• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Bruck an der Mur

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa B20 (Mariazeller Straße) - droga krajowa w Austrii. Jedno-jezdniowa arteria prowadzi ze stolicy Dolnej Austrii - Sankt Pölten na południe do Kapfenbergu. Arteria stanowi połączenie autostrady A1 z drogą ekspresową S6. Droga B20 - wraz z trasą S35 i autostradą A9 tworzy dogodne połączenie północy kraju z Grazem.Mura (niem. Mur, prek. Müra, Möra) - rzeka w południowej Austrii, wschodniej Słowenii, północnej Chorwacji (Slawonii) i zachodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość - 465 km (295 km w Austrii, 98 km w Słowenii, 72 km tworzą granicę chorwacko-węgierską). Powierzchnia zlewni - 13 824 km² (z tego 10 321 km² w Austrii). Średni przepływ przy ujściu: 207 m³/s.
  Droga krajowa B21 (Gutensteiner Straße) - droga krajowa w Austrii położona na południe od Wiednia. Jedno-jezdniowa arteria zaczyna się na północ od Wiener Neustadt i prowadzi w kierunku zachodnim by przez przełęcz Roher dotrzeć do skrzyżowania z Höllental Straße. Dalej droga prowadzi na przełęcz Ochsattel i do miasteczka Sankt Aegyd am Neuwalde. Później trasa kieruje się do skrzyżowania z B23 i następnie do Mariazell gdzie krzyżuje się z B20.

  Powiat Bruck an der Mur (niem. Bezirk Bruck an der Mur) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Bruck an der Mur. W 2013 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Mürzzuschlag wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Bruck-Mürzzuschlag.

  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Powiat Weiz (niem. Bezirk Weiz) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Weiz, starostą jest dr. Rüdiger Taus.

  Na północy dawnego powiatu, przy granicy z Dolną Austrią znajduje się znane miejsce pielgrzymkowe i kurort sportów zimowych – Mariazell.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat leżał na południu w Alpach Centralnych (Lavanttaler Alpen i Alpy Fischabch), w części środkowej i północnej znajdują się Północne Alpy Wapienne z grupą Hochschwab.

  Największą rzeką była Mur, do której w Bruck an der Mur wpada Mürz, na północy płynie Salza.

  Mariazell – miasto w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Bruck-Mürzzuschlag (dawniej Bruck an der Mur), na północ od miasta Kapfenberg. Około 1,7 tys. mieszkańców. Kurort sportów zimowych.Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

  Powiat graniczył z powiatami: na północy Lilienfeld (w Dolnej Austrii), na wschodzie Mürzzuschlag, na południowym wschodzie Weiz, na południu Graz-Umgebung, na zachodzie Leoben, na północnym zachodzie Liezen.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Miasta i gminy[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony był na 21 gmin, wliczając w to 3 miasta i 6 gmin targowych.

  Transport[ | edytuj kod]

  Największe ciągi komunikacyjne krzyżują się na południu w stolicy powiatu oraz na północy w mieście Mariazell. Przez powiat przebiegały: droga ekspresowa S6 i S35, drogi krajowe B20, B21, B24, B71, B116 i B306.

  Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.Powiat Lilienfeld (niem. Bezirk Lilienfeld) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Mostviertel. Siedziba znajduje się w Lilienfeld, starostą jest Ernst Anzeletti.

  W transporcie kolejowym najważniejszą rolę odgrywała Południowa Kolej Austriacka łącząca Wiedeń z Mariborem w Słowenii, od niej w Bruck an der Mur odbiega linia w kierunku Klagenfurtu. W Gußwerk około 3 km za Mariazell znajduje się stacja końcowa linii z Wiednia.

  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Powiat Leoben (niem. Bezirk Leoben) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Leoben, starostą jest dr. Walter Kreutzwiesner.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
  Hochschwab - szczyt w Grupie Hochschwab, części Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w kraju związkowym Styria. Jest to najwyższy szczyt Grupy Hochschwab. Szczyt można zdobyć ze schroniska Voisthaler Hütte.
  Droga ekspresowa S35 (Brucker Schnellstraße) - droga ekspresowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, o długości 35,8 km.
  Lavantaler Alpen, Alpy Lavantalskie – pasmo górskie, które jest częścią Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w większości w Austrii i w małej części w Słowenii, na południe od rzeki Mury i na północ od Drawy. Nazwa pasma pochodzi od rzeki Lavant. Pasmo to obfituje w łagodne masywy z trawiastymi szczytami, zupełnie innymi niż w niedalekich, skalistych, Taurach.
  Powiat Mürzzuschlag (niem. Bezirk Mürzzuschlag) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Mürzzuschlag. W 2013 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Bruck an der Mur wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Bruck-Mürzzuschlag.
  Bruck an der Mur – miasto w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, siedziba powiatu Bruck-Mürzzuschlag (dawniej Bruck an der Mur), przy ujściu rzeki Mürz do Mury. Około 13 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.627 sek.