Powiat Linz-Land

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Linz-Land (niem. Bezirk Linz-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statutarnym Linz, które jest również siedzibą powiatu Urfahr-Umgebung.

Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Powiat Eferding (niem. Bezirk Eferding) – powiat w Austrii, w Górnej Austrii, w Hausruckviertel. Siedziba znajduje się w Eferding.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat Linz-Land graniczy z następującymi powiatami: na północnym zachodzie Urfahr-Umgebung i Eferding, na północy z miastem statutarnym Linz, na północnym wschodzie Perg, na zachodzie Amstetten (w Dolnej Austrii), na południu Steyr-Land, na zachodzie Wels-Land.

Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Górna Austria (Oberösterreich) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Czechami, Niemcami, Salzburgiem, Styrią i Dolną Austrią. Stolicą landu jest Linz.

Północną granicę stanowi rzeka Dunaj, wschodnią Aniza, przez powiat prezpływa również rzeka Traun.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 22 gminy, w tym cztery gminy miejskie (Stadt), siedem gmin targowych (Marktgemeinde) oraz jedenaście gmin wiejskich (Gemeinde).

Warto wiedzieć że... beta

Powiat Amstetten (niem. Bezirk Amstetten) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Mostviertel. Siedziba znajduje się w Amstetten, starostą jest Hans-Heinz Lenze. Powiat podzielony jest na dwie części, które oddziela od siebie Waidhofen an der Ybbs.
Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.
Powiat Steyr-Land (niem. Bezirk Steyr-Land) – powiat w Austrii, w Górnej Austrii, w Traunviertel. Siedziba znajduje się w Steyr, które jest również miastem na prawach powiatu. Starostą jest Cornelia Altreiter-Windsteiger.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Powiat Urfahr-Umgebung (niem. Bezirk Urfahr-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w Mühlviertel. Siedziba znajduje się w Linz, które jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu Linz-Land. Starostą jest Helmut Ilk.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama