Powiat bytowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa powiatu

Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.

Borzytuchom (kaszb. Bòrzëtëchòmie lub też Bòrzitëchòm, Bòrzetëchòmié, niem. Borntuchen) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Borzytuchom, na Kaszubach, nad wschodnim brzegiem Dużego Jeziora, przy trasie zawieszonej obecnie linii kolejowej Bytów-Korzybie.Kamionka (także Kamionka nad jeziorem Zamarte lub Kamionka k/Doręgowic) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice.

W skład powiatu wchodzą:

 • miasta: Bytów, Miastko
 • gminy miejsko-wiejskie: Bytów, Miastko
 • gminy wiejskie: Borzytuchom, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Lipnica, Parchowo, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie
 • Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 79 198 osób.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia powiatu wynosiła 2192,07 km².

  Powiat miastecki – powiat istniejący w latach 1945-1975 na terenie obecnych powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, słupskiego (woj. pomorskie) i szczecineckiego (woj. zachodniopomorskie). Jego ośrodkiem administracyjnym było Miastko. Powiat wchodził w skład województw: gdańskiego (1945-1946), szczecińskiego (1946-1950) oraz koszalińskiego (1950-1975). Po reformie administracyjnej w 1975 roku niemal całe terytorium powiatu znalazło się w województwie słupskim poza niewielką częścią z Białym Borem, która pozostała w województwie koszalińskim.Linia kolejowa nr 237 – wyłączona z eksploatacji, jednotorowa, niezelektryfikowana linia kolejowa znaczenia miejscowego (równocześnie na całej długości posiada charakter linii o statusie państwowym) łącząca Lębork ze stacją Maszewo Lęborskie.

  Sąsiednie powiaty:

 • pomorskie: powiat chojnicki, powiat człuchowski, powiat kartuski, powiat kościerski, powiat lęborski, powiat słupski
 • zachodniopomorskie: powiat koszaliński, powiat szczecinecki
 • Demografia[ | edytuj kod]

  .mw-parser-output .demografia-powiatu__wykresy-grupa{display:flex;flex-wrap:wrap}

  Liczba ludności (dane z 31 grudnia 2019):

  Linia kolejowa nr 405 — zarządzana przez PKP PLK linia kolejowa z czynnym ruchem pasażerskim i towarowym, łącząca stację Piła Główna z przystankiem osobowym Ustka. Jest to linia jednotorowa, zelektryfikowana na odcinkach Piła Główna–Szczecinek i Słupsk–Ustka. Przebiega przez województwo wielkopolskie (powiat pilski, powiat złotowski), województwo zachodniopomorskie (powiat szczecinecki) i województwo pomorskie (powiat bytowski, powiat słupski). Ma łączną długość 192,25 km.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
 • Piramida wieku mieszkańców powiatu bytowskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat bytowski.png

  Ludność w latach[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat lęborski (kaszb. Lãbòrsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lębork.
  Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Lębork – stacja kolejowa w Lęborku, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja w Lęborku jest obsługiwana przez pociągi PKP Intercity oraz trójmiejskiej SKM.
  Piła Główna to pasażerska i towarowa stacja kolejowa w Pile, jedna z największych na terenie województwa wielkopolskiego. Jest to stacja węzłowa, krzyżuje się tu pięć linii kolejowych (18, 203, 354, 374, 405). Dodatkowo, tor łączący nr 999 zapewnia dodatkowy wjazd na stację od strony północnej i połączenie z linią 403 w kierunku Wałcza.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Miastko – stacja kolejowa w Miastku, w województwie pomorskim, w Polsce, na linii kolejowej nr 405, łączącej stację Piła Główna z Ustką. Dawniej była tu linia węzłowa, odgałęziała się tu linia w stronę Bytowa, została ona jednak rozebrana w roku 1945.
  Gmina Kołczygłowy – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina należała administracyjnie do województwa słupskiego.

  Reklama