Powiat rawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat rawski – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Rawa Mazowiecka (współrzędne stolicy powiatu 51°45′50″N 20°15′5″E).

Gmina Regnów – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejskie: Rawa Mazowiecka
 • gminy miejsko-wiejskie: Biała Rawska
 • gminy wiejskie: Cielądz, Rawa Mazowiecka, Regnów, Sadkowice
 • miasta: Rawa Mazowiecka, Biała Rawska
 • Powiat rawski graniczy z dwoma powiatami województwa łódzkiego: tomaszowskim i skierniewickim oraz z dwoma powiatami województwa mazowieckiego: żyrardowskim i grójeckim.

  Gmina Rawa Mazowiecka (dawn. gmina Boguszyce + gmina Wałowice/gmina Niwna) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim. Przez gminę przebiega trasa zabytkowej Rogowskiej Kolei Wąskotorowej.Powiat żyrardowski – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żyrardów.

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwały 48 592 osoby. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwały 48 504 osoby.

  Historia[ | edytuj kod]

  Powiat Rawski swoje granice zawdzięcza swoje granicę przez wydzielenie granic obwodu Rawskiego gdy te tereny przynależały do Cesarstwa Rosyjskiego.

  W 1867 doszło do reformy "gubernialno-powiatowej" na terenie królestwa kongresowego. W jej ramach powiatu rawskiego doszło do powołania gminy:

  Gmina Biała Rawska – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
 • Marjanów
 • Wałowice
 • Byliny (Boguszyce)
 • Żelechilin
 • Budziszewice
 • Stara - Wieś
 • Regnów
 • Czerniewce
 • Lubochna
 • Rzeczyca
 • Gartatowice
 • Lubanie
 • Góra
 • Obszar współczesnej gminy Rawa Mazowiecka był podzielony między trzy dawne gminy: Byliny (Boguszyce), Regnów i Wałowice. Otaczały one miasto Rawa Mazowiecka od południa, wschodu i północ.

  Gmina Sadkowice (dawn. gmina Lubania) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rawa Mazowiecka – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, położone nad Rawką i jej dopływem Rylką. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.
  Biała Rawska – miasto w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biała Rawska.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Powiat tomaszowski – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tomaszów Mazowiecki.
  Gmina Cielądz (dawn. gmina Gortatowice) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.
  Powiat grójecki - powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grójec.

  Reklama