Prabuty (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prabutygmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Trumiejki – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty przy drodze wojewódzkiej nr 522.

W skład gminy wchodzi 20 sołectw: AntoninKamienna, Gdakowo, Gilwa, Gonty, Górowychy, Grodziec, Jakubowo, Julianowo, Kołodzieje, Laskowice, Obrzynowo, Pilichowo, Pólko, Raniewo, Rodowo, Stańkowo, Stary Kamień, Sypanica, Szramowo, Trumiejki, Wybudowanie

Siedziba gminy to Prabuty.

Według danych z 31 grudnia 2010 gminę zamieszkiwało 13 159 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 13 165 osób.

Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Susz (niem. Rosenberg in Westpreußen) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, nad Jeziorem Suskim na trasie linii kolejowej Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny. Przez miasto przebiegają dwie drogi wojewódzkie: nr 515 i nr 521. Miejscowość jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Susz. W Suszu mieszka 5733 osób (stan na 30 czerwca 2012 roku).

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Prabuty ma obszar 197,12 km², w tym:

 • użytki rolne: 64%
 • użytki leśne: 20%
 • Gmina stanowi 23,62% powierzchni powiatu.

  Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.Górowychy – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty i nad zachodnim brzegiem jeziora Dzierzgoń.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Kwidzyn – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
  Raniewo – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty przy drodze wojewódzkiej nr 521.
  Jezioro Grażymowskie Wschodnie – jezioro położone w Polsce w gminie Prabuty w powiecie kwidzyńskim w województwie pomorskim. Powierzchnia jeziora wynosi 65,8 ha, jest ono jeziorem płytkim, średnia głębokość wynosi 1,4 m. Jezioro to składa się z dwóch części, połączonych ze sobą wąskim przesmykiem. Brzegi jeziora są trudno dostępne z uwagi na ich zabagnienie i trzęsawiska. Dno pokryte jest grubą warstwą mułu. Jezioro Grażymowskie Wschodnie należy do jezior szybko zarastających. Połączone jest wąskim kanałem o długości ok. 0,5 km z jeziorem Grażymowskim Zachodnim. Oba jeziora Grażymowskie są bardzo interesującymi zbiornikami wodnymi pod względem wędkowania oraz naturalnych, niezagospodarowanych, wręcz dziewiczych brzegów.
  Rezerwat przyrody Jezioro Liwieniec – płytkie (maks. 1,7 m) przepływowe jezioro wytopiskowe o powierzchni 82,80 ha, położone koło Prabut (powiat kwidzyński, woj. pomorskie). Dno płaskie i zamulone, brzegi zarasta roślinność wodna i bagienna. Rezerwat przyrody, obejmujący teren całego jeziora, został utworzony w 1967 r. dla ochrony ostoi ptaków wodno-błotnych i miejsc gniazdowania łabędzia niemego oraz kolonii lęgowych mewy śmieszki. Jezioro ulega zjawisku eutrofizacji.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Kołodzieje – wieś w Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty nad południowym brzegiem jeziora Małecznego.

  Reklama