Prawdziwe historie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawdziwe historie – cykl filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach. Filmy są produkowane dla telewizji TVN.

Przemysław Saleta (ur. 7 marca 1968 we Wrocławiu) − polski kick-boxer i bokser wagi ciężkiej, mistrz świata w kick-boxingu, a także mistrz Polski, Europy i interkontynentalny w zawodowym boksie, osobowość telewizyjna.Laura – polski film z 2010 roku. Film jest produkcją telewizji TVN i jest to trzeci film, który pochodzi z cyklu Prawdziwe historie.

Dwa filmy z tego cyklu: Nad życie oraz Mój biegun zostały dopuszczone do dystrybucji kinowej.

Bokser – polski film z 2012 roku. Film jest produkcją telewizji TVN i jest to czwarty film, który pochodzi z cyklu Prawdziwe historie.Nad życie – polski film biograficzny z 2012 roku opowiadający o życiu Agaty Mróz-Olszewskiej. Piąty film z serii Prawdziwe historie i jednocześnie pierwszy kinowy.

Filmy[ | edytuj kod]

 1. Krzysztof – film opowiada o porwaniu i zamordowaniu Krzysztofa Olewnika (2001–2003). Dla potrzeb filmu nazwisko Olewnika zostało zmienione na Orłowicz.
 2. Cisza – film opowiada o wypadku w Tatrach 28 stycznia 2003, podczas którego zginęła w lawinie grupa licealistów.
 3. Laura – film opowiada o górniku Zbigniewie Nowaku, który podczas katastrofy górniczej w kopalni Halemba w 2006 przetrwał pod ziemią 111 godzin.
 4. Bokser – film opowiada historię boksera Przemysława Salety.
 5. Nad życie – film opowiada historię siatkarki Agaty Mróz, zmarłej w 2008.
 6. Mój biegun – film opowiada historię Jana Meli, niepełnosprawnego zdobywcy obu biegunów Ziemi.
 7. Hala – film opowiada o katastrofie budowlanej w 2006, kiedy zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich, podczas trwania wystawy gołębi pocztowych.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Prawdziwe historie w bazie filmpolski.pl
 • Krzysztof Olewnik (ur. 3 czerwca 1976, zm. 5 września 2003) – syn płockiego przedsiębiorcy Włodzimierza Olewnika i Ewy Olewnik, został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001, po czym zamordowany 5 września 2003, pomimo przekazania porywaczom okupu.Lawina w Tatrach – lawina, która zeszła 28 stycznia 2003 roku, porywając 13 osób zmierzających zimą na szczyt Rysy w Tatrach. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tychach oraz osoby związane z działającym w tej szkole Klubem Sportowym "Pion".
  Warto wiedzieć że... beta

  Gołąb pocztowy – jedna z odmian gołębia skalnego, odznaczająca się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości.
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Jan Mela (ur. 30 grudnia 1988 w Gdańsku) – polski polarnik, najmłodszy w historii zdobywca biegunów (północnego i południowego) w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację Poza Horyzonty. Jest współautorem programu podróżniczego w Radiu Kraków – Między biegunami.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Krzysztof – polski film z 2010 roku. Film jest produkcją telewizji TVN i jest to pierwszy film, który pochodzi z cyklu Prawdziwe historie.
  Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich − 28 stycznia 2006 roku około godziny 17:15, podczas trwania wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej na granicy Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich (województwo śląskie).
  KWK Halemba – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Rudzie Śląskiej. KWK Halemba należy obecnie do spółki Kompania Węglowa S.A. Jest to pierwsza kopalnia w Polsce utworzona po II wojnie światowej. Jej budowę rozpoczęły w 1943 niemieckie zakłady „Schaffgotsch", a uroczyście oddana do eksploatacji została ona 1 lipca 1957.

  Reklama