Powiat Steyr-Land

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Steyr-Land (niem. Bezirk Steyr-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w Traunviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statutarnym Steyr, które do powiatu jednak nie należy.

Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Oberösterreichische Voralpen (dawny egzonim: Alpy Górnoaustriackie) - pasmo górskie, część Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria. Najwyższym szczytem jest Hohe Nock, który osiąga 1903 m.

Geografia[ | edytuj kod]

Północna część powiatu leży na Wyżynie Bawarskiej, pozostałe tereny stanowią Północne Alpy Wapienne, w środkowej i południowej części są to Oberösterreichische Voralpen. Wschodnia część przy granicy leży w Ybbstaler Alpen.

Powiat Steyr-Land graniczy z następującymi powiatami: na północy Linz-Land, na północnym wschodzie Amstetten i Waidhofen an der Ybbs (dwa w kraju związkowym Dolna Austria), na południu Liezen (w kraju związkowym Styria), na zachodzie Kirchdorf an der Krems.

Powiat Linz-Land (niem. Bezirk Linz-Land) – powiat w północnej Austrii, w kraju związkowym Górna Austria. Siedziba znajduje się w Linz, który jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu Urfahr-Umgebung. Starostą jest Rudolf Doleschal.Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 20 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), sześć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 13 gmin wiejskich (Gemeinde).

Warto wiedzieć że... beta

Górna Austria (Oberösterreich) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Czechami, Niemcami, Salzburgiem, Styrią i Dolną Austrią. Stolicą landu jest Linz.
Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
Waidhofen an der Ybbs – miasto statutarne w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. Liczy 11,34 tys. mieszkańców (1 stycznia 2014).
Powiat Amstetten (niem. Bezirk Amstetten) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Mostviertel. Siedziba znajduje się w Amstetten, starostą jest Hans-Heinz Lenze. Powiat podzielony jest na dwie części, które oddziela od siebie Waidhofen an der Ybbs.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Powiat Liezen (niem. Bezirk Liezen) – największy powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. W jego skład wchodzą dwie ekspozytury polityczne (Bad Aussee i Gröbming). Siedziba znajduje się w Liezen, starostą jest dr. Kurt Rabl.
Wyżyna Bawarska (również Przedgórze Alpejskie; niem. Alpenvorland) – rozległa wyżyna w południowych Niemczech (Bawaria), między doliną Dunaju na północy a Alpami na południu. Niemiecka część przedgórza Alp.

Reklama