Powiat kamieniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat kamieniecki dawny główny powiat województwa podolskiego a potem guberni podolskiej. Siedzibą był Kamieniec Podolski.

Gródek, także Gródek Podolski (ukr. Городок) – miasto na Ukrainie, w obwodzie chmielnickim, nad rzeką Smotrycz, siedziba rejonu gródeckiego. W 2001 liczył 17 746 mieszkańców.Zariczanka (ukr. Зарічанка; hist. Lanckoroń) – wieś na Ukrainie, w obwodzie chmielnickim, w rejonie czemerowieckim. W 2001 roku liczyła 929 mieszkańców.

W roku 1882 było 14 gmin w z siedzibami w następujących miejscowościach:

Kupyn (ukr. Купин, także dawniej w j.pol. Kupin) – wieś na Ukrainie, w rejonie gródeckim obwodu chmielnickiego, nad Smotryczem. Województwo podolskie – województwo Korony Królestwa Polskiego część prowincji małopolskiej, utworzone w 1434 roku z ziem Podola przyłączonych do Królestwa Polskiego jeszcze w XIV wieku (zob. księstwo podolskie). Po 1793 przekształcone w gubernię podolską Cesarstwa Rosyjskiego. Starostą grodowym był starosta kamieniecki, któremu podlegał także zamek w Latyczowie.
 1. Gródek i Kupin w dzisiejszym rejonie gródeckim
 2. Dłużek(ukr.), Olchowiec, Orynin, Hawryłowce, Rychty i Wróblowce w dzisiejszym rejonie kamienieckim
 3. Kujawy w dzisiejszym rejonie jarmolinieckim
 4. Cykowa(ukr.), Czemerowce i Lanckoroń w dzisiejszym rejonie czemerowieckim
 5. Maków i Smotrycz w dzisiejszym rejonie dunajowieckim

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rejon kamieniecki
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Powiat kamieniecki, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 761.
 • Czemerowce (ukr. Чемерівці, Czemeriwci) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie chmielnickim, siedziba władz rejonu czemerowieckiego.Maków (ukr. Маків) – wieś, dawniej małe miasteczko na Ukrainie w rejonie dunajowieckim obwodu chmielnickiego. Wieś liczy 5602 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Gubernia podolska – gubernia Imperium Rosyjskiego w latach 1793-1917 i jednostka terytorialna Ukraińskiej Republiki Ludowej 1918-1920 i USRR 1920-1923. Położona na południowo-zachodnim krańcu imperium, graniczącym z Galicją i Bukowiną i miała obszar ok. 42 000 km². Centrum administracyjnym był Kamieniec Podolski, w USRR w latach 1921-1923 - Winnica. W latach 1819-1830 gubernia podolska pozostawała pod naczelnym zarządem administracyjnym wielkiego księcia Konstantego. Od 1832 weszła w skład Kraju Południowo-Zachodniego (generał-gubernatorstwo kijowskie).
  Orynin (ukr. Оринин) – wieś w rejonie kamienieckim obwodu chmielnickiego na Podolu. Położona nad rzeką Żwanczyk.
  Olchowiec (ukr. Wilchoweć) – wieś na Ukrainie w rejonie kamienieckim obwodu chmielnickiego. Około roku 2010 zamieszkiwało ją 250 osób.

  Reklama