• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Liezen  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Niskie Taury (niem. Niedere Tauern) – pasmo górskie, część Centralnych Alp Wschodnich. Leży w centralnej Austrii w krajach związkowych Styria i Salzburg. Dzieli się na następujące części (w nawiasie najwyższy szczyt):Schladminger Tauern to podgrupa górska Niskich Taurów, pasma w austriackich Alpach Wschodnich. Lezy na terenie dwóch krajów związkowych: Salzburga i Styrii. Grupę to ograniczają Radstädter Tauernpass na zachodzie i Sölkpass na wschodzie. Nazwa grupy pochodzi od miasta Schladming nad Anizą. Grupa obfituje w jeziora.

  Powiat Liezen (niem. Bezirk Liezen) – największy powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. W jego skład wchodzi również ekspozytura polityczna Gröbming. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Liezen.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat leży w Alpach Centralnych i Północnych Alpach Wapiennych. Bad Aussee od północy otaczają góry Totes Gebirge, przy granicy z Salzburgiem i Górną Austrią obszary powiatu leżą w paśmie Dachstein. Ekspozyturę Gröbming na południu ograniczają Schladminger Tauern (pasmo Niskich Taurów). W centralnej części powiat przecinają Alpy Ennstalskie, na wschodzie zaś znajduje się Hochschwabgruppe.

  Leoben – miasto w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, siedziba powiatu Leoben, nad Murą. Około 25,1 tys. mieszkańców (2008).Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.

  Na terenie powiatu 415 szczytów wznosi się powyżej 2000 m n.p.m. Przez większość długości powiatu przebiega dolina rzeki Anizy, do której dochodzi dolina Salzabach i liczne rzeki biorące źródła w terenach górskich.

  W powodu swojej dużej rozciągłości równoleżnikowej powiat graniczy z dziewięcioma innymi powiatami, są to (od wschodu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Powiat Tamsweg, St. Johann im Pongau (dwa poprzednie w kraju związkowym Salzburg), Gmunden, Kirchdorf an der Krems, Steyr-Land (trzy poprzednie w kraju związkowym Górna Austria), Amstetten, Scheibbs (dwa poprzednie w kraju związkowym Dolna Austria), Leoben i Murau (dwa ostatnie w kraju związkowym Styria.

  Aniza (niem. Enns) – rzeka w Austrii, prawy dopływ Dunaju o długości 254 km i powierzchni zlewni ponad 6 000 km².Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.
  Powiat Tamsweg (niem. Bezirk Tamsweg , nazywany również Lungau) – powiat w Austrii, w Salzburgu. Siedziba znajduje się w Tamsweg, starostą jest Robert Kissela.
  Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.
  Totes Gebirge – grupa gór w Austrii, w paśmie Północnych Alp Wapiennych, leżąca między Salzkammergut-Berge a Alpami Ennstalskimi. Najwyższy szczyt – Großer Priel, 2515 m n.p.m. Nazwa masywu (w nieoficjalnym tłumaczeniu: Góry Martwe) nawiązuje do szaty roślinnej, a właściwie prawie całkowitego jej braku.
  Powiat Sankt Johann im Pongau (niem. Bezirk Sankt Johann im Pongau , nazywany również Pongau) – powiat w Austrii, w Salzburgu. Siedziba znajduje się w Sankt Johann im Pongau, starostą jest Guntram Maier.
  Hochschwabgruppe – grupa górska w Alpach Dolnoaustriackich, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w kraju związkowym Styria. Najwyższym szczytem jest Hochschwab. Główne miasta regionu to Bruck an der Mur i Eisenerz.
  Autostrada A9 – autostrada w Austrii o długości 230 km w ciągu tras europejskich E57 i E59. Autostrada łączy Linz i Graz ze Słowenią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.028 sek.