Praktyka Teoretyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Praktyka Teoretyczna – interdyscyplinarne (filozofia, krytyczne nauki społeczne), recenzowane i punktowane czasopismo naukowe, wydawane przez Instytut Filozofii UAM

Kapitał: krytyka ekonomii politycznej (niem. Das Kapital. Kritik der politischen Ökonomie) – główne dzieło Karla Marksa, w którym dał on wykład podstaw swych poglądów ekonomicznych i zaznaczył główne rysy krytyki współczesnego mu społeczeństwa oraz kapitalistycznego sposobu produkcji i jego następstw. Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.

Cele i charakter czasopisma[ | edytuj kod]

Praktyka Teoretyczna to kwartalnik wydawany w wolnym dostępie Open Access. Redakcja obok pisma prowadzi także witrynę, na której, obok artykułów naukowych, zamieszczane są także teksty popularnonaukowe, wywiady, tłumaczenia (m.in. Prekariat Guya Standinga), interwencje teoretyczne oraz komentarze. W latach 2014-2018 Praktyka Teoretyczna prowadziła cykl "Co czytać? Przegląd literatury krytycznej", w ramach którego ukazało się ponad sto recenzji, omawiających polskie i zagraniczne nowości wydawnicze.

Michael Hardt (ur.1960) – amerykański filozof zajmujący się marksizmem, profesor teorii literatury na Duke University, działacz polityczny.Scopus to naukowa baza danych, prowadzona przez wydawnictwo Elsevier, zawierająca abstrakty (streszczenia) artykułów z 16 000 czasopism naukowych z dziedziny nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, medycznych oraz społecznych. Została ona utworzona na bazie wirtualnej biblioteki o nazwie ScienceDirect.

Praktyka Teoretyczna to również kolektyw tłumaczy i tłumaczek, za sprawą którego ukazały się po polsku takie książki jak Rzecz-pospolita Michaela Hardta i Antonia Negriego, Bunt miast czy Przewodnik po Kapitale Davida Harveya.

Pismo na swoich łamach prezentuje przede wszystkim teksty z zakresu współczesnej filozofii polityki, jak również krytycznych nauk społecznych. Numery tematyczne pisma dotyczą między innymi pojęcia wspólnoty, dorobku Róży Luksemburg, filozofii Gilles'a Deleuze'a, biopolityki, dochodu powszechnego, migracji, badań nad uniwersytetem, podziemnych nurtów nowożytnej filozofii, antykomunizmu jako dyskursu wykluczenia czy Kapitału Karola Marksa.

Saskia Sassen (ur. 5 stycznia 1949 w Hadze) - amerykańska socjolog i ekonomistka, analizująca globalizację i problemy międzynarodowej migracji ludności.David Harvey (ur. 31 października 1935 r. w Gillingham, Wielka Brytania) - teoretyk społeczny, geograf, profesor antropologii w City University of New York. Należy do najczęściej cytowanych autorów w zakresie nauk humanistycznych oraz geografii i wniósł znaczący wkład w rozwój tej ostatniej jako dyscypliny akademickiej. Stosuje metodologię marksistowską do analizy globalizacji i kapitalizmu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Róża Luksemburg, właśc. Rozalia Luxenburg (ur. 5 marca 1871 w Zamościu, zm. 15 stycznia 1919 w Berlinie) – działaczka i ideolog polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego.
Directory of Open Access Journals (DOAJ) – baza danych stworzona przez Lund University zawierająca spis międzynarodowych, recenzowanych czasopism naukowych do których dostęp jest darmowy. Baza zawiera linki do stron głównych czasopism, abstrakty lub pełne artykuły naukowe. 24 października baza ta zawierała ponad 8298 czasopism naukowych.
Ewa Majewska (ur. 1978) – filozofka, feministka. W latach 90. i na początku lat 2000. zaangażowana w działania ruchów wolnościowych, antygranicznych, ekologicznych i kobiecych.
Otwarty dostęp (OD, ang. Open Access, „OA”) – oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.
Insty­tut Filo­zofii UAM - jednostka naukowo-dydaktyczna założona w sty­czniu 1970 roku, która wchodzi w skład Wydzi­ału Nauk Społecznych UAM.
Jacek Stanisław Tittenbrun (ur. 14 kwietnia 1952 w Poznaniu) – polski socjolog, prof. dr hab. o specjalności socjologia gospodarki i struktury społecznej, socjologia ogólna.
Biopolityka (z gr. bios = życie + politike (techne) = (sztuka) rządzenia państwem) – pod tym pojęciem kryje się specyficzna relacja nauk politycznych, prawnych, ekonomicznych i filozoficznych w stosunku do obecnych problemów społecznych związanych z ochroną zdrowia, ludzkiego życia i jego środowiska. Z biopolityką wiążą się oczekiwania związane z uporządkowaniem spornych kwestii bioetyki w obrębie polityki i systemu prawnego państwa.

Reklama