Powiat Akwizgran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Akwizgran (niem. Kreis Aachen) – dawny powiat w rejencji Kolonia w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Istniał do 20 października 2009, wówczas połączono go z Akwizgranem w region miejski Akwizgran.

Region miejski Akwizgran (niem. Städteregion Aachen, StädteRegion Aachen) - związek komunalny (niem. Kommunalverband besonderer Art) w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia. Siedzibą regionu jest Akwizgran. Region powstał 21 października 2009 z połączenia powiatu Akwizgran i miasta Akwizgran. Akwizgran jest częścią regionu, jednocześnie pozostał miastem na prawach powiatu, podobnie jak w przypadku Hanoweru i regionu Hanower.Powiat Heinsberg (niem. Kreis Heinsberg) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia. Siedzibą powiatu jest miasto Heinsberg.

Sąsiadował z powiatami Heinsberg, Düren i Euskirchen. Nazwa powiatu pochodziła od Akwizgranu, miasto to jednak nie wchodziło w jego skład, ponieważ było miastem na prawach powiatu. Znajduje się tam jednak stolica powiatu Akwizgran.

Historia[ | edytuj kod]

Powiat w ostatecznym kształcie został utworzony w 1972, w wyniku reorganizacji Nadrenii Północnej-Westfalii poprzez połączenie dawnych powiatów Akwizgran i Monschau, a także części powiatów Düren, Jülich, Schleiden i Selfkant, podczas gdy część dawnego powiatu Akwizgran została włączona do Akwizgranu jako miasta na prawach powiatu.

Powiat Euskirchen (niem. Kreis Euskirchen) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia. Siedzibą powiatu jest miasto Euskirchen.Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

Dawny powiat wiejski Akwizgran został utworzony w 1816 z dwóch francuskich kantonów - Burtscheid i Eschweiler, ze stolicą w Burtscheid. W 1897 Burtscheid zostało włączone do miasta Akwizgran, ale siedziba powiatu pozostała tam nadal, mimo że nie znajdowała się już w granicach powiatu.

Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

21 października 2009 powstał region miejski Akwizgran.

Geografia[ | edytuj kod]

W skład powiatu od południa wchodziła część pasma górskiego Eifel.

Miasta i gminy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Powiaty w Niemczech (niem. Kreis, niem. Landkreis) – jednostki podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech.
Eifel – pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech, w Nadrenii Palatynacie, w sąsiedztwie doliny Mozeli i Renu, wchodzące w skład Reńskich Gór Łupkowych. Część Średniogórza Niemieckiego. Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Hohe Acht (747 m n.p.m.). Największe miasto w pobliżu to Akwizgran.
21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.
Kanton – jednostka podziału administracyjnego Francji. Stanowią one jednostkę mniejszą od arrondissements i departamentów. Same składają się z kilku lub kilkunastu gmin lub ich części. Zostały one utworzone w 1790, czyli w tym samym okresie, co departamenty.
20 października jest 293. (w latach przestępnych 294.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 72 dni. Jest to początek miesiąca Brumaire we francuskim kalendarzu rewolucyjnym.

Reklama