Powiat Eferding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Eferding (niem. Bezirk Eferding) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w Hausruckviertel. Siedziba znajduje się w mieście Eferding.

Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Powiat Linz-Land (niem. Bezirk Linz-Land) – powiat w północnej Austrii, w kraju związkowym Górna Austria. Siedziba znajduje się w Linz, który jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu Urfahr-Umgebung. Starostą jest Rudolf Doleschal.

W latach 19381948 powiat został wcielony w skład powiatu Grieskirchen.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat Eferding graniczy z następującymi powiatami: na północnym zachodzie Schärding, na północy Rohrbach, na wschodzie Urfahr-Umgebung, na południowym wschodzie Linz-Land, na południu Wels-Land, na zachodzie Grieskirchen. Północną granicę powiatu stanowi Dunaj.

Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na dwanaście gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), trzy gminy targowe (Marktgemeinde) oraz osiem gmin wiejskich (Gemeinde).

Warto wiedzieć że... beta

Powiat Rohrbach (niem. Bezirk Rohrbach) – powiat w Austrii, w Górnej Austrii, w Mühlviertel. Siedziba znajduje się w Rohrbach in Oberösterreich, starostą jest Wilbirg Mitterlehner.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Eferding - miasto w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, siedziba powiatu Eferding, nad Dunajem. Około 3,5 tys. mieszkańców.
Powiat Urfahr-Umgebung (niem. Bezirk Urfahr-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w Mühlviertel. Siedziba znajduje się w Linz, które jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu Linz-Land. Starostą jest Helmut Ilk.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Powiat Schärding (niem. Bezirk Schärding) – powiat w Austrii, w Górnej Austrii, w Innviertel. Siedziba znajduje się w Schärding, starostą jest Rudolf Greiner.

Reklama