Portal (wydawnictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydawnictwo Portal, także Portal Games - wydawnictwo gier fabularnych i planszowych założone w 1999 roku w Gliwicach przez Ignacego Trzewiczka i Rafała Główkę.

Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Falling to niekolekcjonerska gra karciana, stworzona przez Jamesa Ernesta i wydana oryginalnie przez Cheapass Games. Gra była nominowana w roku 1998 do nagrody Origins w kategorii najlepszej gry karcianej.

Początkowo wydawało czasopismo Portal traktujące o grach fabularnych - następnie Gwiezdnego Pirata.

Wydawnictwo Portal wydało wiele produktów RPG jak systemy: Neuroshima (obecnie powstała edycja 1.5 tego systemu) wraz z dodatkami czy Monastyr, również wraz z dodatkami. Wydawnictwo publikuje też tzw. gry nowej fali jak: Frankenstien faktoria, Baron Munchausen, Władcy losu, De Profundis czy Droga Ku Chwale, a także gry karciane (Zombiaki, Machina, Saloon, Gody, Spadamy!, 51. Stan) i planszowe (Neuroshima Hex!, Stronghold, Prêt-à-Porter). Portal został również wydawcą czasopisma "Świat Gier Planszowych", wydawanego od 2007 (od 2013 tylko w wersji cyfrowej).

Nowa fala jest nurtem w grach RPG, rozwijającym się od II połowy lat `90. Należą do niego krótkie, często nowatorskie systemy RPG, zwykle odrzucające tradycyjne ujęcie zabawy w gry fabularne i proponujące zupełnie nową formę rozgrywki. Podręczniki zawierają zazwyczaj tylko konkretny pomysł na świat, mechanika jest znacznie uproszczona.Ignacy Trzewiczek (ur. 23 września 1976 w Gliwicach) – twórca, wydawca i popularyzator gier RPG, karcianych i planszowych.

Niektóre z gier fabularnych wydawnictwa zostały wydane za granicą: Frankeinstein faktoria - w Hiszpanii nakładem wydawnictwa Edge Entertainment (pierwsza polska gra fabularna wydana poza granicami kraju), a także De Profundis - w Anglii nakładem wydawnictwa Hogshead (tym samym stając się pełnoprawną częścią angielskiej serii New Style), w Hiszpanii nakładem wydawnictwa Edge Entertainment oraz w Niemczech, nakładem wydawnictwa Krimsus KK.

Michał Oracz to twórca i wydawca gier fabularnych związany wcześniej z dwumiesięcznikiem "Portal", w którym był pod koniec ukazywania się pisma redaktorem naczelnym, a wcześniej ilustratorem oraz autorem wielu tekstów, obecnie z czasopismem "Gwiezdny Pirat". Pracował wydawnictwie Portal do końca 2010, obecnie działa jako freelancer w branży gier. Zawodowo rozwija się jako grafik.Portal - dwumiesięcznik poświęcony grom fabularnym, ukazujący się w latach 1999 - 2003, wydawany przez Wydawnictwo Portal. Redaktorzy naczelni - Ignacy Trzewiczek (nr 1 - 13), założyciel wydawnictwa i pisma oraz Michał Oracz (nr 14 - 17). Obok "Magii i Miecza", "Portal" był najważniejszym polskim czasopismem traktującym o grach fabularnych. Ostatni, 17. numer ukazał się w listopadzie 2003 r.

Większość gier planszowych wydawnictwa także posiada liczne edycje zagraniczne.

Do byłych lub obecnych pracowników firmy należą:

 • Ignacy "trzewik" Trzewiczek - właściciel wydawnictwa
 • Michał "MOracz" Oracz - dyrektor graficzny
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Wydawnictwa Portal
 • Lista tytułów wydanych przez Wydawnictwo Portal w serwisie BoardGameGeek
 • Wideo: Początki Portal Games
 • ) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą. Neuroshima – polska gra fabularna w konwencji postapokaliptycznej, której akcja osadzona jest w zniszczonych wojną atomową Stanach Zjednoczonych połowy XXI wieku. System jest wzorowany na grze Fallout oraz filmie Mad Max. Widać w nim również mocne wpływy takich dzieł jak Aleja Potępienia (powieść Rogera Zelaznego), Terminator, Wysłannik przyszłości, Matrix czy Deadlands: Martwe Ziemie. Pierwotny tytuł gry brzmiał Necropunk, ale po rozpadzie grupy tworzącej grę na dwa odrębne zespoły, system (powstający na bazie tej części Necropunka, która stanowiła własność intelektualną wydawnictwa Portal) otrzymał obecny tytuł, będący odwołaniem do utworu zespołu Laaz Rockit, zatytułowanego „Euroshima”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Neuroshima Hex! – logiczno-taktyczna gra planszowa autorstwa Michała Oracza wydana przez Wydawnictwo Portal w 2005 roku, której akcja toczy się w postnuklearnym uniwersum gry fabularnej Neuroshima. Gra toczy się na planszy podzielonej na 19 heksagonalnych pól, stąd nazwa. Rozgrywka toczy się w systemie turowym. Każdy z graczy (reguły przewidują 2 do 4) w czasie rozgrywki kieruje jedną z czterech armii: Posterunkiem, Mutantami Borgo, gangami Hegemonii lub maszynami Molocha, reprezentowanych przez zestaw 35 heksagonalnych żetonów każda.
  Świat Gier Planszowych (ŚGP) – drugi w historii, polski magazyn poświęcony wyłącznie grom planszowym i karcianym. Jego wydawcą jest Wydawnictwo Portal. Skład redakcyjny stanowią w dużej mierze redaktorzy bloga o grach planszowych i karcianych - Games Fanatic. Redaktorem naczelnym jest Łukasz Piechaczek. ŚGP posiada rozbudowaną stronę internetową, po przez którą udostępnia archiwalne numery czasopisma i materiały dodatkowe.
  BoardGameGeek – angielskojęzyczny portal założony w 2000 roku będący kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata.
  Zombiaki – taktyczna gra karciana dla dwóch graczy wydana przez Portal w roku 2002, w której zombie walczą z ludźmi. Autorem gry jest Ignacy Trzewiczek.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama