Powiat Tsuzuki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Tsuzuki (jap. 都筑郡 Tsuzuki-gun) – dawny powiat w Japonii, w prefekturze Kanagawa.

Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Historia[ | edytuj kod]

Powiat Tsuzuki (1–12 – 1889 r.)

W pierwszym roku okresu Meiji na terenie powiatu znajdowało 77 wiosek. Powiat został założony 18 listopada 1878 roku. 1 kwietnia 1889 roku powiat został podzielony na 12 wiosek: Miyakoda, Nitta, Nakagawa, Yamauchi, Nakazato, Tana, Niiharu, Tsuoka, Futamatagawa, Nishiya, Kakio i Okagami.

Jokohama (jap. 横浜市, Yokohama-shi) – drugie co do wielkości miasto Japonii, największy port morski i jeden z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w południowo-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep znajdujący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
 • 1 kwietnia 1927 – wioska Nishiya została włączona w teren miasta Jokohama. (11 wiosek)
 • 1 kwietnia 1934 – wioska Miyakoda zmieniła nazwę na Kawawa.
 • 30 września 1935 – wioska Kawawa zdobyła status miejscowości. (1 miejscowość, 10 wiosek)
 • 1 kwietnia 1939 – miejscowość Kawawa oraz wioski Tsuoka, Futamatagawa, Niiharu, Tana, Nakazato, Yamauchi, Nakagawa, Nitta zostały włączone do miasta Jokohama. Wioski Kakio i Okagami zostały włączone do miasta Kawasaki. W wyniku tego połączenia powiat Tsuzuki został rozwiązany.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 履歴情報 神奈川県 (jap.). uub.jp. [dostęp 2021-02-16].
  2. Wg Kyūdaka kyūryō torishirabechō (jap. 旧高旧領取調帳).
  3. 市制町村制施行時の情報 神奈川県 (jap.). uub.jp. [dostęp 2021-02-16].
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Reklama