Porter Band

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Porter Band – polski zespół rockowy założony w 1979 we Wrocławiu.

Alexandria – album zespołu John Porter Band, wydany w 1993 przez wytwórnię Schubert Music. W 2007 firma Metal Mind Productions dokonała reedycji płyty.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Współtwórcami grupy byli: mieszkający w Polsce od 1976 roku Walijczyk John Porter (śpiew, gitara akustyczna) oraz Aleksander Mrożek (eks-2 plus 1; gitara solowa) i Kazimierz Cwynar (eks-2 plus 1; gitara basowa), po pewnym czasie dołączył Leszek Chalimoniuk (perkusja). Porterowi w pierwszym, najsłynniejszym składzie towarzyszyli uznani wrocławscy muzycy, wywodzący się z takich formacji jak: Freedom, Nurt, MSA1111, czy Spisek. Porter Band zaliczany jest do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej.

Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Psychodelikatesy – album zespołu Porter Band, nagrany w krakowskim Studiu Kopiec w 2002. Wydany w 2007 przez wytwórnię Metal Mind Productions.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwszy nieoficjalny, naprędce zaimprowizowany koncert pod nazwą John Porter Combination muzycy dali w akustycznym składzie (Porter i Mrożek grali na gitarach akustycznych, zaś Cwynar na bongosach) w maju 1979 we wrocławskim parku im. Hanki Sawickiej (obecnie Park Staromiejski im. Mikołaja Kopernika), gdy na miejscu nie stawili się Kora i Marek Jackowski, pozostali członkowie ówczesnej grupy Portera, Maanam Elektryczny Prysznic. Zespół, już pod nazwą Porter Band, zadebiutował w lipcu 1979 podczas Muzycznego Campingu w Lubaniu i rozpoczął koncertowanie po kraju (m.in. poznańska Arena, czy aula WSP w Olsztynie). W ciągu dwóch lat zagrał kilkaset koncertów. Menedżerem w pierwszym okresie działalności Porter Bandu był Tomasz Tłuczkiewicz.

Rate Your Music (inaczej RYM) to internetowa metadanowa baza danych prezentująca dyskografie wykonawców muzycznych, rozwijana przez użytkowników, i jednocześnie muzyczny portal społecznościowy. Od 2009 roku w bazie znajdują się również filmy. Po wprowadzeniu przez użytkowników danych na temat artystów i ich wydawnictw, społeczność ocenia dane płyty i głosuje za lub przeciw proponowanym znacznikom gatunków, co pozwala stworzyć rozbudowany system rekomendacji i list najlepszych płyt. Użytkownicy, których wkład we współtworzenie bazy danych jest większy mają proporcjonalnie większą wagę ocen. Wydawnictwa są oceniane w dziesięciostopniowej skali, od 0.5 "gwiazdki" do 5.0 (z połówkami). Dodatkowo, użytkownicy mają do dyspozycji wiele opcji pomagających katalogować posiadane kolekcje muzyczne. Rejestracja jest całkowicie darmowa, istnieje jednak mozliwość subskrypcji konta premium, oferującego szereg przydatnych funkcji.Morawski Waglewski Nowicki Hołdys (MWNH) - polski zespół rockowy powstały podczas sesji nagraniowej albumu I Ching w 1984 roku.

W dn. 10-13 grudnia 1979 w Polskim Radiu Opole zespół nagrał utwory, które w roku 1980 ukazały się na debiutanckiej, anglojęzycznej płycie Helicopters, zyskując status "Złotej Płyty". Album okazał się przełomowy na polskim rynku, ponieważ zapoczątkował erę nowoczesnego rocka w Polsce. Przez krytyków i melomanów uważany jest za jedną z najlepszych rockowych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej. W czerwcu 1980 roku zespół wystąpił podczas I Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Kiedy Chalimoniuk wyjechał do USA, zastąpił go Wojciech Morawski. W nowym składzie Porter Band wystąpił na „Pop Session” w Teatrze Letnim w Sopocie. We wrześniu 1980 podczas koncertu w poznańskim klubie "Browar" nagrano materiał, który ukazał się na kolejnej płycie Mobilization dopiero w 1982 roku, już po rozpadzie zespołu. Dwuletnie opóźnienie spowodowane było tytułem płyty, na który nie chciała się zgodzić ówczesna cenzura, a z którego nie chciał zrezygnować Porter.

Electric – album koncertowy zespołu Porter Band, nagrany w krakowskim Studiu FM. Wydany w 2000 przez Universal Music PL / Scena FM. W 2007 firma Metal Mind Productions dokonała reedycji płyty.Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.

Porter Band został zaproszony na nagranie płyty do Hamburga i do wzięcia udziału w festiwalu, który miał się odbyć w Berlinie Zachodnim. Mimo to Porter rozwiązał zespół, w związku z czym muzycy zakończyli działalność z końcem 1980, tuż po występie na Rockowisku. Porter próbował działalności z innymi składami (m.in. współpracował z takimi muzykami, jak Morawski, Winicjusz Chróst, czy Paweł Dąbrowski), lecz wkrótce rozpoczął karierę solową i współtworzył duet z Maciejem Zembatym. Nagrał również album z zespołem Mirror. Mrożek i Cwynar utworzyli Stalowy Bagaż (który przez krótki okres towarzyszył Izabeli Trojanowskiej), Morawski dołączył zaś do grupy Morawski Waglewski Nowicki Hołdys.

Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

W 1993 zespół reaktywowany w składzie: Porter, Morawski, Sebastian Wojnowski (gitara basowa), Piotr Domiński (gitara), Neil Black (skrzypce), nagrał płytę Alexandria (1994). Pod koniec lat 90. w składzie: Krzysztof Zawadka (gitara), Marek "Bruno" Chrzanowski (gitara basowa), Piotr "Posejdon" Pawłowski (perkusja) oraz gitarzysta zespołu Hey Marcin Żabiełowicz (gościnnie), grupa nagrała płyty: Porter Band '99 (1999) i koncertową Electric (2001). Z tej drugiej pochodził utwór "How I Want You", który jesienią 2001 nie schodził z czołowych miejsc polskich list przebojów. Grupa rozpadła się w 2002, a John Porter związał się zawodowo i prywatnie z Anitą Lipnicką.

2 plus 1 – polski zespół wykonujący muzykę pop i folk, a w późniejszym okresie swojej działalności także disco, rock i synth pop, założony w 1971 roku w Warszawie. Grupa ma na swoim koncie dziesięć albumów studyjnych (w tym trzy złote płyty), prestiżowe nagrody oraz liczne koncerty, zarówno w kraju jak i za granicą. Czas największej popularności zespołu w Polsce przypada na lata 70. XX wieku, a na przełomie lat 70. i 80. grupa osiągnęła również znaczący sukces w Europie Zachodniej. Kres działalności zespołu przyniosła śmierć Janusza Kruka w 1992 roku, choć w latach 1998-1999 miała miejsce krótka reaktywacja grupy.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.

Pod nazwą „John Porter Band” wydano w 2007 album Psychodelikatesy nagrany pięć lat wcześniej przez Portera, Zawadkę, Pawłowskiego i Krzysztofa Najmana.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Marek Jackowski (ur. 11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie, zm. 18 maja 2013 w San Marco (Castellabate)) – polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor.
Mobilization – drugi album zespołu Porter Band, nagrany 14 września 1980 w poznańskim klubie "Browar". Płyta została wydana w 1982 przez Wifon. Reedycja płyty ukazała się w 2007 nakładem wytwórni Metal Mind Productions.
Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie – uczelnia pedagogiczna i humanistyczna, powstała 19 czerwca 1969 jako Wyższa Szkoła Nauczycielska w Olsztynie, 20 sierpnia 1974 przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną (WSP), w 1999 współtworzyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Maciej Zembaty, właśc. Jan Maciej Zembaty (ur. 16 maja 1944 w Tarnowie, zm. 27 czerwca 2011 w Warszawie) – polski poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.
Marek Chrzanowski pseud. Bruno (ur. 1966) – polski gitarzysta basowy i kompozytor, starszy brat Jacka Chrzanowskiego. Występował w zespołach Kolaboranci, Wilki, Hopsa, Porter Band, Albert Rosenfield, Atmosphere, a także nagrywał z Robertem Jansonem.
Anita Lipnicka (ur. 13 czerwca 1975 w Piotrkowie Trybunalskim) – polska piosenkarka, autorka tekstów oraz modelka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Reklama