Powiat Wels-Land

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Wels-Land (niem. Bezirk Wels-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w Hausruckviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statutarnym Wels, które do powiatu nie należy.

Powiat Eferding (niem. Bezirk Eferding) – powiat w Austrii, w Górnej Austrii, w Hausruckviertel. Siedziba znajduje się w Eferding.Powiat Linz-Land (niem. Bezirk Linz-Land) – powiat w północnej Austrii, w kraju związkowym Górna Austria. Siedziba znajduje się w Linz, który jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu Urfahr-Umgebung. Starostą jest Rudolf Doleschal.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat Wels-Land graniczy z następującymi powiatami: na północnym zachodzie Grieskirchen, na północy Eferding, na wschodzie Linz-Land, na południowym wschodzie Kirchdorf an der Krems, na południu Gmunden, na południowym zachodzie Vöcklabruck. Powiat otacza miasto statutarne Wels.

Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Powiat Gmunden (niem. Bezirk Gmunden) – powiat w Austrii, w Górnej Austrii, w Traunviertel. Siedziba znajduje się w Gmunden, starostą jest Alois Lanz.

Przez powiat płynie rzeka Traun, w okolicach Wels znajduje się Wrzosowisko Wels (Welser Heide).

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 24 gminy, w tym jedną gminę miejską (Stadt), dziesięć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 13 gmin wiejskich (Gemeinde).

Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Powiat Vöcklabruck (niem. Bezirk Vöcklabruck) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w Hausruckviertel. Siedziba znajduje się w Vöcklabruck, starostą jest Peter Salinger.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Powiat Kirchdorf an der Krems (niem. Bezirk Kirchdorf an der Krems) – powiat w Austrii, w Górnej Austrii, w Traunviertel. Siedziba znajduje się w Kirchdorf an der Krems, starostą jest Knut Spelitz.

Reklama