Powiat Baden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Baden (niem. Bezirk Baden) – powiat w Austrii, największy pod względem liczby mieszkańców w kraju związkowym Dolna Austria. Leży w rejonie Industrieviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Baden.

Powiat Mödling (niem. Bezirk Mödling) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Mödling. Starostą jest Philipp Enzinger.Droga krajowa B11 (Mödlinger Straße) - droga krajowa w Austrii. Jedno-jezdniowa arteria łączy leżące na wschodnich przedmieściach Wiednia miasto Schwechat ze skrzyżowaniem z B18 w leżącym na południowy zachód od stolicy Weissenbach an der Triesting. Trasa prowadzi przez peryferie aglomeracji Wiednia. W miejscowości Wiener Neudorf biegnie wspólnym śladem z dwiema innymi drogami krajowymi: B12 i B17.

Powiat znany jest z produkcji win oraz ze źródeł termalnych.

Geografia[ | edytuj kod]

Wschodnia część powiatu leży w Kotlinie Wiedeńskiej, zachodnia zaś w Lesie Wiedeńskim.

Największymi rzekami są: Triesting i Schwechat.

Powiat Baden graniczy: na północnym zachodzie z powiatami St. Pölten-Land i Wien-Umgebung, na północy z powiatem Mödling, na północnym wschodzie ponownie z powiatem Wien-Umgebung i powiatem Bruck an der Leitha, na wschodzie z powiatem Eisenstadt-Umgebung (w Burgenlandzie), na południu z powiatem Wiener Neustadt-Land i na zachodzie z powiatem Lilienfeld.

Powiat Wien-Umgebung (niem. Bezirk Wien-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. Siedziba znajduje się w Klosterneuburg, starostą Wolfgang Straub. Większość powiatu leży w Industrieviertel, jednak niektóre obszary również w Wienviertel i Mostviertel.Autostrada A3 (niem. Autobahn A3) także Südostautobahn (autostrada południowo-wschodnia) - autostrada w Austrii. Zaczyna się na skrzyżowaniu z A2, a kończy na skrzyżowaniu z S31.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 30 gminy, w tym pięć gmin miejskich (Stadt), 18 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz siedem gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport[ | edytuj kod]

Przez powiat przebiega autostrada południowa A2, autostrada południowo-wschodnia A3 a także austriacka południowa linia kolejowa, te trzy ciągi komunikacyjne biegną w kierunku północ południe. Na teren powiatu wkracza również autostrada A21, która jest autostradową obwodnicą Wiednia. W powiecie znajdują się również drogi krajowe, są to: B11 (Mödlinger Straße), B16 (Ödenburger Straße), B17 (Wiener Neustädter Straße), B18 (Hainfelder Straße), B21 (Badener Straße) i B60 (Leitha Straße).

Powiat Lilienfeld (niem. Bezirk Lilienfeld) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Mostviertel. Siedziba znajduje się w Lilienfeld, starostą jest Ernst Anzeletti.Powiat Eisenstadt-Umgebung (niem. Bezirk Eisenstadt-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba znajduje się w Eisenstadt, które jest również miastem na prawach powiatu, starostą jest dr. Franziska Auer.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Autostrada A2 (niem. Autobahn A2) także Süd Autobahn (autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii. Między węzłami Sinabelkirchen i Villach - z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch - z trasą europejską E55.
Powiat St. Pölten-Land, Powiat Sankt Pölten-Land (niem. Bezirk St. Pölten-Land, Bezirk Sankt Pölten-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Mostviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście St. Pölten, które do powiatu nie należy, ponieważ jest miastem statutarnym i zarazem siedzibą kraju związkowego.
Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
Baden bei Wien – miasto - kurort w Austrii, w Dolnej Austrii, siedziba powiatu Baden, 26 km na południe od Wiednia.
Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
Droga krajowa B18 (Hainfelder Straße) - droga krajowa w Austrii. Jedno-jezdniowa arteria łączy leżący kilkanaście kilometrów na południe od Wiednia Günselsdorf przez Weissenbach an der Triesting ze skrzyżowaniem z B20 w rejonie Traisen.

Reklama