Powiat lipnowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat lipnowski – powiat w Polsce (we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lipno.

Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Droga wojewódzka nr 539 (DW539) - droga wojewódzka w województwie mazowieckim i kujawsko-pomorskim o długości 18,7 km. Łączy Blinno i Tłuchowo.

W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejskie: POL Lipno COA.svg Lipno
 • gminy miejsko-wiejskie: POL Dobrzyń nad Wisłą COA.svg Dobrzyń nad Wisłą, POL Skępe COA.svg Skępe
 • gminy wiejskie: POL gmina Bobrowniki (powiat lipnowski) COA.svg Bobrowniki, POL gmina Chrostkowo COA.png Chrostkowo, POL gmina Kikół COA.svg Kikół, POL gmina Lipno (województwo kujawsko-pomorskie) COA.png Lipno, POL gmina Tłuchowo COA.svg Tłuchowo, POL gmina Wielgie COA.jpg Wielgie
 • miasta: POL Lipno COA.svg Lipno, POL Dobrzyń nad Wisłą COA.svg Dobrzyń nad Wisłą, POL Skępe COA.svg Skępe
 • Ciekawostkę stanowi miejscowość Lisek, która jest enklawą powiatu włocławskiego na terenie powiatu lipnowskiego. Lisek administracyjnie przynależy do gminy Fabianki w powiecie włocławskim, jednak nie ma z nią żadnego punktu wspólnego i jest całkowicie otoczony wsiami gminy Lipno (Łochocin, Grabiny, Popowo) oraz gminy Bobrowniki (Gnojno i Rachcin).

  Lubieszyn (do 1945 niem. Marienhof, Neu-Linken) – przysiółek wsi Wąwelnica, w woj. zachodniopomorskim w powiecie polickim, w gminie Dobra (Szczecińska). Leży przy granicy polsko-niemieckiej, na Równinie Wkrzańskiej ok. 14 km na północny zachód od Szczecina.Powiat toruński - powiat w Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą powiatu jest miasto Toruń, który jako miasto na prawach powiatu nie wchodzi w jego skład. Największe rzeki to Wisła oraz jej prawy dopływ Drwęca. Przez powiat przebiega planowana trasa autostrady A1, a także droga krajowa nr 1 Gdańsk-Katowice.

  Demografia[ | edytuj kod]

  .mw-parser-output .demografia-powiatu__wykresy-grupa{display:flex;flex-wrap:wrap}

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2005):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu lipnowskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat lipnowski.png

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 65 750 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwały 66 574 osoby.

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.Rachcin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Bobrowniki (chociaż podejmowano działania na rzecz powrotu Rachcina do Gminy Fabianki), 10 km na północny zachód od centrum Włocławka, 16 km od Lipna, 9 km od Bobrownik, 7 km od Fabianek.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Powiat rypiński – powiat w Polsce (we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Rypin.
  Rypin (niem. - Rippin) – miasto i gmina we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie rypińskim.
  Sierpc – miasto w województwie mazowieckim, siedziba władz powiatu sierpeckiego, położone nad rzeką Sierpienicą przy jej ujściu do Skrwy. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa płockiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 18 815 mieszkańców.
  Powiat golubsko-dobrzyński – powiat w Polsce (we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Golub-Dobrzyń.
  Gmina Fabianki (do 30 sierpnia 1979 gmina Szpetal Górny) – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim. Siedziba gminy to Fabianki.
  Powiat włocławski – powiat w Polsce (we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Włocławek. Największym miastem jest Brześć Kujawski.

  Reklama