Prawo budowlane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naruszenie przepisów: Przez ognioodporną ścianę betonową poprowadzone są korytka kablowe i przewody elektryczne. Otwór powinien być ognioodporny, aby zachować odporność ogniową ściany. Zamiast tego jest wypełniony łatwopalną pianką poliuretanową.

Prawo budowlane – dział prawa administracyjnego, regulujący wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy obiektów, takich jak budynki i budowle. Budynki muszą być zgodne z prawem budowlanym w celu uzyskania pozwolenia na budowę, zwykle od lokalnej rady. Głównym celem tych przepisów jest ochrona zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i ogólnego dobrostanu, gdyż dotyczą one budowy i użytkowania budynków i budowli. Prawo budowlany staje się prawem określonej jurysdykcji, gdy formalnie zostanie przyjęty przez odpowiedni organ rządowy lub prywatny.

Zdrowie publiczne – nauka zajmująca się zdrowiem na poziomie populacji ludzkiej. Profesor Uniwersytetu Yale, C.-E.A. Winslow, zaproponował w roku 1920 następującą definicję: “zdrowie publiczne jest nauką i sztuką zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej poprzez zorganizowane wysiłki na rzecz higieny środowiska, kontroli chorób zakaźnych, szerzenia zasad higieny osobistej, organizowania służb medycznych i opiekuńczych w celu wczesnego rozpoznawania, zapobiegania i leczenia oraz rozwijania takich mechanizmów społecznych, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia".National Research Council of Canada (NRC), fr. Conseil national de recherches Canada (CNRC), pol. Państwowy Komitet Badań Naukowych - najważniejsza kanadyjska instytucja centralna sprawującą pieczę nad badaniami naukowymi i wdrażaniem nowych technologii. Jest siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, agend i laboratoriów, których celem jest ogół działalności badawczo-rozwojowej o możliwie najwyższym poziomie naukowym. Jest skupiskiem wybitnych kanadyjskich uczonych. Na czele komitetu stoi John McDougall.

Pierwotne prawa budowlane pojawiły się w czasach starożytnych. Najstarszy znany spisany zbiór przepisów budowlanych zawarty został w Kodeksie Hammurabiego z około 1772 przed naszą erą.

W Stanach Zjednoczonych główne obowiązujące zbiory prawne stanowią: International Building Code (IBC), prawo elektryczne i hydrauliczne oraz prawo mechaniczne. W Kanadzie państwowe kodeksy regulowane są przez National Research Council of Canada.

Prawo budowlane na świecie[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
 • Generalny Konserwator Zabytków
 • Główny Geodeta Kraju
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Francis D. K. Ching, Steven R. Winkel: Building Codes Illustrated: A Guide to Understanding the 2015 International Building Code. John Wiley & Sons, 2016-03-22. ISBN 978-1-119-15095-4. (ang.)
  2. Hammurabi's Code of Laws (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-09)].
  3. About ICC (ang.). iccsafe.org.
  4. Codes Canada - National Research Council Canada (ang.). www.nrc-cnrc.gc.ca. [dostęp 2017-11-19].
  Główny Geodeta Kraju – centralny organ administracji rządowej ds. geodezji i kartografii. Wykonuje zadania określone w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, przy pomocy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Warto wiedzieć że... beta

  Generalny Konserwator Zabytków – najwyższy organ ochrony zabytków (zwierzchnik służby konserwatorskiej) w Polsce. Działa zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego – urząd administracji rządowej obsługujący Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i działający pod jego bezpośrednim kierownictwem.
  Budynek – obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach.

  Reklama