Powiat Bruck an der Leitha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Bruck an der Leitha (niem. Bezirk Bruck an der Leitha) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Industrieviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Bruck an der Leitha.

Hainburg an der Donau – miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. W 2005 liczyło 5698 mieszkańców. Miasto leży na rzeką Dunaj, pomiędzy Wiedniem a Bratysławą na Słowacji, bardzo blisko granicy Austrii ze Słowacją. Należy do przemysłowej części Dolnej Austrii tzw. Industrieviertel.Droga krajowa B50 (Burgenland Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna tuż przy granicy austriacko-słowackiej na skrzyżowaniu z Preßburger Straße i dalej prowadzi w kierunku południowym. Pierwszy etap drogi biegnie równolegle do wybudowanej w 2007 autostrady A6. Na południe od Gattendorfu B50 prowadzi wzdłuż Jeziora Nezyderskiego do Eisenstadt. Z tego miasta trasa kieruje się równolegle do ekspresowej S31 w kierunku Oberpullendorf, z którego Burgenland Straße prowadzi do Oberwart i Autostrady Południowej. B50 kończy się na skrzyżowaniu z B54 w miasteczku Hartberg. 4 kilometrowy odcinek B50 pokonuje wspólnym śladem z A2.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat graniczy: na północy z powiatem Gänserndorf, na północnym zachodzie z powiatem Wien-Umgebung, na południowym zachodzie z powiatem Baden, miastem statutarnym Eisenstadt i powiatem Eisenstadt-Umgebung, na południowym wschodzie z powiatem Neusiedl am See (3 ostatnie w Burgenlandzie). Powiat na wschodzie graniczy ze Słowacją na wysokości Bratysławy i jest to najdalej wysunięty na wschód punkt w kraju związkowym.

Powiat Wien-Umgebung (niem. Bezirk Wien-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. Siedziba znajduje się w Klosterneuburg, starostą Wolfgang Straub. Większość powiatu leży w Industrieviertel, jednak niektóre obszary również w Wienviertel i Mostviertel.Autostrada A4 (niem. Autobahn A4) także Ostautobahn (autostrada wschodnia) – autostrada w Austrii w ciągu trasy europejskiej E60. Początkowy fragment autostrady znany jest także pod nazwą Autostrada Wiedeń-Lotnisko (niem. Wiener Flughafenautobahn).

Północna granica powiatu przebiega na Dunaju, południową stanowi częściowo rzeka Litawa (Leitha).

Na południowym zachodzie znajdują się Góry Litawskie, gdzie uprawia się winorośl.

Transport[ | edytuj kod]

Przez powiat przebiega autostrada A4 (autostrada wschodnia), drogi krajowe B9 (Preßburger Straße), B10 (Brucker Straße) i B50 (Burgenland Straße) oraz linia kolejowa S60. Na granicy ze Słowacją znajduje się jedne drogowe przejście graniczne Hainburg an der Donau-Bratysława.

Litawa (niem. Leitha, węg. Lajta) – rzeka w Austrii i na Węgrzech, prawy dopływ Dunaju. Długość – 191 km, z tego 167 km w Austrii, 24 km na Węgrzech (inne źródła podają 180 km i 182 km).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 33 gmin, w tym 5 gminy miejskie (Stadt), 14 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz siedem gmin wiejskich (Gemeinde).

Starostwo powiatowe
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
Eisenstadt (węg. Kismarton, chor. Željezno) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Austrii, u podnóża Gór Litawskich, stolica kraju związkowego Burgenland, licząca 12,84 tys. mieszkańców (X 2009). Położone w centrum rolniczego regionu Burgenland, stanowi jego zaplecze handlowo-usługowe. W regionie przeważają uprawy winorośli, buraków cukrowych i tytoniu. Istnieje rozwinięty przemysł przetwórstwa spożywczego i przemysł włókienniczy. Obecna nazwa i prawa miejskie nadano w 1373.
Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
Powiat Gänserndorf (niem. Bezirk Gänserndorf) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Weinviertel, przy granicy austriacko-czesko-słowackiej. Siedziba znajduje się w Gänserndorf, starostą jest dr Karl Gruber.
Powiat Baden (niem. Bezirk Baden) – powiat w Austrii, największy pod względem liczby mieszkańców w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Baden bei Wien. Starostą jest dr Helmut Leiss.
Bruck an der Leitha (pl. Bruck nad Litawą, węg. Lajtabruck) - miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, siedziba powiatu Bruck an der Leitha, nad Litawą. Liczy ok. 7,7 tys. mieszkańców.

Reklama