Postaw na milion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Postaw na milionpolski teleturniej prowadzony przez Łukasza Nowickiego i emitowany na antenach Telewizji Polskiej od 5 marca 2011, oparty na formacie The Money Drop (który po raz pierwszy emitowany był na brytyjskim kanale Channel 4 pod nazwą The Million Pound Drop).

Marcin Andrzej Hakiel (ur. 6 czerwca 1983 w Gdyni) – polski tancerz zawodowy. Reprezentant Polski podczas 1. Konkursu Tańca Eurowizji w 2007 roku, gdzie występował wraz z Katarzyną Cichopek.Ravensburger – niemiecka firma wydawnicza z siedzibą w Ravensburgu, jeden z największych dystrybutorów gier planszowych i puzzli w Europie.

Przez pierwsze 17 serii program emitowany był na antenie TVP2, natomiast w sierpniu 2019 Telewizja Polska podjęła decyzję o przeniesieniu emisji programu do TVP1. Po wyemitowaniu pierwszego odcinka dwudziestej serii na antenie TVP1 program powrócił do TVP2.

Do 17. serii program był emitowany wyłącznie w telewizji, natomiast za pośrednictwem Internetu można było obejrzeć tylko Kulisy, nadawane także po właściwym wydaniu teleturnieju (do 15. serii włącznie emitowano je przed programem, następnie zamieniono je miejscami z zasadniczym odcinkiem, później emitowano je tego samego dnia, ale wczesnym popołudniem, wkrótce zrezygnowano z ich emisji). Od serii 18. (odc. 206) pełne odcinki teleturnieju można oglądać w serwisie TVP VOD, a Kulisy nie pojawiają się przy premierowych wydaniach teleturnieju.

TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Nagrania 20. serii, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywały się bez publiczności (z wyjątkiem osób towarzyszących uczestnikom).

Zasady gry[ | edytuj kod]

Aby wziąć udział w teleturnieju, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na oficjalnej stronie programu, obserwować profil programu na portalu społecznościowym Facebook oraz czekać na maila zwrotnego od redakcji programu. Nagrania programu realizowane są w studiu S-3 TVP3 Kraków na krakowskim Łęgu.

Stanisław Karpiel-Bułecka (ur. 25 marca 1983 roku w Zakopanem) – polski piosenkarz oraz lider i wokalista zespołów Gooral i Future Folk, były narciarz.YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

Wszystkie podstawowe zasady teleturnieju wzorowane są na regułach brytyjskiego odpowiednika – The Million Pound Drop (obecnie The £100K Drop).

Do każdej gry przystępuje dwoje graczy, zazwyczaj członków rodziny bądź przyjaciół. Aby wygrać pieniądze, muszą odpowiedzieć na osiem pytań. W żadnym momencie gry nie mogą się z niej wycofać z posiadanymi pieniędzmi. Przed każdym pytaniem wybierają jedną z dwóch podanych kategorii.

Gra odbywa się na stole z czterema zapadniami. Każdej z nich przypisany jest jeden możliwy wariant odpowiedzi. Uczestnicy wybierają odpowiedź, którą uważają za prawidłową, umieszczając pliki pieniędzy na przyporządkowanej do odpowiedzi zapadni. Jeżeli nie są pewni odpowiedzi, mogą rozdzielać pieniądze na kilka zapadni, pamiętając jednak, żeby zawsze co najmniej jedna zapadnia pozostała pusta (tzn. żeby przynajmniej jedna odpowiedź była nieobstawiona). Za każdym razem na zastanowienie się i rozmieszczenie pieniędzy mają jedną minutę. W pytaniach 1–4 aktywne są wszystkie cztery zapadnie, więc do wyboru są cztery odpowiedzi. W pytaniach 5–7 aktywne są trzy zapadnie, czyli uczestnicy wybierają odpowiedzi spośród trzech możliwych. W 8. pytaniu aktywne pozostają tylko dwie zapadnie, a uczestnicy obstawiają całą kwotę na jedną z nich, drugą pozostawiając pustą.

Łukasz Nowicki (ur. 6 lipca 1973 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, dziennikarz i prezenter telewizyjny.Alżbeta Genowefa Lenska-Cieszyńska (ur. 22 sierpnia 1981 w Siemianowicach Śląskich) – polska modelka, prezenterka i aktorka.

Po upływie czasu zapadnie z błędnymi odpowiedziami otwierają się i położone na nich pieniądze przepadają. W ten sposób zostaje tylko kwota obstawiona na właściwą odpowiedź.

Od dziewiątej serii zawodnicy mają możliwość jednorazowego skorzystania z dodatkowych 30 sekund. Chęć użycia pomocy sygnalizują po upływie regulaminowej minuty. Mogą wtedy zmienić rozłożenie pieniędzy na zapadniach.

W seriach 6–9 uczestnicy mogli brać udział w programie również w czwórkach. Zawsze jednak na pytanie mogło odpowiadać tylko dwoje zawodników (pozostała dwójka znajdowała się w specjalnym pokoju za kulisami). Dodatkowo drużyna nie wybierała kategorii, te były im narzucane. Decydowali jedynie, kto będzie się mierzył z danym pytaniem. Zawodnicy mogli wymienić gracza dwukrotnie, ale zawsze na tego, który jeszcze nie odpowiadał.

Łęg – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XIV Czyżyny. Znajduje się bezpośrednio przy lewym brzegu Wisły.Izabella Magdalena Krzan (ur. 14 lutego 1995 w Olsztynie) – polska modelka, Miss Polonia 2016 i prezenterka telewizyjna.

Oprawa teleturnieju[ | edytuj kod]

Scenografia[ | edytuj kod]

Scenografię programu wzorowano na oryginalnej, brytyjskiej wersji. Polska scenografia różni się m.in. tym, że zbudowano ją na planie koła. Podczas rozmów wstępnych z uczestnikami i po zakończeniu rozgrywki dominującym kolorem w studio jest czerwień. Na czas gry podświetlenie zmienia kolor na niebieski, a w trakcie rozkładania pieniędzy charakterystyczne ruchy wykonują białawe wiązki światła. Gdy zawodnicy używają dodatkowych 30 sekund, tło studia podświetla się na niebiesko, lecz reflektory świecą światłem zielonym.

Channel 4 (nazwa oficjalna: Channel Four Television Corporation) – brytyjski nadawca telewizyjny, trzeci (pod względem wielkości udziałów i zasięgu) największy podmiot na brytyjskim rynku telewizyjnym, po BBC i ITV plc.TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).

Logo programu[ | edytuj kod]

Logo programu wzorowane jest na tym z wersji brytyjskiej. Przedstawia ono przezroczystą walizkę z ułożonym w kilkunastu plikach milionem złotych, na której spoczywa napis „Postaw na milion”.

Muzyka[ | edytuj kod]

Oryginalną ścieżkę dźwiękową formatu skomponował przez Marc Sylvan.

Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

TVP2 (Program Drugi Telewizji Polskiej, potocznie Dwójka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP2) – polska publiczna stacja telewizyjna, utworzona 2 października 1970. Początkowo część programu była retransmisją TVP1.
Pandemia COVID-19 w Polsce – epidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym wirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66-letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązuje w Polsce stan epidemii. Do 17 kwietnia 2020 liczba zakażonych koronawirusem to 8214 osób, z czego 318 zmarło; 866 osób wyzdrowiało, 2673 jest hospitalizowanych, 138 004 jest objętych kwarantanną, a 25 773 nadzorem epidemiologicznym.

Reklama