Powiat Lilienfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Lilienfeld (niem. Bezirk Lilienfeld) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Mostviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Lilienfeld.

Mariazell – miasto w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Bruck-Mürzzuschlag (dawniej Bruck an der Mur), na północ od miasta Kapfenberg. Około 1,7 tys. mieszkańców. Kurort sportów zimowych.Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

Geografia[ | edytuj kod]

Północna i środkowa część powiatu leży w Północnych Alpach Wapiennych, południowy zachód w grupie Ybbstaler Alpen, południowy wschód Alpach Śnieżnych, centrum w Türnitzer Alpen.

Najwyższymi wzniesieniami są Ötscher (1 893 m n.p.m.) i Göller (1 766 m n.p.m.)

Powiat Lilienfeld graniczy: na północy z powiatem St. Pölten-Land, na północnym wschodzie z powiatem Baden, na wschodzie z powiatem Wiener Neustadt-Land, na południowym wschodzie z powiatem Neunkirchen, na południu z powiatami Bruck an der Mur i Mürzzuschlag (dwa w Styrii), na zachodzie z powiatem Scheibbs.

Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.Türnitzer Alpen – pasmo górskie w Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. Najwyższym szczytem jest Großer Sulzberg, który osiąga 1400 m. Głównym miastem regionu jest Sankt Pölten.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 14 gmin, w tym dwie gminy miejskie (Stadt), sześć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz sześć gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport[ | edytuj kod]

Przez powiat przebiegają drogi krajowe: B18 (Hainfelder Straße), B19 (Tullner Straße), B20 (Mariazeller Straße), B21 (Gutensteiner Straße), B27 (Höllental Straße), B28 (Puchenstubner Straße) i B214 (Hohenberger Straße), linie kolejowe: Wiener Neustadt - St. Pölten, Mariazell - Wiedeń, St. Aegyd am Neuwalde - St. Pölten, Türnitz - St. Pölten.

Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Wiener Neustadt, które jest miastem na prawach powiatu i oddziela dwie części powiatu. Starostą jest dr. Philipp Enzinger.Mostviertel - południowo-zachodni rejon Dolnej Austrii. Na północy granicę stanowi rzeka Dunaj, na południu granica kraju związkowego Styrii, na zachodzie Górnej Austrii. Las Wiedeński stanowi naturalną granicę na wschodzie. Jemu też rejon ten zawdzięcza swą drugą nazwę: "Rejon nad Laskiem Wiedeńskim".
Warto wiedzieć że... beta

Powiat Neunkirchen (niem. Bezirk Neunkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Neunkirchen, starostą jest Alexandra Grabner-Fritz.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
Ybbstaler Alpen – pasmo górskie w Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Dolna Austria, Górna Austria i Styria. Najwyższym szczytem jest Hochstadl, który osiąga 1919 m.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Powiat St. Pölten-Land, Powiat Sankt Pölten-Land (niem. Bezirk St. Pölten-Land, Bezirk Sankt Pölten-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Mostviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście St. Pölten, które do powiatu nie należy, ponieważ jest miastem statutarnym i zarazem siedzibą kraju związkowego.

Reklama