Powiat drawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa powiatu
Siedziba władz powiatu drawskiego

Powiat drawskipowiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Drawsko Pomorskie.

Starogard (niem. Stargordt, Stargord) – osada sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Resko, przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 148 z drogą wojewódzką nr 152 i przy trasie linii kolejowej Resko-Łobez (obecnie zawieszonej).Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.

W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejsko-wiejskie: Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Złocieniec
 • gmina wiejska: Wierzchowo
 • miasta: Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Złocieniec
 • W lipcu 2017 przeprowadzone zostały konsultacje w związku z projektem zmiany granic powiatu, tj. włączenia do gminy Ińsko w powiecie stargardzkim części obrębu ewidencyjnego Ziemsko z terytorium gminy Drawsko Pomorskie i części obrębu ewidencyjnego Borowo z terytorium gminy Kalisz Pomorski. 1 stycznia 2019 roku nastąpiła likwidacja gminy Ostrowice.

  Lubieszyn (do 1945 niem. Marienhof, Neu-Linken) – przysiółek wsi Wąwelnica, w woj. zachodniopomorskim w powiecie polickim, w gminie Dobra (Szczecińska). Leży przy granicy polsko-niemieckiej, na Równinie Wkrzańskiej ok. 14 km na północny zachód od Szczecina.Okręg wyborczy nr 40 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Koszalin oraz powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego (województwo zachodniopomorskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 8 posłów w systemie proporcjonalnym.

  Maskotką powiatu jest Bóbr Podrawek.

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 57 015 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwały 56 842 osoby.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia powiatu drawskiego wynosi 1764,25 km².

  Droga wojewódzka nr 163 – droga wojewódzka w północnej części Polski w Zachodniopomorskiem; prowadzi przez wschodnią część województwa. Droga łączy Kołobrzeg z Wałczem. Przebiega ok. 130 km przez powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski oraz wałecki. Droga klasy GP podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich Białogard oraz RDW Drawsko Pomorskie.Powiat Segeberg (niem. Kreis Segeberg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Siedzibą powiatu jest miasto Bad Segeberg.

  Położony jest na Pojezierzu Drawskim oraz na Równinie Drawskiej nad rzeką Drawą. W północno-wschodniej części powiatu znajduje się południowa część Drawskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego znajduje się najgłębsze jezioro województwa zachodniopomorskiego, Drawsko (głębokość 79,7 m). Siedzibą władz parku jest Złocieniec. Na terenie gmin Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski znajduje się poligon drawski, jeden z największych w Europie (pow.36 111 ha), na którym odbywają się manewry wojsk NATO.

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.Runowo Pomorskie (niem. Ruhnow) – miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, zamieszkana głównie przez rodziny pracowników PKP.

  Powiat drawski graniczy z siedmioma powiatami:

 • choszczeńskim
 • łobeskim
 • stargardzkim
 • szczecineckim
 • świdwińskim
 • wałeckim
 • złotowskim w województwie wielkopolskim
 • Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych z 30 czerwca 2012 roku powiat drawski zamieszkiwało 58799 osób .mw-parser-output .demografia-powiatu__wykresy-grupa{display:flex;flex-wrap:wrap}

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2012):

  Gmina Kalisz Pomorski - gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowej części powiatu drawskiego. W latach 1975-1998 wchodziła w skład województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kalisz Pomorski. Jest to największa gmina pod względem powierzchni w powiecie. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 4., ludność 54. Gmina stanowi 27,3% powierzchni powiatu.Herb województwa zachodniopomorskiego przedstawia w srebrnym (białym) polu hiszpańskiej tarczy herbowej czerwonego, wspiętego (w pozycji bojowej) gryfa pomorskiego ze złotym dziobem, złotymi pazurami, z wywiniętym ogonem i zwróconego w prawą stronę (heraldycznie).

  Miejsce w województwie (na 18 powiatów ziemskich) pod względem:

 • ludności: 10.
 • powierzchni: 3.
 • gęstości zaludnienia: 18.
 • urbanizacji: 4.
 • Piramida wieku mieszkańców powiatu drawskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat drawski.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sierpc – miasto w województwie mazowieckim, siedziba władz powiatu sierpeckiego, położone nad rzeką Sierpienicą przy jej ujściu do Skrwy. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa płockiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 18 815 mieszkańców.
  Mirosławiec (dawniej Frydląd Marchijski, niem. Märkisch Friedland) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mirosławiec. Położone na Pojezierzu Południowopomorskim, na północ od Jeziora Korytnickiego i na wschód od rzeki Korytnicy.
  Droga wojewódzka nr 173 (DW173) - droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 36 km łącząca Połczyn-Zdrój z Drawskiem Pomorskim (DK20). Droga przebiega przez powiat drawski i świdwiński, podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich Drawsko Pomorskie oraz RDW Białogard i posiada klasę techniczną G.
  Rościęcino – wieś w woj. zachodniopomorskim, powiat kołobrzeski, w gminie Kołobrzeg przy drodze wojewódzkiej nr 162. Wieś leży nad rzeką Parsętą ok. 8-9 km od jej ujścia do Bałtyku.
  Gmina Czaplinek to gmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, położona we wschodniej części powiatu drawskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Czaplinek. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 8., ludność 32. Gmina stanowi 20,7% powierzchni powiatu.
  Ochotnicza straż pożarna (OSP) – umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, organizacja społeczna, składająca się z grupy ochotników, przeznaczona w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.

  Reklama