Praktica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Praktica Super TL 1000

Praktica − marka aparatów fotograficznych produkowanych w drezdeńskiej fabryce Kamera Werke od 1949 roku jako następcy produkowanej od 1938 roku lustrzanki małoobrazkowej Praktiflex. Od tego czasu powstało kilkanaście modeli z gwintowym (M42x1) i bagnetowym (Praktica PB) mocowaniem obiektywów, których produkcja kontynuowana była po przejęciu fabryki kolejno przez Kamera und Kinowerke Dresden a następnie kombinat Pentacon.

M42 – typ mocowania obiektywów w aparatach fotograficznych na gwint M 42 x 1 popularny w starszych aparatach takich jak Pentax, Praktica, Zenit, Ricoh i wielu innych. Obiektywy tego standardu są bardzo rozpowszechnione, w szczególności ze względu na ich niską cenę w porównaniu z nowymi obiektywami typu AF (auto focus). Są nadal produkowane.Kombinat VEB PENTACON Dresden – Firma istniejąca w NRD, mieszcząca się przy Shandauer Straße 76 w Dreznie. Kombinat pod nazwą VEB Kamera und Kinowerke Dresden powstał w 1959 z połączenia kilku fabryk produkujących aparaty fotograficzne: Zeiss Ikon, Kamera Werke, Belca, Altissa i Welta. W 1964 nazwę zmieniono na VEB Pentacon. W 1968 po wchłonięciu kolejnych zakładów: Ihagee, Meyer-Optik, Mentor i Certo przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Kombinat VEB Pentacon Dresden.

Swego czasu, aparaty Praktica wprowadziły na rynek nowatorskie rozwiązania techniczne. Np. w 1969 Praktica LLC była pierwszym na świecie zastosowaniem elektrycznego symulatora przysłony, umożliwiając pomiar światła o różnych nastawieniach przysłony przy kompletnie otwartym obiektywie. Mimo tego, Praktica LLC stanowiła kompletnie mechaniczny aparat, zdolny do wykonywania zdjęć bez baterii, która tylko zasilała wbudowany światłomierz i symulator przysłony.

Soczewka Fresnela (soczewka schodkowa, soczewka pierścieniowa) – skonstruowana w 1822 przez Augustina-Jeana Fresnela soczewka składająca się z koncentrycznych pierścieni będących pocienionymi fragmentami soczewki. Często zbudowana jest z dwóch warstw – rozpraszającego kolimatora i skupiającego kolektora.Bagnet – broń biała kłująca lub kłująco-sieczna mocowana u wylotu lufy karabinu, karabinka lub pistoletu maszynowego. Stanowi on jego przedłużenie umożliwiające użycie tych rodzajów broni strzeleckiej do walki wręcz.

Obecnie pod marką Praktica produkowane są aparaty i kamery cyfrowe.

Aparaty z przyłączem gwintowym M42[ | edytuj kod]

Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

Praktica

Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:

Praktica FX

Praktica FX2

Praktica FX3

Praktica F+X

Wbudowany pryzmat pentagonalny

Praktica IV

Praktica IV M

Praktica IV B

Praktica IV BM

Praktica IV F

Praktica V F

Praktica V FB

Druga generacja[ | edytuj kod]

Praktica VI

Praktica nova

Modele z systemem PL(uproszczone ładowanie błony, miały go wszystkie aparaty lustrzane Praktica od modelu nova)


Praktica nova I B

Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.Mikroraster (raster mikropryzmatyczny) - pole w kształcie koła uformowane z małych pryzmatów ułatwiających nastawienie ostrości. Przy nieostrości obiektu daje wrażenie migotania.

Modele z pomiarem TTL

Pentaflex SL

Praktiva nova I

Praktica Super TL

Praktica Super TL2

Praktica Super TL3

Modele z pomiarem TTL i elektronicznym przeniesieniem przysłony (LC)

Praktica electronic

Praktica Mat

Trzecia generacja[ | edytuj kod]

Praktica L

Praktica L 2

Praktica L 3

Modele z zewnętrznym pomiarem światła

Elektryczny symulator przysłony – układ elektryczny wbudowany w obiektyw lustrzanki jednoobiektywowej, umożliwiający współdziałanie automatycznej przysłony i pomiaru światła w trybie TTL.Światłomierz – urządzenie stosowane w fotografii mierzące natężenie światła (padającego lub odbitego), umożliwiając dobranie prawidłowych parametrów ekspozycji naświetlenia materiału światłoczułego.

Praktica LB

Praktica LB 2

Modele z pomiarem światła TTL

Wskazanie przy pomocy wskazówki

Pomiar światła przy przysłonie domkniętej do wartości roboczej

Praktica LTL

Praktica Super Tl 1000

Praktica LTL 3

Praktica MTL 3

Praktica MTL 5

Praktica MTL 50

Praktica MTL 5B

Pomiar światła przy przysłonie otwartej, tzw. LC

Praktica LLC

Praktica PLC

Praktica PLC 2

Praktica PLC 3

Model VLC (VLC 2, VLC 3)zasługuje na szczególną uwagę. Ma on wymienny układ celowniczy. Produkowano do niego 3 wymienne nasadki:

-pryzmat pentagonalny

-nasadka wziernikowa, tzw. kominek

-nasadka lupy celowniczej

oraz 7 wymiennych matówek:

-soczewka Fresnela z pierścieniem matowanym i mikrorastrem

-soczewka Fresnela z klinem mierniczym -matówka

-matówka z przezroczystą plamką i krzyżem nitkowym

-matówka z podziałką milimetrowa

-matówka z siatką 5mm

-soczewka niematowana z podziałką milimetrową.

Praktica EE

Praktica EE 2

Praktica EE 3

modele z pomiarem TTL i wskazaniem diodami

Praktica LTL 2

Praktica DTL

Praktica DTL 2

Praktica DTL 3

Praktica MTL 50

Podstrony: 1 [2] [3]




Reklama