• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Praktica  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Through the lens, TTL (ang. przez obiektyw) – stosowany w lustrzankach, jak również w bardziej zaawansowanych aparatach kompaktowych (zarówno analogowych jak i cyfrowych) pomiar światła odbitego od fotografowanego przedmiotu, przez obiektyw, światłomierzem wbudowanym w aparat fotograficzny.Matówka – półprzezroczysty materiał, przeważnie płytka szklana z mechanicznie lub chemicznie zmatowioną jedną z powierzchni, służący w aparatach fotograficznych do ustawienia i kontroli ostrości oraz kadrowania. Dla ułatwienia obserwacji obrazu i dokładnego ustawiania ostrości, najczęściej występuje z innymi elementami jak pryzmat pentagonalny, soczewka Fresnela, mikroraster lub dalmierz klinowy.
  Modele z przyłączem bagnetowym (PB)[ | edytuj kod]

  Modele te miały elektronicznie sterowaną migawkę oraz automatykę w trybie preselekcji przysłony.

  Praktica B200

  Praktica B100

  Praktica BCX

  Praktica BC 1

  Praktica BC 3

  Praktica BX 20

  Praktica BX 20S wyposażona w czytnik kodu Dx

  Praktica BCA

  M42 – typ mocowania obiektywów w aparatach fotograficznych na gwint M 42 x 1 popularny w starszych aparatach takich jak Pentax, Praktica, Zenit, Ricoh i wielu innych. Obiektywy tego standardu są bardzo rozpowszechnione, w szczególności ze względu na ich niską cenę w porównaniu z nowymi obiektywami typu AF (auto focus). Są nadal produkowane.Kombinat VEB PENTACON Dresden – Firma istniejąca w NRD, mieszcząca się przy Shandauer Straße 76 w Dreznie. Kombinat pod nazwą VEB Kamera und Kinowerke Dresden powstał w 1959 z połączenia kilku fabryk produkujących aparaty fotograficzne: Zeiss Ikon, Kamera Werke, Belca, Altissa i Welta. W 1964 nazwę zmieniono na VEB Pentacon. W 1968 po wchłonięciu kolejnych zakładów: Ihagee, Meyer-Optik, Mentor i Certo przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Kombinat VEB Pentacon Dresden.

  Praktica BCC

  Praktica BCS

  Do modeli linii B Pentacon produkował dwa typy winderów- szybszy do modeli BX i wolniejszy do modeli BC* i B***.

  Oznaczenia[ | edytuj kod]

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  FX-gniazda synchronizacyjne do lamp błyskowych elektronowych i spaleniowych

  M-Klin mierniczy

  Soczewka Fresnela (soczewka schodkowa, soczewka pierścieniowa) – skonstruowana w 1822 przez Augustina-Jeana Fresnela soczewka składająca się z koncentrycznych pierścieni będących pocienionymi fragmentami soczewki. Często zbudowana jest z dwóch warstw – rozpraszającego kolimatora i skupiającego kolektora.Bagnet – broń biała kłująca lub kłująco-sieczna mocowana u wylotu lufy karabinu, karabinka lub pistoletu maszynowego. Stanowi on jego przedłużenie umożliwiające użycie tych rodzajów broni strzeleckiej do walki wręcz.

  B-wbudowany światłomierz zewnętrzny

  F-soczewka Fresnela

  Druga generacja[ | edytuj kod]

  B-pomiar zewnętrzny TL-pomiar światła TTL

  Trzecia generacja[ | edytuj kod]

  L - migawka szczelinowa z płytek metalowych

  B - wbudowany światłomierz zewnętrzny

  TL - pomiar światła przez obiektyw

  LC - system pomiarowy przy otwartej przysłonie

  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:

  P - pryzmat

  V - wymienny układ celowniczy

  D - odczyt światłomierza za pomocą diod zamiast wskazówki

  M - wyrównawczy mechanizm pomiarowy

  EE - podwójna elektronika

 • Praktica PLC 3

 • Praktica MTL 3 i 5

 • Praktica DPix 740Z

 • Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.Mikroraster (raster mikropryzmatyczny) - pole w kształcie koła uformowane z małych pryzmatów ułatwiających nastawienie ostrości. Przy nieostrości obiektu daje wrażenie migotania.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Elektryczny symulator przysłony – układ elektryczny wbudowany w obiektyw lustrzanki jednoobiektywowej, umożliwiający współdziałanie automatycznej przysłony i pomiaru światła w trybie TTL.
  Światłomierz – urządzenie stosowane w fotografii mierzące natężenie światła (padającego lub odbitego), umożliwiając dobranie prawidłowych parametrów ekspozycji naświetlenia materiału światłoczułego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.