Powiat Wien-Umgebung

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Wien-Umgebung (niem. Bezirk Wien-Umgebung) – istniejący do 2016 r. powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. Siedziba powiatu znajdowała się w mieście Klosterneuburg. Większość powiatu leżała w rejonie Industrieviertel, jednak niektóre obszary również w rejonach Weinviertel i Mostviertel.

Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.

Powiat podzielony był na cztery części wokół miast Klosterneuburg, Schwechat, Purkersdorf i Gerasdorf bei Wien. Został oddzielony od Wiednia w 1954, a rozwiązany z końcem roku 2016.

Geografia[ | edytuj kod]

Cały powiat leży w Kotlinie Wiedeńskiej, południowo-zachodnia część również w Lesie Wiedeńskim.

Powiat Wien-Umgebung graniczy z następującymi powiatami (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara): Mistelbach, Gänserndorf, Bruck an der Leitha, Baden, Mödling, St. Pölten-Land, Tulln i Korneuburg.

Droga krajowa B13 (Laaber Straße) - droga krajowa w Austrii. Łączy B12 z B44. Arteria biegnie na zachodnich obrzeżach Wiednia.Powiat Mödling (niem. Bezirk Mödling) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Mödling. Starostą jest Philipp Enzinger.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Mostviertel - południowo-zachodni rejon Dolnej Austrii. Na północy granicę stanowi rzeka Dunaj, na południu granica kraju związkowego Styrii, na zachodzie Górnej Austrii. Las Wiedeński stanowi naturalną granicę na wschodzie. Jemu też rejon ten zawdzięcza swą drugą nazwę: "Rejon nad Laskiem Wiedeńskim".
Droga krajowa B11 (Mödlinger Straße) - droga krajowa w Austrii. Jedno-jezdniowa arteria łączy leżące na wschodnich przedmieściach Wiednia miasto Schwechat ze skrzyżowaniem z B18 w leżącym na południowy zachód od stolicy Weissenbach an der Triesting. Trasa prowadzi przez peryferie aglomeracji Wiednia. W miejscowości Wiener Neudorf biegnie wspólnym śladem z dwiema innymi drogami krajowymi: B12 i B17.
Autostrada A4 (niem. Autobahn A4) także Ostautobahn (autostrada wschodnia) – autostrada w Austrii w ciągu trasy europejskiej E60. Początkowy fragment autostrady znany jest także pod nazwą Autostrada Wiedeń-Lotnisko (niem. Wiener Flughafenautobahn).
Gerasdorf bei Wien – miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Wien-Umgebung. Liczy 10 448 mieszkańców (1 stycznia 2014).
Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
Kotlina Wiedeńska (551.1; niem. Wiener Becken, cz. Vídenská kotlina, słow. Viedenská kotlina) – jednostka geograficzna na pograniczu Austrii, Moraw i Słowacji.

Reklama