się w oprogramowaniu sieciowym, umożliwiającym dostęp do serwera setkom klientów jako demo udostępnia oprogramowanie umożliwiające dostęp 2 klientów. Wersje demo są dołączane do czasopism tematycznych , dostępne są także w Internecie zwłaszcza na stronach producenta oprogramowania. Bywają także dema wysyłane na podany adres po zamówieniu złożonym elektronicznie przy czym zamawiający pokrywa koszt przesyłki oraz koszt nagrania i nośników. Niektóre firmy jako demo traktują starsze, pełne wersje swojego oprogramowania. Dzieje się tak wtedy gdy w nowszej wersji uzyskano znaczną poprawę funkcjonalności lub gdy system operacyjny starszego oprogramowania stracił na znaczeniu.Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.
  Kopia bezpieczeństwa (ang. backup copy) — w informatyce dane, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia.
  BOX (ang. pudełko, opakowanie) – jedna z wersji sprzedaży sprzętu lub oprogramowania komputerowego. Jest to wersja pudełkowa, zwana także "pełną". Produkty w wersji BOX wyposażone są najczęściej w tekturowe opakowanie (stąd angielska nazwa), dodatkowe okablowanie oraz oprogramowanie, a także często aplikacje multimedialne i gry. Jest to najdroższa ze sprzedawanych masowo wersji.
  Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.
  Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

  Reklama