Powiat rzeszowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat rzeszowski – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Rzeszów. Powiat ten wchodzi w skład obszaru metropolitarnego miasta Rzeszowa, natomiast sam Rzeszów jest miastem na prawach powiatu i nie wchodzi w jego skład.

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka (ang.: Rzeszów International Airport, kod IATA: RZE, kod ICAO: EPRZ) – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km od centrum Rzeszowa we wsi Jasionka. W 2012 lotnisko obsłużyło 562 000 pasażerów, co dało mu 7. miejsce w Polsce pod względem ilości pasażerów. Wśród lotnisk cywilnych w Polsce port w Jasionce posiada drugą co do długości po Okęciu drogę startową o wymiarach 3 200 x 45 m. Pole wzlotów oraz lotnisko w Jasionce powstało w roku 1941 tuż przed wybuchem wojny sowiecko-niemieckiej.Powiat rzeszowski - powiat województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Rzeszów. 1 sierpnia 1934 r. dokonano nowego podziału powiatu na gminy wiejskie .

Na terenie powiatu znajduje się port lotniczy Rzeszów-Jasionka.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 169 438 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 169 986 osób.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejskie: Dynów
 • gminy miejsko-wiejskie: Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn
 • gminy wiejskie: Chmielnik, Dynów, Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko
 • miasta: Błażowa, Boguchwała, Dynów, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn
 • Sokołów Małopolski – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sokołów Małopolski. Jest jednym z miast aglomeracji rzeszowskiej. Przez miasto przebiega droga krajowa 19, oraz dwie drogi wojewódzkie: 875 i 881.Gmina Krasne – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Sokołów Małopolski – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Gmina Głogów Małopolski (dawn. gmina Głogów) – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Gmina Hyżne – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Powiat przeworski – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Przeworsk. Wchodzi w skład polsko-ukraińskiej strefy przygranicznej.
  Józef Jodłowski (ur. 2 sierpnia 1955 w Sokołowie Małopolskim) – polski polityk, rolnik i samorządowiec, od 2005 starosta rzeszowski.
  Błażowa – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Błażowa, na Pogórzu Dynowskim, nad potokiem Ryjak dopływem Strugu. Lokalny ośrodek handlowo-usługowy i drobnego przemysłu.
  Stanisław Ożóg (ur. 27 maja 1953 w Sokołowie Małopolskim) – polski polityk, samorządowiec, geodeta, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

  Reklama