Powiat Neunkirchen (Austria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Neunkirchen (niem. Bezirk Neunkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Industrieviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Neunkirchen.

Powiat Weiz (niem. Bezirk Weiz) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Weiz, starostą jest dr. Rüdiger Taus.Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

Geografia[ | edytuj kod]

Południowa część powiatu od Gloggnitz leży w Alpach Centralnych, w grupie Hochwechsel. Część zachodnia znajduje się w Północnych Alpach Wapiennych, w grupie Rax-Schneeberg-Gruppe.

Powiat Neunkirchen graniczy: na północy i wschodzie z powiatem Wiener Neustadt-Land, na północnym wschodzie z miastem statutarnym Wiener Neustadt, na południu z powiatami Hartberg, Weiz i Mürzzuschlag (licząc od wschodu, wszystkie trzy w Styrii), na zachodzie z powiatem Lilienfeld.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 44 gminy, w tym trzy gminy miejskie (Stadt), 17 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 24 gminy wiejskie (Gemeinde).

Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.Rax-Schneeberg-Gruppe – grupa górska w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Styria i Dolna Austria. Najwyższym szczytem jest Schneeberg, który osiąga 2076 m. Głównym miastem regionu jest Mürzzuschlag.

Transport[ | edytuj kod]

Przez teren powiatu przechodzą: autostrada południowa, droga ekspresowa S6 (Semmering Schnellstraße), drogi krajowe B17 (Wiener Neustädter Straße), B26 (Puchberger Straße), B27 (Höllental Straße), B54 (Wechsel Straße) i B55 (Kirchschlager Straße).

Najważniejszymi liniami kolejowymi są linie Wiedeń - Graz i Wiedeń - Szombathely.

Droga krajowa B55 (Kirchschlager Straße) - droga krajowa w Austrii. Arteria zaczyna się na skrzyżowaniu z B54 w pobliżu 69 kilometra prowadzącej z Wiednia autostrady A2 i biegnie w kierunku wschodnim. Za miejscowością Kirchschlag in der Buckligen Welt droga wkracza na teren Burgenlandii i prowadzi do skrzyżowania z Günser Straße tuż przy dawnym przejściu granicznym z Węgrami.Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Wiener Neustadt, które jest miastem na prawach powiatu i oddziela dwie części powiatu. Starostą jest dr. Philipp Enzinger.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Autostrada A2 (niem. Autobahn A2) także Süd Autobahn (autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii. Między węzłami Sinabelkirchen i Villach - z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch - z trasą europejską E55.
Neunkirchen – austriackie miasto w Dolnej Austrii, siedziba powiatu Neunkirchen. Liczba mieszkańców 1 stycznia 2004 roku wynosiła ok. 11,6 tys.
Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
Droga krajowa B27 (Höllental Straße) - droga krajowa w Austrii położona na południe od Wiednia. Arteria zaczyna się na skrzyżowaniu z Gutensteiner Straße i prowadzi w kierunku południowym doliną rzeki Schwarza do miasta Gloggnitz gdzie krzyżuje się z B17.
Powiat Mürzzuschlag (niem. Bezirk Mürzzuschlag) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Mürzzuschlag. W 2013 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Bruck an der Mur wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Bruck-Mürzzuschlag.

Reklama