Powiat Graz-Umgebung

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Graz-Umgebung (niem. Bezirk Graz-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Graz, które jednak do powiatu nie należy.

Übelbach – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 1982 mieszkańców (1 stycznia 2015).Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat Graz-Umgebung leży w środkowej Styrii, część zachodnią stanowią Lavanttaler Alpen, na północy i północnym wschodzie znajduje się region Grazer Bergland i liczne grupy górskie na wschód od rzeki Mura. Południe powiatu leży w regionie Grazer Becken. Najwyższym punktem jest Speikkogel (1 988 m n.p.m.).

Köflach – miasto w południowo-wschodniej Austrii (kraj związkowy Styria), w powiecie Voitsberg. Około 10,4 tys. mieszkańców.Powiat Weiz (niem. Bezirk Weiz) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Weiz, starostą jest dr. Rüdiger Taus.

Powiat Graz-Umgebung graniczy z następującymi powiatami: na północy z powiatem Bruck an der Mur, na wschodzie z powiatem Weiz, na południowym wschodzie z powiatem Feldbach, na południu z powiatem Leibnitz, na południowym zachodzie z powiatem Deutschlandsberg, na zachodzie z powiatem Voitsberg, na północnym zachodzie z powiatem Leoben i z powiatem Knittelfeld.

Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.Droga krajowa B76 (Radlpass Straße) - droga krajowa w południowej części Austrii przebiegająca przez terytorium Styrii. Jednojezdniowa arteria zaczyna się na południowy zachód od Grazu. B76 prowadzi w kierunku południowym do Deutschlandsberga. Za tym miastem kieruje się w kierunku Słowenii. Radlpass Straße kieruje się dalej do dawnego przejścia granicznego z ze Słowenią na przełęczy Radl - 670 m n.p.m.

Najmniejszą gminą jest Werndorf (powierzchnia 6,23 km²), największą zaś Frohnleiten (127,62 km²).

Najwyżej położona miejscowością gminną jest Gratwein-Straßengel położone na wysokość 769 m n.p.m. Najniżej leży Werndorf, w dolinie Mury na wysokości 309 m n.p.m.

Peggau – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 2197 mieszkańców (1 stycznia 2015).Powiat Leibnitz (niem. Bezirk Leibnitz) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria, przy granicy ze Słowenią. Siedziba znajduje się w Leibnitz, starostą jest dr. Manfred Walch.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Port lotniczy Graz-Thalerhof (Flughafen Graz-Thalerhof) – port lotniczy obsługujący Graz w Austrii. Jest jednym z największych portów lotniczych Austrii.
Droga krajowa B65 (Gleisdorfer Straße) – droga krajowa we południowej Austrii łącząca stolicę Styrii Graz z Węgrami. Początkowo arteria biegnie równolegle do Autostrady Południowej przez Gleisdorf. W rejonie 138 km Autostrady A2 trasa B65 staje się częścią szlaku E66. Tuż przed granicą Gleisdorfer Straße biegnie wspólnym śladem z Güssinger Straße. Na dawnym przejściu granicznym z Węgrami łączy się z tamtejszą krajową "ósemką".
Autostrada A9 – autostrada w Austrii o długości 230 km w ciągu tras europejskich E57 i E59. Autostrada łączy Linz i Graz ze Słowenią.
Powiat Bruck an der Mur (niem. Bezirk Bruck an der Mur) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Bruck an der Mur. W 2013 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Mürzzuschlag wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Bruck-Mürzzuschlag.
Autostrada A2 (niem. Autobahn A2) także Süd Autobahn (autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii. Między węzłami Sinabelkirchen i Villach – z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch – z trasą europejską E55
Gratwein-Straßengel – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 12 790 mieszkańców (1 stycznia 2015).
Frohnleiten - miasto w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Graz-Umgebung. Liczy 6701 mieszkańców )1 stycznia 2015).

Reklama