• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat pyrzycki  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Gryfino, (niem. Greifenhagen) – miasto w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.Okręg wyborczy nr 13 – okręg wyborczy w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, obejmujący swym zasięgiem tereny województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Gorzów Wielkopolski.
  Kultura[ | edytuj kod]

  Na terenie powiatu podtrzymywana jest kultura ludowa. Istnieje wiele ludowych zespołów artystycznych. Uświetniają one swoimi występami imprezy kulturalne organizowane w powiecie i poza nim. Biorą udział w przeglądach i konkursach również o zasięgu międzynarodowym. Najbardziej znany w kraju i za granicą jest "Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Pyrzyckiej". Oprócz należy wymienić zespoły: "Nieborowianka" z Nieborowa, "Bandoska" z Mielęcna "Nadzieja" z Mechowa, "Kresowianka" z Letnina, "Chrapowiacy" ze Starego Chrapowa. W maju lub czerwcu każdego roku w Pyrzycach odbywają się Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Jest to impreza mająca na celu popularyzację regionalnych tradycji ludowych. Obecnie ma ona zasięg międzynarodowy i stanowi święto kultury ludowej różnych narodów. Uczestniczą w nim najlepsze zespoły folklorystyczne z Polski, Europy, Azji oraz Ameryki. Patronat nad spotkaniami sprawuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizatorów Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej - CIOFF z siedzibą w Kanadzie.

  Równina Pyrzycka lub Równina Pyrzycko Stargardzka (313.31) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w południowo-wschodniej części Pobrzeża Szczecińskiego, między Wzgórzami Bukowymi i Równiną Wełtyńską na zachodzie, równinami: Goleniowską i Nowogardzką na północy a Pojezierzem Zachodniopomorskim na południu i wschodzie.Otton z Bambergu, także Otto z Bambergi, niem. Otto von Bamberg (ur. ok. 1060 we Frankonii, zm. 1139 w Bambergu) – biskup Bambergu od 1102 roku, kanclerz cesarza Henryka IV, misjonarz, święty Kościoła katolickiego, zwany "Apostołem Pomorza" i "ojcem klasztorów".

  Oświata[ | edytuj kod]

  Na terenie powiatu są 23 szkoły podstawowe oraz 6 gimnazjów.

  Szkoły specjalne i placówki opiekuńczo-wychowawcze:

  1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pyrzycach, w którego skład wchodzi:
  2. Podstawowa Szkoła Specjalna,
  3. Gimnazjum Specjalne,
  4. Internat,
  5. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pyrzycach.
  6. Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które zorganizowało w Nowielinie:
  7. Warsztaty Terapii Zajęciowej,
  8. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy.

  Szkolnictwo ponadpodstawowe

  Okręg wyborczy nr 41 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Szczecin i Świnoujście oraz powiatów: goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego i stargardzkiego (województwo zachodniopomorskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 12 posłów w systemie proporcjonalnym (do 2011 wybierano 13 posłów).Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.

  W powiecie pyrzyckim funkcjonują dwa zespoły średnich szkół publicznych.

  1. Zespół Szkół w Pyrzycach
  2. Liceum Ogólnokształcące,
  3. Zasadnicza Szkoła Wielozawodowa,
  4. Podstawowe Studium Zawodowe,
  5. Ośrodek Stały Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego.
  6. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego:
  7. Technikum Mechanizacji Rolnictwa 5-letnie,
  8. Technikum Mechanizacji Rolnictwa 3-letnie,
  9. Technikum Rolnicze,
  10. Technikum Technologii Żywności,
  11. Liceum Samochodowe,
  12. Zasadnicze Szkoły Zawodowe (trzy specjalności).

  W powiecie są cztery szkoły niepubliczne, pierwsze dwie to szkoły parafii rzymskokatolickiej św. Ottona:

  Płonia (niem. Plöne) – rzeka w północno-zachodniej Polsce o długości 72,6 km; powierzchnia dorzecza wynosi 1171,2 km². Źródła na wysokości ok. 48 m n.p.m. na Pojezierzu Myśliborskim, uchodzi do jeziora Dąbie na wysokości 1 m n.p.m. Średni spadek 0,6‰, średni przepływ przy ujściu 4,5 m³/s. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu rzeki wynosi ok. 1,5 m.Chrzcielnica – zbiornik wypełniony wodą święconą, najczęściej w kształcie kielicha, przeznaczony do sakramentu chrztu. Wykonany z kamienia, metalu lub drewna. Forma dekoracji i proporcji zmieniała się wraz z obowiązującymi stylami w architekturze.
 • Katolickie Wieczorowe Liceum Ogólnokształcące,
 • Policealne Studium Zawodowe,
 • Prywatne Zaoczne Liceum Ogólnokształcące,
 • Prywatne Policealne Studium Zawodowe.
 • Komunikacja[ | edytuj kod]

 • Linie kolejowe:
 • nieczynne, istniejące: StargardKostrzyn (przez Warnice-Dębicę, Pyrzyce i Lipiany), Pyrzyce – Wriezen (przez Kozielice) oraz Gryfino – Pyrzyce (przez Bielice-Parsów).
 • nieczynne, nieistniejące: Pyrzyce – Płońsko Pyrzyckie (przez Przelewice Pyrzyckie).
 • Drogi:
 • droga ekspresowa S3: Szczecin – Gorzów Wielkopolski
 • droga wojewódzka nr 122: Pyrzyce – Krajnik Dolny, droga wojewódzka nr 106: Pyrzyce – Nowogard (przez Warnice), droga wojewódzka nr 153: Pyrzyce – Piasecznik oraz droga wojewódzka nr 154: Lipiany – Barlinek.
 • Lipiany – gmina miejsko-wiejska w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie pyrzyckim. Siedzibą gminy jest miasto Lipiany. Miody przelewickie – regionalny produkt pszczelarski, charakterystyczny dla gminy Przelewice (powiat pyrzycki). 6 marca 2012 wpisany na polską listę produktów tradycyjnych (zgłaszającymi byli Ewa i Olgierd Kusztosz).


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga wojewódzka nr 154 (DW154) - droga wojewódzka w województwie lubuskim o długości 7 km łącząca Łęgowo z Trzebiczem. Droga przebiega przez powiat strzelecko-drezdenecki.
  Gmina Kozielice (do 1954 gmina Tetyń) – gmina wiejska położona w południowo-zachodniej części powiatu pyrzyckiego. Sąsiednie gminy:
  Herb województwa zachodniopomorskiego przedstawia w srebrnym (białym) polu hiszpańskiej tarczy herbowej czerwonego, wspiętego (w pozycji bojowej) gryfa pomorskiego ze złotym dziobem, złotymi pazurami, z wywiniętym ogonem i zwróconego w prawą stronę (heraldycznie).
  Droga ekspresowa S3 – budowana polska droga ekspresowa Świnoujście – Lubawka o długości ok. 470 km w ciągu międzynarodowego szlaku E65.
  Ochotnicza straż pożarna (OSP) – umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, organizacja społeczna, składająca się z grupy ochotników, przeznaczona w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
  Bolesław III Krzywousty (ur. 20 sierpnia 1086, zm. 28 października 1138) – książę małopolski, śląski i sandomierski w latach 1102–1107, książę Polski w latach 1107–1138. Pochodził z dynastii Piastów, był synem Władysława I Hermana i Judyty czeskiej, córki króla Czech Wratysława II, oraz ojcem książąt: Władysława II Wygnańca, Bolesława IV Kędzierzawego, Mieszka III Starego, Henryka Sandomierskiego i Kazimierza II Sprawiedliwego.
  Karol Fryderyk Schinkel (niem. Karl Friedrich Schinkel, także Carl Friedrich Schinkel; ur. 13 marca 1781 w Neuruppin, zm. 9 października 1841 w Berlinie) – niemiecki architekt, urbanista, projektant i malarz, jeden z wybitniejszych twórców klasycyzmu w Królestwie Prus, tworzący także w stylu arkadowym; szkołą Schinkla (niem. Schinkelschule) nazwano działalność grupy niemieckich architektów kontynuujących styl Schinkla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.167 sek.