• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat konecki  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Przedbórz – miasto w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, położone na Wyżynie Przedborskiej nad rzeką Pilicą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Przedbórz.Jodła (Abies Miller 1756) – rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych obejmujący blisko 50 gatunków, które występują na półkuli północnej.
  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Powiat leży na przecięciu szlaków komunikacyjnych łączących Warszawę z Kielcami, Lublin z Łodzią i Radom z Częstochową (DK42, DK74 i DW728). Przez powiat przebiega lokalna linia kolejowa Koluszki – Skarżysko, służąca głównie do przewozów towarowych.

  Kultura, edukacja, sport[ | edytuj kod]

  Powiat konecki znajduje się pod wpływem kultury regionu opoczyńskiego. Język posiadający widoczne naleciałości gwarowe, stroje i obrzędy ludowe nawiązują do tego regionu ale także do regionu świętokrzyskiego. Występują tutaj również charakterystyczne elementy etnograficzne. Powiązania te nie skutkują jednak odrębnością kulturową. Na terenie Konecczyzny znajduje się wiele zabytków sztuki sakralnej i zabudowy dworsko-przemysłowej.

  Opoczno – miasto w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opoczno. Położone nad rzeką Wąglanką, na krańcu Wyżyny Przedborskiej, historycznie w Małopolsce. Stare Opoczno i Nowe Opoczno były miastami królewskimi Korony Królestwa Polskiego.Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

  W powiecie funkcjonuje wiele placówek kultury, m.in.:

 • Dom Kultury w Końskich,
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie,
 • Klub Osiedlowy Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej „KAESEMEK”,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Gowarczowie.
 • oraz sieć bibliotek publicznych: 2 miejsko-gminne i 6 gminnych.

   Zapoznaj się również z: oświata w Końskichoświata w Stąporkowie.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Turystyczną wizytówką powiatu jest Sielpia Wielka położona w gminie Końskie nad 58-hektarowym zbiornikiem wodnym na rzece Czarnej Koneckiej, będącym bazą do uprawiania sportów wodnych, kąpieli i wędkowania. Sielpia leży z dala od dużych ośrodków przemysłowych w otaczających ją bogatych w grzyby lasach sosnowych, ze względu na swe korzystne położenie jest doskonałym punktem wypadowym dla wycieczek pieszych, rowerowych i autokarowych w pobliskie Góry Świętokrzyskie.

  Hucisko – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków.Reforma administracyjna Polski (1975) – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, wraz z którą porzucono trójstopniowy podział administracyjny kraju (województwo – powiat – gmina) i zastąpiono go nowym, dwustopniowym podziałem (województwo – gmina), obowiązującym od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998.

  Szlaki turystyczne piesze[ | edytuj kod]

 • szlak turystyczny czerwony 97 km ŁącznaRezerwat przyrody Diabla Góra;
 • szlak turystyczny niebieski 81 km KuźniakiSkarżysko Pogorzałe;
 • szlak turystyczny żółty 28 km Wąsosz Stara WieśSerbinów;
 • szlak turystyczny czarny 7 km Wólka PlebańskaRezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem.
 • Szlaki turystyczne rowerowe[ | edytuj kod]

 • szlak rowerowy zielony 52 km Sielpia – Błotnica;
 • szlak rowerowy czerwony 45 km Sielpia – Stara Kuźnica – Sielpia;
 • szlak rowerowy czarny 12 km Piekło – Końskie – Młynek Nieświński.
 • Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Konecko-Łopuszańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w gminie Stąporków, w powiecie koneckim, w północnej części województwa świętokrzyskiego, w pobliżu miejscowości Niekłań Wielki. Skałki ciągną się na długość około 1 kilometra, ich wysokość dochodzi do 8 metrów.Żuraw (zwyczajny), żuraw popielaty, żuraw szary (Grus grus) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae), zamieszkujący północną i środkową część Eurazji. Do niedawna można go było spotkać w całej Europie. W wyniku osuszania podmokłych lasów zniszczono jego lęgowiska i obecnie na południe od Bałtyku i na południu Europy występuje tylko wyspowo. Ciągły zasięg obejmuje Półwysep Skandynawski, północną Rosję i Azję aż po wschodnią Syberię. Wiosenne powroty w marcu i kwietniu, a jesienne przeloty we wrześniu i październiku. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej aż do Sudanu.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gleby bielicowe – ubogie gleby z klasy gleb bielicoziemnych, wytworzone na piaskach, zawierające w profilu poziomy diagnostyczne albic i spodic, o budowie profilu Ol-Of-Oh-AEes-Bh-Bfe-C.
  Województwo sandomierskie – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejąca od XIV wieku do 1795 r., część prowincji małopolskiej. Obejmowała powierzchnię 23 860 km² posiadając 7 powiatów. Siedzibą wojewody był Sandomierz, a sejmiki ziemskie odbywały się w Opatowie.
  Furmanów – wieś sołecka w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków.
  Przedborski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy, utworzony w maju 1988 r. na granicy ówczesnego województwa piotrkowskiego i kieleckiego. Obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. Rozpościera się od doliny Czarnej Włoszczowskiej na południu po północną część Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Wraz z Spalskim Parkiem Krajobrazowym i Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym należy do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
  Ruda Pilczycka – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Słupia. Znajduje się tu Dom Pomocy Społecznej „Etola” w którym mieszka około 200 mieszkańców. Budynek ten jest rozbudowany i wyremontowany. Także w tej wsi jest uruchomiony Ośrodek kultury wiejskiej. Zrodził się pomysł, aby z pobliskiej remizy OSP utworzyć właśnie ten ośrodek, w którym prowadzone były i także nadal są ciekawe zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców wsi. Przy aprobacie pomysłu przez większość mieszkańców utworzono zespół ludowy „KALINKA” oraz reaktywowano Koło Gospodyń Wiejskich. Zespół ten składa się z ok. 20 kobiet i młodych dziewcząt, które rozwijają swoje zdolności wokalne oraz śpiewają pieśni i piosenki ludowe naszego regionu. Zespół prezentował się już przed szerszą publicznością na Festynie Profilaktyczno-Rodzinnym w Słupi oraz reprezentował gminę Słupia na Dożynkach Powiatowych w Gowarczowie. Pieniądze na te działalność pozyskano ze środków PPWOW. Młodzież z Rudy Pilczyckiej ma do dyspozycji świetlicę w OSP.
  Gowarczów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Gowarczów, której jest siedzibą.
  Gmina Niekłań Wielki (do 1926 gmina Niekłań, 1926-54 gmina Odrowąż) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1926 roku oraz w latach 1973-1976 w woj. kieleckim (dzisiejsze woj. świętokrzyskie). Siedzibą gminy był Niekłań Wielki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.138 sek.