• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Graz-Umgebung

  Przeczytaj także...
  Mura (niem. Mur, prek. Müra, Möra) - rzeka w południowej Austrii, wschodniej Słowenii, północnej Chorwacji (Slawonii) i zachodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość - 465 km (295 km w Austrii, 98 km w Słowenii, 72 km tworzą granicę chorwacko-węgierską). Powierzchnia zlewni - 13 824 km² (z tego 10 321 km² w Austrii). Średni przepływ przy ujściu: 207 m³/s.Szombathely (niem. Steinamanger, chorw. Sambotel, słoweń. Sombotel, słowac. Kamenec) – miasto na zachodzie Węgier, w pobliżu granicy z Austrią, stolica komitatu Vas. 79 590 osób (I 2011 r.) mieszka na powierzchni 97,5 km². Jest to 10. miasto Węgier pod względem liczby mieszkańców.
  Übelbach – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 1982 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Powiat Graz-Umgebung (niem. Bezirk Graz-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Graz, które jednak do powiatu nie należy.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat Graz-Umgebung leży w środkowej Styrii, część zachodnią stanowią Lavanttaler Alpen, na północy i północnym wschodzie znajduje się region Grazer Bergland i liczne grupy górskie na wschód od rzeki Mura. Południe powiatu leży w regionie Grazer Becken. Najwyższym punktem jest Speikkogel (1 988 m n.p.m.).

  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Köflach – miasto w południowo-wschodniej Austrii (kraj związkowy Styria), w powiecie Voitsberg. Około 10,4 tys. mieszkańców.

  Powiat Graz-Umgebung graniczy z następującymi powiatami: na północy z powiatem Bruck an der Mur, na wschodzie z powiatem Weiz, na południowym wschodzie z powiatem Feldbach, na południu z powiatem Leibnitz, na południowym zachodzie z powiatem Deutschlandsberg, na zachodzie z powiatem Voitsberg, na północnym zachodzie z powiatem Leoben i z powiatem Knittelfeld.

  Powiat Weiz (niem. Bezirk Weiz) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Weiz, starostą jest dr. Rüdiger Taus.Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

  Najmniejszą gminą jest Werndorf (powierzchnia 6,23 km²), największą zaś Frohnleiten (127,62 km²).

  Najwyżej położona miejscowością gminną jest Gratwein-Straßengel położone na wysokość 769 m n.p.m. Najniżej leży Werndorf, w dolinie Mury na wysokości 309 m n.p.m.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Powiat Graz-Umgebung zamieszkuje najwięcej osób z całego kraju związkowego. W latach 1951-2001 liczba mieszkańców wzrosła o około 60% przy czym w tym samym okresie w Styrii jedynie o 7%. Tak duży wzrost spotęgowała bliskość drugiego co do wielkości miasta Austrii - Grazu, oraz szybki rozwój infrastruktury.

  Droga krajowa B76 (Radlpass Straße) - droga krajowa w południowej części Austrii przebiegająca przez terytorium Styrii. Jednojezdniowa arteria zaczyna się na południowy zachód od Grazu. B76 prowadzi w kierunku południowym do Deutschlandsberga. Za tym miastem kieruje się w kierunku Słowenii. Radlpass Straße kieruje się dalej do dawnego przejścia granicznego z ze Słowenią na przełęczy Radl - 670 m n.p.m.Peggau – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 2197 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 36 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), 21 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 14 gmin wiejskich (Gemeinde).

  Polityka[ | edytuj kod]

  Wyniki wyborów samorządowych do rad gmin:

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Z powodu otoczenia przez powiat Grazu ma on bardzo dobrze rozwinięty transport. Przez powiat przebiega na osi wschód-zachód autostrada A2 oraz w kierunkach północ-południe A9 i droga ekspresowa S35. W skład systemu dróg krajowych wchodzą: B64, B65, B67, B70, B72, B73 i B76.

  Powiat Leibnitz (niem. Bezirk Leibnitz) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria, przy granicy ze Słowenią. Siedziba znajduje się w Leibnitz, starostą jest dr. Manfred Walch.Port lotniczy Graz-Thalerhof (Flughafen Graz-Thalerhof) – port lotniczy obsługujący Graz w Austrii. Jest jednym z największych portów lotniczych Austrii.

  Głównymi liniami kolejowymi są: Południowa Kolej Austriacka (Südbahn) (północ-południe, Wiedeń-Graz-Słowenia) i Wschodnia Kolej Styryjska (Steirische Ostbahn) (wschód-zachód, Graz-Szombathely). Liniami o mniejszym znaczeniu są linie Graz-Voitsberg-Köflach, Graz-Deutschlandsberg-Wies i Peggau-Übelbach.

  Droga krajowa B65 (Gleisdorfer Straße) – droga krajowa we południowej Austrii łącząca stolicę Styrii Graz z Węgrami. Początkowo arteria biegnie równolegle do Autostrady Południowej przez Gleisdorf. W rejonie 138 km Autostrady A2 trasa B65 staje się częścią szlaku E66. Tuż przed granicą Gleisdorfer Straße biegnie wspólnym śladem z Güssinger Straße. Na dawnym przejściu granicznym z Węgrami łączy się z tamtejszą krajową "ósemką".Autostrada A9 – autostrada w Austrii o długości 230 km w ciągu tras europejskich E57 i E59. Autostrada łączy Linz i Graz ze Słowenią.

  Na południe od Grazu, przy węźle autostradowym usytuowano port lotniczy Graz. Jest on 3. lotniskiem co do ilości obsługiwanych pasażerów w Austrii.

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Bruck an der Mur (niem. Bezirk Bruck an der Mur) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Bruck an der Mur. W 2013 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Mürzzuschlag wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Bruck-Mürzzuschlag.
  Autostrada A2 (niem. Autobahn A2) także Süd Autobahn (autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii. Między węzłami Sinabelkirchen i Villach – z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch – z trasą europejską E55
  Gratwein-Straßengel – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 12 790 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  Frohnleiten - miasto w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 6701 mieszkańców )1 stycznia 2015).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Powiat Leoben (niem. Bezirk Leoben) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Leoben, starostą jest dr. Walter Kreutzwiesner.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.697 sek.