Pozzuoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pozzuoli - fragment ulicy z czasów rzymskich

Pozzuoli, dawniej Puteoli – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, prowincja Neapolu. Miasto portowe nad Morzem Tyrreńskim. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 78 758 osób, 1831,6 os./km².

Pozzuoli Solfatara (wł: Stazione di Pozzuoli Solfatara) – stacja kolejowa w Pozzuoli, w regionie Kampania, we Włoszech. Znajdują się tu 3 perony. Według klasyfikacji Rete Ferroviaria Italiana posiada kategorię srebrną. Jest to także stacja 2 linii metra w Neapolu. Samos (gr. Σάμος) – grecka wyspa na Morzu Egejskim u wybrzeży Azji Mniejszej oraz prefektura w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Północne. Prefektura obejmuje samą wyspę Samos i kilka pomniejszych wysp w tym rejonie. Stolicą prefektury i głównym ośrodkiem miejskim wyspy jest miasto Samos.

Miasto położone jest w centrum Pól Flegrejskichkaldery superwulkanu, który wznowił swoją aktywność w połowie XX wieku. Pod kalderą znajduje się gigantyczne jezioro płynnej magmy.

Miasto zostało założone około 530 p.n.e. przez greckich uciekinierów z wyspy Samos pod nazwą Δικαιαρχία (Dikajarchia), przemianowane zostało następnie przez Rzymian na Puteoli. Było jednym z ważniejszych miast Italii i najważniejszym portem południa.

Szalony cesarz rzymski Kaligula kazał zatopić w Zatoce Neapolitańskiej, na linii z Puteoli do Baiae, w dwóch szeregach obok siebie, 2 tysiące statków handlowych zabranych właścicielom, a na nich wybudować drogę – tylko po to, by móc się przejechać konno tam i z powrotem po tym najdłuższym na świecie moście (Tyberiusz, cesarski stryjeczny dziadek Kaliguli, miał się ponoć kiedyś wyrazić, że „Kaligula tak się nadaje na cesarza, jak konie z jego wozu do jazdy po zatoce Baiae”).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Zatoka Neapolitańska (wł. Golfo di Napoli) – zatoka morska położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch w Prowincji Neapol, w regionie Kampanii.

Głównymi atrakcjami turystycznymi miasta są amfiteatr Flawiuszów (wł. Anfiteatro Flavio), ruiny rzymskiego targu - tzw. świątynia Serapisa (wł. Tempio di Serapide) (Kolendo J., 2001, s.460, 461), a także Solfatara.

W Pozzuoli dzieciństwo spędziła Sophia Loren - znana włoska aktorka, laureatka Oscara.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Pozzuoli Solfatara.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Serapis, Sarapis (stgr. Σέραπις, Σάραπις, łac. Serapis) – synkretyczne bóstwo hellenistycznego Egiptu, łączące cechy niektórych bogów egipskich i greckich. Otoczone szczególną opieką przez dynastię Ptolemeuszów, czczone było w Serapejonach, z których najbardziej znany, pełniący centrum kultu znajdował się w Aleksandrii. W okresie dominacji rzymskiej wraz z kultem Izydy rozpowszechnił się na inne części imperium.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Christopher R.J. Kilburn, Giuseppe De Natale, Stefano Carlino: Progressive approach to eruption at Campi Flegrei caldera in southern Italy (ang.). nature.com, 2017-05-17. [dostęp 2017-05-24].
 2. Małgorzata Minta: Klątwa Wezuwiusza (pol.). wiedzaizycie.pl, 2012-05-28. [dostęp 2013-11-25].
 3. Furio Durando: Italia Antyczna - Dziedzictwo sztuki i kultury cywilizacji rzymskiej. Wyd. I. Barcelona: Ediciones Folio SA, 2008, s. 12. ISBN 978-84-413-2751-1.
 4. Feldhaus Franz Maria: Maszyny w dziejach ludzkości od czasów najdawniejszych do Odrodzenia, Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa 1958, s. 135-136

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona internetowa gminy
 • Solfatara (wł.)
 • Świątynia Serapisa (wł.)
 • Amfiteatr Flawiuszy (wł.)
 • Literatura[ | edytuj kod]

 • Kolendo J., "Archeologia w warsztacie badawczym historyka starożytności", w: Vademecum Historyka Starożytnej Grecji i Rzymu, Wipszycka E. red., PWN, Warszawa, 2001
 • De Ruyt C., L'importance de Pozzuoles pour l'etude du macellum romain, w: "Puteoli. Studi di Storia Antica", 1 (1977), ss. 128 - 139
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Solfatara – rodzaj ekshalacji wulkanicznych umiarkowanie gorących (o temperaturze 100-300ºC). Składają się głównie z przegrzanej pary wodnej, dwutlenku węgla i siarkowodoru, z którego wytrąca się nieraz duża ilość siarki. Zazwyczaj towarzyszą wulkanom drzemiącym i wygasającym. Często traktowane jako odmiana fumaroli.
  Superwulkan – wulkan, który powstaje wskutek potężnej eksplozji magmy zalegającej w ogromnym zbiorniku kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Taka komora magmowa ma z reguły objętość kilkunastu tysięcy kilometrów sześciennych. Po erupcji superwulkanu pozostaje ślad w postaci zapadłego krateru – gigantycznej kaldery o średnicy kilkudziesięciu kilometrów. W odróżnieniu od zwykłych wulkanów, superwulkany są płaskie. Na powierzchni ziemi nad nimi przebiegają zjawiska hydrotermalne: gejzery, fumarole, solfatary. Magma zalegająca pod superwulkanem nie musi eksplodować, może ulec wymrożeniu w nieszkodliwy batolit. Może także dojść do spokojnego wylewu lawy, który będzie trwał miesiącami i będzie stosunkowo nieszkodliwy.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Tyberiusz, Tiberius Claudius Nero (ur. 16 listopada 42 p.n.e.; zm. 16 marca 37 n.e.) – cesarz rzymski, syn Tyberiusza Klaudiusza i Liwii Druzylli. Oficjalna tytulatura cesarska Tiberius Caesar Augustus.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

  Reklama