Powiat Wiener Neustadt-Land

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Industrieviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statutarnym Wiener Neustadt, które do powiatu nie należy i oddziela dwie jego części.

Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.Droga krajowa B55 (Kirchschlager Straße) - droga krajowa w Austrii. Arteria zaczyna się na skrzyżowaniu z B54 w pobliżu 69 kilometra prowadzącej z Wiednia autostrady A2 i biegnie w kierunku wschodnim. Za miejscowością Kirchschlag in der Buckligen Welt droga wkracza na teren Burgenlandii i prowadzi do skrzyżowania z Günser Straße tuż przy dawnym przejściu granicznym z Węgrami.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat Wiener Neustadt-Land graniczy: na północy z powiatem Baden, na północnym zachodzie z powiatem Lilienfeld, na zachodzie z powiatem Neunkirchen, na południu z powiatami Hartberg (Styria) i Oberwart i na wschodzie z powiatami Oberpullendorf, Mattersburg i Eisenstadt-Umgebung (cztery ostatnie w Burgenlandzie).

Powiat Neunkirchen (niem. Bezirk Neunkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Neunkirchen, starostą jest Alexandra Grabner-Fritz.Powiat Lilienfeld (niem. Bezirk Lilienfeld) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Mostviertel. Siedziba znajduje się w Lilienfeld, starostą jest Ernst Anzeletti.

Zachodnie krańce powiatu leżą w Gutensteiner Alpen, północne w Lesie Wiedeńskim, południowe leżą zaś w regionie Bucklige Welt.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 35 gmin, w tym dwie gminy miejskie (Stadt), 19 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 14 gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport[ | edytuj kod]

Przez teren powiatu przebiega autostrada południowa, droga ekspresowa S4, drogi krajowe: B17 (Wiener Neustädter Straße), B21 (Gutensteiner Straße, z B21a), B54 (Wechsel Straße), B55 (Kirchschlager Straße) i B60 (Leitha Straße). Główną linią kolejową jest linia Wiedeń - Graz.

Powiat Eisenstadt-Umgebung (niem. Bezirk Eisenstadt-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba znajduje się w Eisenstadt, które jest również miastem na prawach powiatu, starostą jest dr. Franziska Auer.Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
Warto wiedzieć że... beta

Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
Gutensteiner Alpen – pasmo górskie w Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. Najwyższym szczytem jest Reisalpe, który osiąga 1399 m n.p.m.
Powiat Oberpullendorf (niem. Bezirk Oberpullendorf) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba znajduje się w Oberpullendorfie, starostą jest Klaus Trummer.
Powiat Baden (niem. Bezirk Baden) – powiat w Austrii, największy pod względem liczby mieszkańców w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Baden bei Wien. Starostą jest dr Helmut Leiss.
Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
Droga krajowa B54 (Wechsel Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii biegnąca równolegle do Autostrady Południowej. Arteria zaczyna się na południe od Wiednia w miasteczku Wiener Neustadt. Jedno-jezdniowa szosa kieruje się z niej w kierunku południowym do Hartberg gdzie krzyżuje się z Burgenland Straße. Od Hartberg droga prowadzi na południowy zachód do Gleisdorf gdzie kończy swój bieg.
Droga krajowa B17 (Wiener Neustädter Straße) – droga krajowa w Austrii. Arteria łączy Wiedeń z leżącymi na południe od niego miastami Wiener Neustadt, Neunkirchen i Gloggnitz. Trasa biegnie równolegle do autostrady A2, a następnie do drogi ekspresowej S6. W leżącym na obrzeżach Wiednia Wiener Neudorf droga prowadzi wspólnym śladem z B11. Przy B17 położone jest ogromne centrum handlowe "Shopping City Süd".

Reklama