Port w Hamburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port w Hamburgu

Port w Hamburgu (niem. Hamburger Hafen) – port morski w Hamburgu.

Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Do 31 grudnia 2012 na obszarze portu, nad Łabą i jej południową odnogą Süderelbe, funkcjonował wolny obszar celny (niem. Freihafen Hamburg). Obszar WOC-u został wydzielony z terytorium miejskiego w roku 1888 i obejmował 14,6 mln m² (1/5 całego obszaru portu w Hamburgu). Powstanie WOC-u w Hamburgu było powiązane z przymusowym przesiedleniem 20 tysięcy mieszkańców z osiedli położonych nad Łabą. Specjalne prawo celne i fiskalne doprowadziło do osiedlenia się na obszarze strefy wolnego handlu prawie 550 podmiotów gospodarczych. Obszar WOC-u był otoczony 17,5-kilometrowym płotem celnym o wysokości 3 metrów. Celna odprawa wywozowa odbywała się poprzez 7 terminali towarowych i osiem przejść granicznych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Ciekawostka[ | edytuj kod]

Na obszarze WOC-u znajdowało się eksterytorialne tzw. nabrzeże czechosłowackie przyznane ówczesnej Czechosłowacji na podstawie regulacji wersalskiej.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Most pylonowy „Köhlbrandbrücke” nad obszarem hamburskiego WOC
 • Warto wiedzieć że... beta

  Traktat wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.
  Pylon (z gr., brama) – wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze (trapezoidalna).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama