Powiat Amstetten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Amstetten (niem. Bezirk Amstetten) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Mostviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Amstetten. Powiat podzielony jest na dwie części, które oddziela od siebie miasto Waidhofen an der Ybbs.

Aniza (niem. Enns) – rzeka w Austrii, prawy dopływ Dunaju o długości 254 km i powierzchni zlewni ponad 6 000 km².Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat Amstetten graniczy: na północy z powiatem Perg, na północnym wschodzie z powiatem Melk, na wschodzie z powiatem Scheibbs, na południu z powiatem Liezen (w Styrii), na południowym zachodzie z powiatem Steyr-Land, na północnym zachodzie z powiatem Linz-Land i miastem Steyr.

Droga krajowa B42 (Haager Straße) – droga krajowa w Austrii położona na południe od Dunaju ok. 40 km na południowy wschód od Linzu. Arteria jest jedno-jezdniowa i prowadzi przez Haag do Steyr gdzie krzyżuje się z Voralpen Straße.Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.

Południowa część powiatu leży w Północnych Alpach Wapiennych, w grupie Ybbstaler Alpen.

Północną granicę powiatu stanowi Dunaj, częściowo zachodnią Aniza. Przez powiat przepływa również rzeka Ybbs.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Powiat podzielony jest na 34 gminy, w tym trzy gminy miejskie (Stadt), 18 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz trzynaście gmin wiejskich (Gemeinde).

Transport[ | edytuj kod]

Przez powiat Amstetten przebiega autostrada A1 (autostrada zachodnia) oraz następujące drogi krajowe: B1 (Wiener Straße), B22 (Grestner Straße), B31 (Ybbstal Straße), B42 (Haager Straße), B119 (Greiner Straße), B121 (Weyerer Straße) i B122 (Voralpen Straße).

Droga krajowa B119 (Greiner Straße) – droga krajowa Austrii. Trasa zaczyna się na przedmieściach miasteczka Amstetten i prowadzi w kierunku północnym. Po przekroczeniu Dunaju arteria biegnie przez kilka kilometrów wspólnym śladem z B3. B64 kończy się w pobliżu granicy z Czechami na kolizyjnym skrzyżowaniu z Gmündner Straße w miejscowości Weitra.Mostviertel - południowo-zachodni rejon Dolnej Austrii. Na północy granicę stanowi rzeka Dunaj, na południu granica kraju związkowego Styrii, na zachodzie Górnej Austrii. Las Wiedeński stanowi naturalną granicę na wschodzie. Jemu też rejon ten zawdzięcza swą drugą nazwę: "Rejon nad Laskiem Wiedeńskim".
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
Ybbstaler Alpen – pasmo górskie w Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Dolna Austria, Górna Austria i Styria. Najwyższym szczytem jest Hochstadl, który osiąga 1919 m.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Droga krajowa B22 (Grestner Straße) - droga krajowa w Austrii położona na południe od Purgstall an der Erlauf. Łączy Erlauftal Straße z Ybbstal Straße.
Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
Powiat Scheibbs (niem. Bezirk Scheibbs) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Mostviertel. Siedziba znajduje się w Scheibbs, starostą jest dr. Anna-Margaretha Sturm.

Reklama